СЛОГА НАРОДА ЈЕ У КУЛТУРИ СЕЋАЊА: Бањалука и Београд шести пут обележавају страдање у Хрватској, у Сремској Рачи биће отворен спомен-парк

Д. М.

04. 08. 2020. у 19:48

АКЦИЈА хрватске војске "Олуја" била је стравичан злочин, који се може опростити, али се не сме заборавити. Србију и Србе више нико неће понижавати и никада више неће бити погрома српског народа.

СЛОГА НАРОДА ЈЕ У КУЛТУРИ СЕЋАЊА: Бањалука и Београд шести пут обележавају страдање у Хрватској, у Сремској Рачи биће отворен спомен-парк

Са церемоније у Бусијама 2016. године / Новости

Ове снажне поруке Београд и Бањалука удружени шаљу већ шесту годину заредом на дан почетка злочиначке хрватске војно-полицијске операције током које је протерано више од 250.000 Срба, а више хиљада убијено или нестало.

"Угаони камен" сећања Србије и Српске на "Олују" постављен је 2015. године, када је 5. август установљен за Дан сећања на страдања и прогон Срба, а те године први пут је организовано заједничко обележавања ових трагичних догађаја, и то у Сремској Рачи.

И тада, као што ће бити случај и ове године, централна манифестација започела је симболичним сусретом Александра Вучића, тада премијера Србије, и Милорада Додика на мосту у Сремској Рачи, на месту преко којег је највећи број прогнаних Срба из Хрватске успео да пређе у Србију. Ту ће сада бити откривена и спомен-плоча, прво обележје Србима страдалим током "Олује", а договор Београда и Бањалуке је да се код моста на Сави у Сремској Рачи изгради и спомен-парк.

Основна идеја заједничког државног обележавања годишњице "Олује" Србије и Српске није само спомен на злочин хрватске војске и полиције, уз прећутну сагласност међународне заједнице, када је за свега неколико дана са својих огњишта протерано више од четврт милиона људи. Циљ је да се за многе будуће генерације установи култура сећања на све српске жртве и страдања, али и да се и на овај симболичан начин демонстрира слога српског народа, ма где он живео.

Са церемоније у Бусијама 2016. године / Новости

Историчар Милош Ковић каже, за "Новости", да је потребно да наша јавност разуме да је "Олуја" заиста била наставак геноцида који се одиграо од 1941. до 1945. у НДХ, а који је заправо био наставак геноцида почињеног од 1914. до 1918, углавном на територији Подриња и Срема. По њему, сећање на "Олују" и Дан сећања на страдања и прогон Срба је права прилика да се обнови та врста историјске свести о томе одакле целом српском народу прети реална опасност:

- Није реч о неговању културе мржње, него о превентивном деловању, да се такви злочини не би у будућности поновили. Заједничко обележавање наших страдања није пребацивање колективне одговорности на хрватски и бошњачки народ, већ је то инсистирање да се именују не само жртве, већ и злочини и злочинци, а којих је у редовима ова два народа, нажалост, било много више него што смо учили у школама. За нас 4. август треба да буде дан обнове и стварања свести да је то датум почетка ревизије целокупне историје Другог светског рата и онога чему данас, колико већ после "Олује" сведочимо - а то је обнова усташких идеја, не само на територији данашње Хрватске, него и на територији БиХ, па чак и Црне Горе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (51)

ДА СЕ ЗНА КО ЈЕ ШАМПИОН: Ново злато за Дамира Микеца