ТРИ ВАЖНЕ ТАЧКЕ ИЗ СПОРАЗУМА: Отворена су врата за безбеднији, стабилнији регион, радна места и боље плате
УКЉУЧИВАЊЕ Космета у пројекат "мини-шенген", што ће нашој држави донети директну економску корист, стављање до знања властима у Приштини да нису неприкосновене газде над ресурсима Газивода, као и то што је Србија после неколико деценија уважена на највишој политичкој вашингтонској адреси, најзначајнији су домети споразума који је прекјуче потписан у Белој кући.
У тековину дводневне посете Вашингтону српске делегације, предвођене председником Александром Вучићем, треба приписати и оно што није у овом споразуму, односно оно што јe из његове прве верзије избачено, а то је обавеза да се призна лажна држава Косово.
Постизањем договора о нормализацији економских односа са Приштином, према речима премијерке Ане Брнабић, отворила су се многа врата за много безбеднији и стабилнији регион, више радних места и боље плате.
- Ово је историјски договор чија ће се важност тек схватити у наредним годинама - истакла је јуче Брнабићева.
Као три тачке посебно важне у економском споразуму она је издвојила: да се Приштина прикључи иницијативи "мини-шенгена", појединачни пројекти, попут "Ауто-пута мира", који повезује Ниш, Приштину и Тирану са луком Драч и отварање канцеларије у Београду Међународне развојне финансијске корпорације (ДФЦ).
Она је навела да је тачка 10 из првобитног споразума била изненађење за делегацију Београда и да је то била "црвена линија" преко које се није могло ићи:
- Велика захвалност администрацији у Вашингтону што су то повукли и наставили преговоре. Србија је земља коју Вашингтон чује и Трампова администрација је променила однос према Србији. Они нас данас не само слушају већ чују и уважавају шта кажемо.
Министар спољних послова Ивица Дачић изричит је да не постоји споразум потписан "од стране Вучића и Хотија", већ одвојени текст који је потписала свака страна посебно. По његовој оцени, дешавања у Вашингтону показала су да је Србија унапредила односе са америчком администрацијом, а нашој држави је у интересу да са њом буде стратешки партнер.
Што се тиче мораторијума на захтеве Приштине за чланство у међународним организацијама, велико је питање да ли ће га се приштинске власти придржавати, јер су и претходни договoр који је постојао са Гренелом по овом питању, прегазили. Уколико би се то поновило, очекивано је да Београд неће седети скрштених руку.
А, да ће се историја поновити, указују речи Хашима Тачија, председника привремених приштинских институција, који је, док се још није осушило мастило на папиру који је Хоти потписао, већ изјавио да Косово сада мора да настави да ради на чланству у међународним организацијама и на новим признањима.
Генерални секретар председника Републике Никола Селаковић ипак сматра да је то што је споразум потписан са америчким председником гаранција да ће он бити примењен и да иза спровођења сваког слова стоји Америка.
- САД су биле главни протагониста такозване косовске независности, а ми данас долазимо у ситуацију да наш председник са председником САД постиже споразум који се тиче Косова и Метохије, а који није на штету Србије и није на штету Срба. У њему је низ тачака којима ми имамо пуно право да будемо задовољни - сматра Селаковић.
Иначе, влада Авдулаха Хотија суочава се са оптужбама опозиционе ДПК Кадрија Весељија (бивше Тачијеве странке), да су у разговорима са Београдом прешли са разговора за финализацију споразума на причу о деловима територија које су под управом тзв. Косова и економским ресурсима.
Договор, постигнут у Белој кући прокоментарисао је и Џозеф Бајден, противкандидат дДоналду Трампу на председничким изборима, рекавши да сматра да би Косово требало да буде независна држава, а не део Србије, и да претпоставља да ће споразум "ојачати ту независност", али да не зна шта пише у документу.
ПАЛЕСТИНА НЕГОДУЈЕ ЗБОГ ДОГОВОРА
НА договор да Србија премести амбасаду из Тел Авива у Јерусалим, амбасадор Палестине у Београду Мохамед Набхан, реаговао је упозорењем да би такав потез био у супротности са међународном правом и да би штетио традиционално пријатељским односима Србије и Палестине. Набхан је навео и да се нада да ће се "пријатељска Србија оградити од тих изјава".
О даљим корацима Београда по овом питању јуче је Ивица Дачић, шеф дипломатије, рекао да ће се о њима тек разговарати:
- Да ли ће до тога доћи и када ће то бити, чули сте и председника Вучића, који је рекао да ће и наши поступци зависити од односа са Израелом и развоја наше сарадње.
Дачић је појаснио да је за Израел и САД битно да Косово као прва већински муслиманска земља отвори амбасаду у Јерусалиму, као и да договори из Вашингтона нису само део спољне, већ и унутрашње политике САД за које је Израел један од главних стратешких спољнополитичких циљева.
Иначе, пребацивањем амбасаде у Јерусалим, Србија би постала једина европска земља која је то урадила. Да ће то исто учинити, најављивали су Мађарска, Румунија и Чешка, али засад то нису спровелe у дело.
ПОРУКА ПОДРШКЕ НА СРПСКОМ
ИЗВРШНИ директор америчке Међународне корпорације за финансирање развоја (ДФЦ), Адам Белер поручио је да ће та организација активно подржати економску нормализацију између Србије и Косова, уз америчку Експорт-импорт банку и корпорацију "Миленијум челенџ", као и да ће отворити канцеларију у Београду. Ову поруку он је написао на "Твитеру" на српском језику, уз фотографију на којој је са Синишом Малим, министром финансија, и Марком Чадежом, председником Привредне коморе Србије.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (20)