ТАЧКА СПОРАЗУМА ЗБОГ КОЈЕ СУ СЕ НЕРВИРАЛИ АЛБАНЦИ: Шта се крије иза потреса око Газивода
ПОТПИСАНИМ споразумом у Вашингтону коначно ће се увести ред у коришћење језера Газиводе, а ова тачка договора из Беле куће направила је велики потрес на политичкој сцени у Приштини.
Одељак о енергетском и природном ресурсу на северу јужне покрајине највише је ражестио страначке кругове Албанаца на КиМ, јер се у тамошњој јавности он тумачи као одузимање економског суверенитета лажној држави. Односно, Београд коначно има право да добија киловате из хидроцентрале коју је и - изградио.
Две стране обавезале су се да ће радити са америчким одељењем за енергетику на изради студије изводљивости, а све у циљу заједничке употребе воде из акумулације.
Како за "Новости" објашњавају стручњаци за енергетику, израдом студије изводљивости, тачно ће се знати који су капацитети, колика је производња и оно што је најбитније, расподела новца између Београда и Приштине, а све на основу водених капацитета.
Киловати који се производе на Газиводама иду у електромрежу Приштине, али их доминантно користи северни део покрајине. Језеро Газиводе је најбитније за водоснабдевање, али и хлађење термоелектране у Обилићу. Струја која се произведе из Газивода, до сада није стизала у централну Србију, али ће се овим споразумом то променити.
- Детаљи тек треба да се договоре, али ће студија успоставити све што Газиводе пружају, од водоснабдевања, електричне енергије, трошкова који то прате и прихода који буду били, јер свако треба нешто да добије. То је једини њен смисао.
Струју која се производи у Газиводама моћи ће да користи и централна Србија, јер ће транспарентно да кола кроз мрежу, као што ради Вишеград. Знаће се тачно где су киловати отишли и колико је то коштало.
НАЦРТ
ПРЕМА речима нашег саговорника, сигурно да ће студију изводљивости, која уколико се ради годину дана, колико је отприлике и потребно, платити Америка. Израда тог пројекта кошта око милион евра.
Препоручујемо
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (6)