АМЕРИКА И ЕУ НАМ ПРЕТЕ ЗБОГ РАКЕТА ИЗ КИНЕ: Планирана набавка ПВО система оголила лицемерје Запада

Р. Др. - В. М.

13. 08. 2020. у 09:00

НАБАВКА кинеског ПВО система ФК-3, коју Србија разматра, осим у Америци, упалила је црвене лампице и у Европској унији.

АМЕРИКА И ЕУ НАМ ПРЕТЕ ЗБОГ РАКЕТА ИЗ КИНЕ: Планирана набавка ПВО система оголила лицемерје Запада

YouTube

После упозорења из амбасаде САД у Београду, слична порука стигла је из Европске комисије. "Глас Америке", који се ових дана детаљно бави набавком кинеског система, преноси изјаву порпарола ЕУ Петера Стана:

- Власти Србије су интеграције у ЕУ означиле као стратешки приоритет државе. Да би Србија напредовала на путу интеграција у ЕУ потребно је да се постепено усклади са њеном спољном и безбедносном политиком на основу преговарачког оквира. Србија је укључена у безбедносну сарадњу са ЕУ кроз доприносе које пружа у мисијама и операцијама.

Из америчке амбасаде су, претходно, поручили да би "владе требало да су свесне краткорочних и дугорочних ризика и цене коју повлачи пословање са кинеским компанијама". Нагласили су и да би "избор снабдевача требало да одражава декларисани циљ Србије да се што више интегрише са Европом", као и да "има и других продаваца који не зависе од ауторитарних режима, а нуде опрему, не само способну да задовољи одбрамбене потребе Србије већ и упоредиву по квалитету и цени".

Оваква упозорења већ су уобичајена реакција запада на сваку набавку наоружања од земаља које нису део НАТО блока или њихови савезници. У случају неколико набавки од Русије, упозорења су ишла и дотле да би Србија због тога могла и да се суочи са санкцијама, јер крши вашингтонски "Акт о супростављању америчким непријатељима".

АМЕРИКА НАЈВЕЋИ ДОНАТОР

НАЈВЕЋИ донатор Војсци Србије, према званичним подацима, јесу Сједињене Америчке Државе. У периоду од 2008. до 2019. године, Америка је помогла српскoj војсци са око 10 милиона долара у опреми и новцу. Друга на листи је Кина која нам је донирала опрему у вредности 5,2 милиона евра.

Председник Александар Вучић пре два дана је рекао да наша земља још није купила ФК-3, али да тај систем, свакако, није на списку за санкције надлежног америчког министарства. Министар спољних послова Ивица Дачић каже да истовремено док "један од најмоћнијих људи српске опозиције Млађан Ђорђевић у руским медијима напада председника Србије за русофобију, у америчким медијима траје напад на Вучића да Србија купује кинеско наоружање и поред упозорења САД":

- То говори о бесмислености ових напада јер Србија не води ни русофобичну ни русофилну политику, већ српску политику, водећи рачуна искључиво о свом интересу и интересу српског народа. То исто важи и за односе са Кином, али и са ЕУ, САД, Француском, Немачком или било којом другом државом на свету.

И министар одбране Александар Вулин нагласио је да "председник Вучић води српску политику" и да га зато нападају и на Западу и на Истоку:

- Пре Вучића сви председници су вукли на једну страну, а највише на своју. Сви су говорили о неутралности, а само се Вучић обавезао на неутралност пред Скупштином и пред Србијом. Сви су говорили о неутралности јавно, а обећавали су чланство у пактовима тајно. Србија је војно неутрална земља и пазиће шта говоре велике силе, али ће доносити одлуке које су најбоље за државу. Неутралност је најчаснији, али и најтежи пут.

СМЕТАЈУ ИМ И ДРОНОВИ

ВОЈНА сарадња Србије и Кине званично је отворена недавном куповином беспилотних летелица ЦХ-92А. У истом пакету је и кинеска помоћ у развоју и технолошкој доради домаћих беспосадних ваздухоплова "Пегаз". Познаваоци војне технике кажу да Запад није задовољан чињеницом да би већ за коју годину Србија, прва у региону, могла да има борбене дронове, са широким опсегом деловања и наоружане савременим ракетама.

Досад најјачи аларм у Бриселу и Вашингтону упалила је набавка руског ракетног система ПВО "Панцир С1", који је ове године и званично уведен у наоружање Војске Србије. Куповина ракетног оружја за одбрану јединица из ваздуха, изазвала је низ упозорења Брисела и Вашингтона да Србија својим наоружавањем у Русији одступа од уобичајене безбедносне праксе ЕУ. Слични сигнали, који су Москву означавали као нежељеног продавца, стизали су и после испоруке донираних "мигова 29", али и након објаве да ће по руском указу Београду бити испоручено 30 тенкова Т-72 и борбених возила БРДМ-2.

Неутралност наше земље, али и примена двоструких стандарда Вашингтона и Брисела, потврђене су набавкама наоружања и војне опреме западних произвођача. Велики уговор о куповини "Ербасових" хеликоптера Х145М за српску војску и полицију, као и ставка у уговору о трансферу технологије ове реномиране куће у домаћи завод "Мома Станојловић" Запад није видео као безбедносни или међународни проблем. Из угла САД техничко јачање ВС у одређеним тренуцима било је пожељно, па је у њему учествовала и америчка влада, која је Србији донирала више десетина, додуше ненаоружаних, возила "хамер".

Највећи и највреднији уговор о куповини наоружања и војне опреме са западним партнерима, Србија је закључила са Француском, купивши од ове земље ракетни систем малог домета "мистрал". Реч је о модерним и софистицираним ракетама за одбрану снага на земљи од напада авиона и ракета, који значајно унапређује способности наших оружаних снага. Овај потез државног врха Србије, међутим, није изазвао незадовољство Запада. Могуће штетне последице наоружавања нису биле у фокусу ни након последње најаве да би Србија могла да купи америчке авионе и њима обнови своју бомбардерску авијацију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (50)

СРПСКА ЛЕГЕНДА РАДИ У СКЛАДИШТУ ЗА 400 ЕВРА, А ИГРАЛА И ЗА РЕАЛ! Пропао сам и пао у депресију