ТРАЖЕ ДА ОКРЕНЕМО ЛЕЂА КИНИ И РУСИЈИ: После мораторијума на војне вежбе по захтеву ЕУ, Србија ће се наћи под још већим притиском

11. 09. 2020. у 08:03

ПОСЛЕ притисака да одустанемо од заједничких војних вежби са Минском и Москвом, Брисел предвођен Немачком спрема читав пакет захтева за Србију, а све са циљем да се ослаби утицај Русије и Кине у нашој земљи, али и у читавом региону.

ТРАЖЕ ДА ОКРЕНЕМО ЛЕЂА КИНИ И РУСИЈИ: После мораторијума на војне вежбе по захтеву ЕУ, Србија ће се наћи под још већим притиском

Председништво

Како сазнајемо из дипломатских извора, од Београда би ускоро могло да се тражи да подржи све одлуке и мере ЕУ које се, директно или индиректно односе на Москву и Пекинг, односно на кризу у Украјини и политичку ситуацију у Белорусији, укључујући и увођење санкција Русији. Очекује се да се појачају притисци и у вези са набавком енергената. Отвориће се и питање опреме за 5Г мрежу, али и поштовања европских еколошких стандарда у Србији, што заправо за мету има Кину и њене инвестиције у Бору и Смедереву.

Како преносе наши извори, у том корпусу нових "задатака" за Србију могао би да се нађе и захтев да Београд повуче параф са декларације којом се кршење људских и мањинских права Ујгура у кинеској покрајини Синђијанг дефинише као "борба против тероризма и екстремизма". Подршком декларацији, Србија се нашла наспрам држава Европе и света које су осудиле кинеску кампању над муслиманском мањином, а пре свега масовна притварања ових људи у такозваним "камповима за политичко преваспитавање".

КОНЗУЛАТ У ЈЕРУСАЛИМУ?

ПРЕМА неким незваничним спекулацијама, Србија би могла да пронађе "соломонско решење" за случај пребацивања амбасаде у Јерусалим, а које би задовољило и Американце и Европску унију. Наводно, званично седиште наше дипломатске мисије у Израелу остало би у Тел Авиву, док би у Јерусалиму био отворен конзулат.

Такође, Брисел би могао да затражи да Србија поштује декларацију ЕУ о мировном процесу на Блиском истоку, за коју је наша земља гласала у јануару ове године. У том документу се не подржава пребацивање амбасада из Тел Авива у Јерусалим, а на шта се Србија сада обавезала у Вашингтону, потписивањем споразума о нормализацији економских односа са Приштином.

Саговорници "Новости" тврде да је, и поред појединих неслагања ЕУ и Намачке са администрацијом Доналда Трампа - као што је случај са политиком према сукобу Израела и Палестине - ова "офанзива" да се изгурају Русија и Кина са Балкана, координирана са Вашингтоном.

Томе у прилог иде и чињеница да су се захтеви за одустајање од војне вежбе у Белорусији "поклопили" са отвореним признањем Трамповог специјалног изасланика за дијалог Ричарда Гренела да је кључни циљ споразума парафираног у Белој кући - да се регион помери ка Западу и удаљи од Русије и Кине.

Влада Србије је под притиском Брисела и Берлина, а на иницијативу известиоца Европског парламента Владимира Билчика, донела одлуку да на шест месеци обустави војне вежбе са свим партнерима, и са Истока и са Запада. Како сазнајемо, у октобру је у Белорусији требало да се одржи заједничка вежба са чланицама ОДКБ "Нераскидиво братство", а затим и здружени маневри са Белорусијом "Заједнички удар", у Србији.

Шеф дипломатије ЕУ Ђозеп Борељ рекао је јуче да је Европска комисија свесна блиских веза између Србије и Русије, али и да се од наше земље очекује да делује у складу са својим стратешким циљем чланства у Унији:

- Србија треба да се постепено усклађује са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ. То питање се редовно покреће са Србијом, на неформалним састанцима политичког дијалога и другим разговорима у оквиру Процеса стабилизације и придруживања.

Директор истраживања у ISAC фонду и координатор радне групе Националног конвента о ЕУ за поглавље 31 (усклађивање спољне и безбедносне политике) Игор Новаковић каже, за "Новости", да верује да је из Брисела било одређених критика због појединих тачака споразума из Вашингтона:

- Србија ће, пре уласка у ЕУ, морати у потпуности да усклади своју спољну политику са Бриселом. Позиција ЕУ о Јерусалиму је дефинисана још 2009. и Србија је до сада следила ту политику. Видна су одређена померања и када је реч о Белорусији, јер је Србија пре отказивања војне вежбе подржала и декларацију ЕУ о председничким изборима у тој земљи.

Сарадник института за европске студије Слободан Зечевић објашњава, за "Новости", да је евидентно да САД и ЕУ сматрају овај регион зоном свог утицаја и да желе да земље Западног Балкана одвоје од Русије и Кине:

- Вашингтон и Брисел су и идеолошки и војно и стратешки савезници и очигледно је да у овом случају делују координисано.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (4)

РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!