ИЗВЕШТАЈ ЕК: Србија ”избалансирано” измеду постигнутог и напретка
СРБИЈА је ограниченим напретком у области правосуђа и основних права, одређеним напретком у области правде, слободе и безбедности, али и позитивним кораком наставка дијалога са Приштином постигла ”укупни баланс” када је реч о приступним преговорима са ЕУ, закљцује Европска комисија у Извештају о напретку Србије, у који је Танјуг имао увид.
Европска комисија констатује да је Влада Србије ”одржала европске интеграције као свој стратешки циљ”, а позитивне оцене дала је по свим економским критеријумима.
Иако се оцењује да ”неке од изјава високих звавицника на поцетку пандемије ЦОВИД19 нису биле у складу са стратешким опредељењем земље”, Комисија закљуцује да из Србије стижу ”најновији позитивнији сигнали ка ЕУ”.
Српске власти се позивају да дају већи нагласак на објективну комуникацију о ЕУ као "главном политицком и економском партнеру”.
Кад је рец о политицким критеријумима, Европска комисија оцењује да је Србија постигла одређени ниво припреме када је у питању правосудни систем и борба против корупције и криминала, али и да је у тим областима у последњих годину дана постигнут ”ограницени напредак”.
Констатује се да је усвојена Медијска стратегија, али и да њена примена” још није поцела” и да нема напретка када је у питању порпављање атмосфере у области слободе изражавања.
”Слуцајеви застрашивања, претњи и насиља над новинарима су и даље разлог за забринутост”, наводи се у извештају Комисије.
Комисија констатује да је Србија ”умерено припремљена” у области јанве управе, али да напретка нема када је рец о амањењу великог броја високих вршилаца дужности.
Власти у Србији се позивају и да отклоне ”дуготрајне изборне недостатке” кроз транспарентан и инклузиван дијалог са политицким странкама и другим релевантним заинтересованим странама уоци следецих избора.
Консатује се да су на претходним парламентарним и локалним изборима ”поштоване основне слободе” , али да је избор бирачима био ограницен због ”велике предности владајуће странке и промоције њене политике у већини главних медијиа”.
Србија је од Евроспке комисије опет добила позитивне оцене када су у питању економски критеријуми.
Утврђен је умерени напредак и добар ниво припреме у развоју функционалне тржишне економије у земљи.
”Притисак на цене и даље је био пригушен, а инфлациона оцекивања обуздана. Смањивањем буџетског дефицита и одржавањем обазривог фискалног става, Србија је знацајно побољшана одрживост дуга. Уцинак на тржишту рада је побољшан, са најнижим стопе незапослености у последњој деценији, медутим, томе је допринела и велика емиграција”, наводи е у тексту извешатаја.
Србија је постигла и одређени напредак и умерено је спремна да се избори са притиском конкуренције и тржишне снаге унутар ЕУ.
”Структура привреде се даље побољшавала и економска интеграција са ЕУ и даље је висока”, оцењује Комисије. Додаје се да се инвестиције и даље повецавају али да образовање и обука не испуњавају у потпуности потребе тржишта рада.
По питању регионалне сарадње, Србија је, према оцени Комисије, у целини остала посвецена билатералним односима са другим земљама из суседства.
Као позитивно, оцењује се и наставак преговора са Приштином.
”Србија треба да уложи даље знацајне напоре и допринети постизању свеобухватног правно обавезујућег споразума са Косовом. Такав споразум је хитан и пресудан како би Косово и Србија могле да напредују у постизању својих циљева на путу ка ЕУ”, наводи се у извешатју.
Што се тиче способности да преузме обавезе чланства, Србија је појачала рад да усклади законодавство са правном тековином ЕУ у поглављима о економском и унутрашњем тржишту.
Констатује се да је земља ”наставила да развија интензивне односе и стратешка партнерства са низом земаља земље широм света, укљуцујуци Русију, Кину и САД” и наглашава да је Србија ускладила 60 одсто ставова са заједницком Спољном и безбедносном политиком ЕУ.
Посебне похвале Србија је добила када је реч о управљању миграционим токовима, уз оцену да активно, конструктивно и ефикасно сарађује са ЕУ и суседима у региону у области управљања границама.
Препоручујемо
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (1)