ПАЛМЕР ЖЕЛИ ДА СРБИЈА КАПИТУЛИРА: Специјални изасланик део структура "дубоке државе" које нам нису наклоњене

07. 08. 2020. у 05:00

ДЕО америчке администрације, близак бившим владајућим структурама, и даље не мирује и на све начине покушава да изврши притисак на Србију да на крају преговора Београда и Приштине "капитулира" и пристане на признавање Косова.

ПАЛМЕР ЖЕЛИ ДА СРБИЈА КАПИТУЛИРА: Специјални изасланик део структура дубоке државе које нам нису наклоњене

Танјуг

Овако саговорници "Новости", између осталог, тумаче ново оживљавање старих претњи појединих америчких званичника, да САД желе да се дијалог заврши "идеалним обликом споразума Србије и Косова, који би требало да доведе до узајамног признавања двеју страна".

Гласник ових идеја овога пута био је специјални изасланик Стејт департмента за Западни Балкан Метју Палмер, који је поручио да су САД усредсређене на подршку дијалогу Београда и Приштине који преводи ЕУ, али и наметнуо листу "забрањених тема" у тим преговорима:
- Прича о размени територија или било ком другом потенцијалном аспекту договора, скреће пажњу са кључног циља - да Србија и Косово и њихове владе седе и раде на проналажењу пута за нормализацију односа. Ми подржавамо тај процес, тако да је ирелевантно и ометајуће говорити о питањима као што је размена територија.
Спољнополитички аналитичар из Центра за друштвену стабилност Немања Старовић каже, за "Новости", да велике светске силе своју политику према одређеним спољнополитичким питањима често реализују на више колосека, а у случају САД, након доласка Доналда Трампа у Белу кућу, то постаје посебно изражено:
- Када говоримо о нашем региону, тај дуалитет се огледа у именовању двојице специјалних представника за мање-више исту област, Палмера као изасланика шефа Стејт департмента Мајка Помпеа и Ричарда Гренела као изасланика председника Трампа, што представља случај без преседана у историји америчке дипломатије. С тим у виду, поруке које можемо чути од Палмера не представљају нужно и у потпуности израз политике коју преферира америчка Бела кућа.

AP Photo


Старовић указује да изнова поновљени ставови Палмера о српском признавању независности Косова, као очекиваном исходишту преговарачког процеса, нимало не кореспондирају ни са Трамповом номинацијом Дагласа Мекгрегора за амбасадора САД у Берлину, имајући у виду његово оштро противљење агресији НАТО на СРЈ, као и безрезервној подршци Вашингтона албанском фактору на КиМ.
Аналитичар Драгомир Анђелковић каже да Палмер припада делу старе америчке администрације и структурама из тзв. дубоке државе, која жели да исход преговора буде - капитулација Србије:
- Ако је то крајњи циљ, чему онда уопште преговори, који треба да буду пут ка компромису, а не ка капитулацији. Та њихова очекивања неће се сигурно остварити, јер Србија неће пристати на признавање Косова. Можемо можда да разматрамо разна решења, али онда мора да нам се понуди нека компензација - подела Косова, решавање питања Републике Српске... То да прихватимо нормализацију с Косовом у овим границама - неће дочекати.

Иван Радуловић

БРИНЕ И ЗА ОПОЗИЦИЈУ
ПАЛМЕР се бавио и изборима у Србији, оценивши да су се САД залагале за то да на њима учествује опозиција, али да је она тврдила да изборни услови нису довољно фер да би се тако нешто догодило, преноси Глас Америке.
- Забринути смо због тога што опозиционе партије и њихови политички представници немају подједнаку могућност појављивања у медијима. Посебно се то односи на РТС. Желели бисмо да се догоде промене које ће омогућити да јавност у Србији пред собом има могућност да бира између различитих опција - рекао је Палмер.

AP Photo

АПСТИНЕНЦИЈА ГРЕНЕЛА
ДИПЛОМАТА Зоран Миливојевић каже да Палмеров став није ништа ново, јер се САД залажу да на крају дође до неке врсте признавања, али да у америчкој администрацији постоје различита виђења како до тога доћи:
- Ово како говори Палмер, који је одбацио све могуће варијанте око поделе територије, разграничења, изричито је на позицијама континуитета политике Клинтонове, Бушове и Обамине администрације. Трампова администрација залаже се за разговоре двеју страна, без прејудицирања коначног решења. Није случајно што се Палмер сада оглашава, јер је Бела кућа у одређеној дефанзиви, односно фокусирана је на председничке изборе који следе. То видимо и из апстиненције амбасадора Гренела у последње време. Ако Трамп добије други мандат, могли бисмо да очекујемо нову америчку офанзиву и то на оним идејама које је Трампова администрација демонстрирала и именовањем Гренела и његовим економским пакетом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру