РЕЖИМ У ПОДГОРИЦИ ТРАЖИ: СПЦ да се после ОСАМ ВЕКОВА региструје, јеховини сведоци не морају

В. К.

23. 07. 2020. у 09:23

Митрополија црногорско-приморска баштини осмовековни континуитет трајања Српске православне цркве у Црној Гори - суштина је поруке режиму у Подгорици, који кроз спорни Закон о слободи вероисповести покушава да СПЦ "доведе у ред" и региструје као нову верску заједницу.

РЕЖИМ У ПОДГОРИЦИ ТРАЖИ: СПЦ да се после ОСАМ ВЕКОВА региструје, јеховини сведоци не морају

Фото: В. Павићевић

Уједно, то је и одговор Влади после још једне рунде неуспешног дијалога.

Публициста Јован Маркуш, истраживач историје Цркве, открива:

- Црква је титулар права својине над православним храмовима и манастирима, као и покретном и непокретном имовином, која им вековима припада. Међутим, данас је све доведено до апсурда - па Црква мора да доказује да су цркве црквене.

Скандалозно је, међутим, што регистрацији коју прописује овај закон истовремено не подлежу Барска надбискупија, Которска бискупија, Црногорска православна црква, Мешихат Исламске заједнице у Црној Гори, Црква Христовог јеванђеља, Јеховини сведоци, Католичка мисија Тузи, Хришћанска адвентистичка црква Христова црква браће, Ред војске гостољубивих Светога Лазара од Јерусалима за Црну Гору, Католичка верска заједница - Фрањевачка мисија Малесије, Библијска хришћанска заједница, Црногорска католичка црква, Црногорска демохришћанска црква, Црногорска адвентистичка црква, Епархија подгоричко-дукљанска Православне цркве Црне Горе (Лав Лајовић).

Управо је инсистирање експерата Митрополије црногорско-приморске у дводневним безуспешним разговорима са представницима Владе Црне Горе - да се не користи појам државна својина у члану 62 спорног закона, "изненађујуће" деловала на Зорана Пажина, потпредседника Владе и члана експертског тима.

- Црква је у преговорима истакла став који ме је изненадио - да се не користи појам државна својина у члану 62 - казао је новинарима Пажин, додајући да му није јасна бојазан Цркве од регистрације. - Све верске заједнице су се евидентирале у одговарајући јавни регистар, и то није ниједној верској заједници био проблем.

Један од правних експерата који је својевремено учествовао у изради Устава Црне Горе из 1992. године, професор др Благота Митрић, каже, за "Новости", да овај закон није усаглашен с највишим правним актом те земље.

- Реч је о члановима 62, 63 и 64 Закона који су, по мом суду, контрадикторни, јер се њима прописује нешто што је већ регулисано правом, тј. Законом о управном поступку и Законом о парничном поступку. Чињеница је да постоје коначна решења државних органа, катастра, као и пресуде Управног суда у корист Митрополије, што значи да су ове норме сувишне и да је код евентуално спорних својинских питања код катастра требало да се поведе имовинско-правни спор пред надлежним редовним судовима, који ће својом правоснажном пресудом утврдити чија је то имовина - истиче Митрић, некадашњи председник Уставног суда Црне Горе и судија Суда Србије и Црне Горе, указујући на проблематичност да се у року од годину дана од ступања на снагу закона утврди (не)законитост уписа некретнина код државног органа управе - катастра.

Професор Митрић указује да терет доказивања пада на тужиоца, а не на туженог.

- А овим законом прописано је потпуно супротно - да, уколико Црква нема доказа да је то њена својина, онда та имовина аутоматски припада држави као културна баштина! Ово се у теорији права зове "законско неправо", што је нешто најнепожељније у правном систему.

ВЛАСНИШТВО

Јован Маркуш поседује документ о попису имовине у Краљевини Црној Гори до 1918. године који јасно говори ко је власник.

"Ниједна православна и римокатоличка црква, као ни џамија, нису биле државна имовина у независној држави Краљевини Црној Гори до 1918. године", пише у документу о попису државне имовине Митрополије црногорско-приморске из 1919. године.

- Само једна капелица за привремено почивалиште покојника (мртвачница) у болници "Данило Други" на Цетињу је припадала држави - Краљевини Црној Гори, до 1918. године. После Другог светског рата, болничке власти нису користиле ту капелицу за привремено почивалиште покојника, већ је тај простор употребљен за друге потребе - подсећа Маркуш.

ХОЋЕ КУЋИ, НЕЋЕ У ИЗОЛАЦИЈУ

Представници студената Универзитета у Београду из Црне Горе покренули су иницијативу прикупљања потписа како би пронашли начин да се врате кући.

Они указују на немогућност повратка кући у току летњег распуста - испитни рок завршава се 20. јула, уз издвојене случајеве где се испити одржавају и до самог краја месеца (Правни факултет). Предложили су да за студенте који би се вратили кућама из Србије не важи карантин или самоизолација - уз негативан тест на ковид 19. Независно од тога да ли би се превоз организовао или би студенти индивидуално дошли до Црне Горе, морали би да имају индекс или потврду о редовном студирању.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (4)

ДА СЕ ЗНА КО ЈЕ ШАМПИОН: Ново злато за Дамира Микеца