МИНИСТАР ДАЧИЋ: Ако буде нацрта, Вучић ће одговорити у складу с интересима Србије
БЕОГРАД није упознат с тим да ће у четвртак у Бриселу делегацијама Приштине и Београда бити уручен нацрт свеобухватног споразума, каже министар спољних послова Ивица Дачић и додаје да је уверен да ће, уколико буде таквог предлога, председник Александар Вучић одговорити у складу са државним и националним интересима.
"Вечерње новости" су синоћ објавиле, позивајући се на дипломатске изворе, да ће делегацији Београда која у четвртак путује на разговоре са Мирославом Лајчаком и представницима приштинских институција у седишту Европске уније бити уручен нацрт свеобухватног споразума, који подразумева де факто признање Косова од Србије.
Дачић за РТС каже да је веома чудно да се сада говори о нацрту неког документа, јер Вучић неће у четвртак ићи у Брисел, те додаје да би такав документ служио за додатни притисак на председника Србије.
"Представљање тог документа сада у овој фази дијалога би представљало изненађење, нарочито зато што није најављено да ће се то десити, али ништа није немогуће. Чудно је да то сада раде, када Вучић није присутан тамо, њему су најавили да ће наставак дијалога бити у септембру", рекао је Дачић.
Како каже, уколико буде таквог документа, он би служио томе да се добије на времену како би се извршио додатни притисак на Вучића, и споља и изнутра.
"Споља разни фактори који би хтели да искористе за уцене, да Србија мора да прихвати такав документ јер иначе не би имала светлу европску перспективу, а и на унутрашњој политичкој сцени има оних који помажу таквим притисцима организовањем разних демонстрација и насиља на улицама... То су две стране једне исте медаље. Желе да се све врати на старо стање", рекао је Дачић.
Уцењивање ће бити улазак Србије у ЕУ, каже Дачић, јер се говори о томе да правно обавезујући споразум мора да уследи пре него што се отвори пут Србије ка чланству у ЕУ.
Истиче да је сигуран да ће, ако буде таквог предлога документа, Вучић упознати јавност са његовим садржајем и да ће његов одговор бити у складу са националним и државним интересима.
Наводи да српска стана није обавештена о неком документу на дневном реду у четвртак, већ да су то техничка питања, попут питања расељених, економије...
Упитан да ли САД и ЕУ договарају потезе кад је реч о косовском питању, Дачић одговаара да не би могао да каже да постоји заједничко и координирано деловање, већ, напротив, притисци из ЕУ и земаља попут Немачке и Француске да САД маргинализују у дијалогу.
"То није ново, могли сте да видите сивх ових месеци, они су минирали састанак који је био планиран у Белој кући...", рекао је Дачић.
Каже да је очигледно да постоји неколико линија и токова жеља да се оствари утицај на ток дијалога.
Додаје да ће свакако резултат било каквог договора морати да прође Савет безбедности Уједињених нација, што значи да ће све велике силе морати да дају своје мишљење о томе.
Говорећи о Европолу и Приштини, каже да Приштина није члан Европола, као ни Србија, јер то могу бити само чланице ЕУ, али да до сада Приштина није имала радни аранжман са Европолом.
"Њихов највећи проблем је сто сада више немају већину у УН, 18 земаља је повукло признање. Данас од 193 чланице УН, могу да рачунају највише на 92 гласа", каже Дачић.
Како каже, Београд и не зна да ли је договор о заустављању кампања повлачења признања, односно захтева за чланство у медународним организацијама, уопште и постигнут, будући да је српску страну Ричард Гренел обавестио да се Приштина сагласила, док је Авдулах Хоти пре неки дан рекао да нису обуставили ту кампању.
"Имамо вести да су се они кандидовали у неким међународним организацијама. Али ми немамо шта ту да спречавамо јер они ако се буду кандидовали, они неће проћи, осим уколико су неке организације на територији Европе, јер ту не стојимо баш најбоље. Кад је реч о организацијама на светкосм нивоу, они више немају већину", казао је Дачић.
Додаје, да, међутим, међународна заједница није реч рекла о изјави Хотија и питала да ли се придржавају договора.
"То је крајње безобразно и дрско", рекао је Дачић.
Он каже и да није тачно да је Пристина спречила две земље с подручја Пацифика да повуку признање самопроглашнее независности Косова, што је синоћ изјавила министарка спољних послова привремених приштинских институција Мељиза Харадинај Стубла.
"Они више ништа не могу да ураде", рекао је Дачић.
Дачић каже да је Србија по питању лобирања суздржана и да чека да неко реагује.
"Чекаћемо да имамо материјални доказ да ли су се пријавили у неку организацију, да ли је нека земља признала Косово и ми ћемо наравно наставити даље", рекао је Дачић.
Препоручујемо
ПОСЛЕ ВИШЕ ОД ДВЕ ГОДИНЕ: Настављен дијалог Београда и Приштине уз посредовање ЕУ
16. 07. 2020. у 18:26 >> 18:31
НЕЋЕМО ДОЗВОЛИТИ ПОНИЖЕЊА: Ђурић са Боцан-Харченком о проблемима Срба на КиМ
27. 07. 2020. у 16:49
АКО СЕ ПРИШТИНА НЕ СМИРИ: Вучић - Бићемо пет пута успешнији у отпризнавању
26. 07. 2020. у 11:38
ХОТИЈЕВ ШАМАР ЕУ И САД: Изјава да неће прекинути кампању за признавање удар на дијалог
25. 07. 2020. у 20:32 >> 20:32
ЛАЈЧАК И РИКЕР: Разговори о сарадњи ЕУ и САД у дијалогу Београда и Приштине
24. 07. 2020. у 22:49 >> 22:49
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (2)