ХОЋЕ ПРЕЧИЦОМ ДА БРИШУ РЕЗОЛУЦИЈУ 1244: Хоти изнео план како треба да изгледа коначни споразум
ИАКО је Резолуцију 1244 донео један од најважнијих органа Уједињених нација, организације у коју тзв. Косово толико жели да се учлани, премијер владе у Приштини Авдулах Хоти осмислио је да се овај документ "укине" одредбама свеобухватног споразума који ће се постићи са Београдом.
Он је ову идеју изнео пред посланицима у Приштини, додајући да споразум са Београдом треба да обавеже и Европску унију да прибави признавање Косова од пет држава Уније које то до сада нису учиниле.
Бивши амбасадор при УН Владислав Јовановић каже, за "Новости", да овакви захтеви Приштине делују више герилски него политички. Он напомиње и да се зна како се мењају резолуције усвојене у Савету безбедности.
- Једини ко би могао да разматра идеју о замени или повлачењу Резолуције 1244 је Савет безбедности, а за то би било потребно да се претходно утврди да је она изгубила своју вредност или да је наступио развој ситуације који њу више не чини неопходном. Овај начин који су замислили у Приштини само говори да они нису ни близу државности и да су аматери у спољној политици - наводи Јовановић.
ТАЧИ ДАЈЕ ОРДЕН ТРАМПУ
ПРЕДСЕДНИК привремених приштинских институција Хашим Тачи упутио је писмо америчком председнику Доналду Трампу у којем га је обавестио да ће га одликовати медаљом "Орден слободе" због улоге у постизању споразума о економској нормализацији односа између Београда и Приштине, пренео је Ројтерс.
Реч је о највишем одликовању које додељује Приштина, док ће Трампов саветник за националну безбедност Роберт О' Брајан и специјални изасланик за дијалог Београда и Приштине Ричард Гренел добити "Председничку медаљу за заслуге".
Поводом плана Приштине да се споразум са Београдом искористи и као притисак на чланице ЕУ које не признају Косово, Слободан Зечевић, сарадник Института за европске послове, каже да се ту вероватно полази од жеље да Београд призна независност Косова и претпоставке да ће то Србија учинити у овом споразуму.
- У области спољне политике ЕУ нема прегласавања, али пошто није било могуће донети једногласну одлуку о признавању Косова, онда је то питање препуштено свакој чланици појединачно. Када би Србија признала Косово путем свеобухватног споразума, то би био снажан аргумент да се тих пет држава позову да учине исто и Брисел би то могао да учини, рецимо, кроз неку препоруку. На то рачунају у Приштини - каже нам Зечевић.
Пет чланица ЕУ које нису признале Косово су Кипар, Грчка, Румунија, Словачка и Шпанија, а портал "ЕУобсервер" пише да би Шпанија била спремна да призна Косово ако се постигне договор са Србијом.
- Наша позиција није опструкционистичка. Она је, напротив, конструктивна. Шпанска позиција може се синтетизовати у следећој реченици: "ништа без споразума, све с њим", укључујући политичко признавање и успостављање дипломатских односа - пренето је овом порталу из шпанског министарства спољних послова.
Препоручујемо
ЂУРИЋ О НАСТАВКУ ТЕХНИЧКОГ ДИЈАЛОГА: Не дамо да тему ЗСО скину са дневног реда
17. 09. 2020. у 22:50
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (6)