Србија и Република Српска имаће заједнички празник, најавио је председник Србије Александар Вучић.

Коментари (67)

Petar

26.08.2020. 14:05

Мој допринос овом важном догађају је следеће. Срби покажите да сте Срби, не стидите се себе и своје прошлости. Пишите увек и свуда само српским језиком, ћирилицом.

SERB

26.08.2020. 15:13

Такве празнике "Хрвати" су сместили у средњи вијек, не би ли показали своју старину - која никада није постојала. А ова двојица за заједнички празникја бирају "пробој Солунског фронта". Знају ли њих двојица да су преци Немањића, у пет генерација од чукунђеда Стефана Војислава до оца му Тихомира/Десе рођени у Захумљу (западна Херцеговина), сам Немања у Подгорици, Свети Сава у Котору. Први српски велики жупан који је објединио српски етнички простор у државни, у полувазалном статусу према Византији, био је кнез Часлав (10 вијек), а прву независност, устанком 1043. године, извојевао "архонт српски Далмације и градова... и архиепископ сплитски - Доброслав/Доброња/Стефан Војислав". Немањићи су пореклом са Неретве, кажу дубровачки анали, дакле Срби из БиХ, а Немања и Свети Сава су рођени у српској Диоклији, дакле Срби из Црне Горе. Солунски фронт је Солунски фронт, али темељ српске нације, цркве и државе постављен је у средњем вијеку, а не у 19, 20 и петог октобра 2000. године.

Pedja

26.08.2020. 15:15

Predivna vest za nas narod, nadam se da ce se ovaj praznik slaviti svugde gde zivi srpski narod, ne samo u Srbiji i Republici Srpskoj, jer srba ima i u Makedoniji, Crnoj Gori, Hrvackoj, Sloveniji i svuda po svetu. Stvarno velika stvar je uvodjenje ovog praznika da bi bilo sacuvano nase nacionalno bice. Vidimo u Hrvatskoj i u delovima Hercegovine i delovima Bosne, kako su vekovima strain faktori od naseg naroda napravili nam krvave neprijatelje, a jednom davno njihovi pretci su se ponosili srpstvom, sve dok ih nisu pokatolicili raznoraznim ucenama, madjari, austrougari, nemci, sve pod potkroviteljstvom katolicke crkve.

Дан српске заставе може бити само онај, када је у дубровачком архивском нотарском запису остала заувек сачувана најстарија информација о изгледу српске заставе. Она се и чувала у српском граду Дубровнику (који је за своју административну самоуправу унутар Србије плаћа0 три врсте "дохотка" српским владарима све до укудања "Републике у 19. стољећу) у заоставштини краља Владислава. Била је то византијско црвена и плава двобојка. Дубровачки средњевјековни грб је у бојама средњевјековне српске државе, нажалост данас окачен на "шаховници". Стефан Владислав, српски краљ Босне, Далмације, Захумља, Травуније, Диоклије и Раса владао је од 1234-1243. године.

SERB

27.08.2020. 10:08

@SERB - Јасно као Сунце. Када је 3 јуна 1281. жупан Деса, син краља Владислава, послао делегацију из Котора у Рагузу да на основу сачуваног инвентарног листа подигну „поклад“ његовог оца, њени чланови су у средњевјековну српску престоницу Котор донели и "vexillum unum de zendato rubeo et blavo" – заставу, црвено-плаву двобојку. Дакле, један од најстаријих историјских народа у ЕУ – Дан српске заставе треба прослављати 16 јуна, по новом календару.

Vladimir

26.08.2020. 17:32

Šta god slavili ali najbitnije od svega: "Народе нека ти здравица ова Буде уместо благослова Што год радио деца ти се рађала И када певао И када сневао И када мукама одолевао Деца ти се рађала И када ратио И када патио И када памтио па вратио Деца ти се рађала"

Dragan

27.08.2020. 01:25

Građani Republike Srpske podržavaju integraciju sa Srbijom, ali građani Srbije su nešto oprezniji jer ne žele da izazovu neke nove oružane sukobe a svakako da bi i mi iz Srbijei to isto želeli i podržali ako je to moguće mirnim putem ostvariti.