НА ЈЕСЕН БОЈ ЗА "ТРЕПЧУ" И "ГАЗИВОДЕ": У септембру велика искушења за Београд, наставља се дијалог о имовини на КиМ
ОНАКО како је делегација Приштине током дијалога са Београдом у четвртак у Бриселу тежила томе да тему економије наведе на причу о ратној одштети, тако би у септембру, за када је заказан наредни састанак, и када ће се на столу наћи питање имовине, могло да се деси да албанска страна то покуша да подведе под дијалог о - "сукцесији".
Власти у Приштини су великим делом протеклих година раскрчмиле српску имовину на КиМ, или су је прописима превеле у руке тзв. Косова, а шапу би да пруже и даље, на непокретности које се налазе на територији централне Србије. То се односи, на пример, на предузећа и касарне, мада су помињали да ће чак потраживати и амбасаде бивше Југославије.
Још пре три године влада у Приштини је донела одлуку да "Република Косово постане власник непокретне имовине која је регистрована под именом СФРЈ", што је Београд, као и многе друге одлуке, прогласио ништавним. Осим тема које би хтела да наметне, Приштина настоји да побегне од тога да се у Бриселу разговара, рецимо, о рударском комбинату "Трепча", бранећи то као "своје унутрашње питање", упркос чињеници да највећи власнички удео у комбинату има Фонд за развој Републике Србије (око 55 одсто).
Уместо да сачека да се са Београдом постигне некакав договор по питању статуса "Трепче", парламент у Приштини је већ усвојио документ којим брише власништво Београда у овом рударском комбинату, од којег живи 3.000 српских породица. Показују отворене претензије и према хидроцентрали "Газиводе", којом би хтели да газдују.
Аналитичар Немања Старовић из Центра за друштвену стабилност каже, за "Новости", да је веома важно то што ће се ускоро на дневном реду бриселског дијалога наћи и питање имовине, будући да је званични Београд годинама предлагао да се управо о томе расправља:
ХОТИ И СЕЛО
ИЗ кабинета Хашима Тачија, председника привремених институција у Приштини, сасут је низ критика на рачун премијера Хотија, који је у четвртак заступао албанску страну у Бриселу. Хотију је замерено то што је на дијалог отишао без консултација, координације са партнерима, платформе...
- Он не може да представља ни своје село! На дан када је председник земље саслушан о клеветама српског режима, Хоти је одлучио да поздрави Вучића у Бриселу - рекао је Адиљ Бехрамај, Тачијев саветник.
- Имовинска права су свугде у свету неотуђива и по правилу не застаревају, тако да би једини правно ваљани исход бриселског дијалога у том сегменту био безусловни поврат све имовине приватних лица, пре свега Срба и других неалбанаца протераних са простора КиМ од 1999. наовамо, као и привредних субјеката, док би се за јавну својину морала наћи правична формула прихватљива за обе стране.
Старовић, међутим, указује на то да нема никакве сумње да ће Приштина покушати са условљавањем оваквог решења ничим неутемељеним захтевима за некакву ратну одштету, али би тако нешто морало бити одбачено у самом старту, јер рат на КиМ 1998-1999. по свом карактеру није био оружани сукоб двеју држава, већ обрачун српских снага безбедности са сепаратистичком герилом из ОВК.
До септембра, лед у односима Београда и Приштине, настао током паузе од годину и по од последњих преговора под посредством ЕУ, како верују у Бриселу, требало би макар делимично да се отопи радом на питњима несталих и расељених са КиМ.
После једносатног разговора са председником Александом Вучићем и Авдулахом Хотијем, премијером лажне државе, у четвртак у Бриселу, специјални представник ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак рекао је да је питање несталих на КиМ важно за помирење двеју страна.
ВРЕДНОСТ 200 МИЛИЈАРДИ
ИМОВИНА Србије на КиМ, према ранијим проценама, вредела је око 200 милијарди долара и заузима више од половине територије Покрајине. У поседу предузећа у друштвеној и државној својини била је трећина земље (320.000 хектара), 14 одсто је имовина приватних субјеката (156.000 хектара), док је 15 процената приватно и власништво Српске православне цркве (160.000 хектара). Своје објекте и ресурсе на КиМ имају ПТТ, "Железнице Србије", ЕПС, "Србијашуме"...
ПРЕД СПЕЦИЈАЛНИМ СУДОМ ЗАВРШЕНО ИСПИТИВАЊЕ
ТАЧИ НУДИ ДОГОВОР ТУЖИЛАШТВУ
ПРЕДСЕДНИК лажне државе Хашим Тачи завршио је четвородневно одговарање на питања пред Специјалним судом у Хагу, а све се више спекулише о томе да је ишао да покуша да направи договор са тужилаштвом, а не на саслушање поводом оптужнице која га терети за убиство скоро сто људи, ратни злочин, прогон и мучења.
Адвокат Горан Петронијевић поновио је у петак да му је потпуно нејасно у ком формату је спроведено саслушање:
- Тачи је требало да буде саслушан пре подношења оптужнице или, уколико је судија за претходни поступак нашао да оптужница не садржи све елементе који су битни за доношење одлуке о потврђивању, онда враћа документ тужилаштву са налогом да се спроведу неке радње и прикупе докази. Не знам да ли се уопште изјашњавао по наводима оптужнице или је то можда била нека врста договора у вези с његовим напорима да прекине мисију Еулекса и на тај начин опструира рад суда. Уколико је у питању његов договор са тужилаштвом, онда би тај дил требало да значи - ја ћу учинити све да се продужи мисија Еулекса, али очекујем одређене бенефиције - рекао је Петронијевић.
Тачи је додао да га нису питали за трговину органима у случају "жута кућа". (С. С. Р.)
АЛБАНСКЕ СТРАНКЕ СКЛОПИЛЕ ПОСТИЗБОРНИ САВЕЗ
У БУЈАНОВЦУ ВЛАСТ БЕЗ СРБА?
ЛИДЕРИ албанских странака склопили су договор о формирању скупштинске већине у Бујановцу, на састанку који је у петак одржан у просторијама Демократске партије Нагипа Арифија, који се промовише као будући председник општине. Иначе, претходног дана је отказана конститутивна седница због епидемиолошке ситуације. Засада није познато хоће ли албанска већина, која има 26 мандата у парламенту са 41 местом, у власт укључити и неку од две српске групације окупљене око СНС, односно СПС. Судећи по обавештењу које је на свом профилу на "Фејсбуку" објавио Арифи, власт ће чинити само Албанци. Он је уз фотографију са потписивања постизборне албанске коалиције написао:
- Историју сам написао 2002. када сам постао први албански председник општине Бујановац. Понављам историју сада 2020, први пут стварам коалицију са Албанцима која ће водити општину Бујановац.(Ј. С.)
Препоручујемо
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ ИЗ БРИСЕЛА: Скупа цена протеста, надам се паду броја оболелих, ЕК потврдила раст наше привреде
16. 07. 2020. у 22:05 >> 22:12
ВУЧИЋ ПОСЛЕ САСТАНКА СА ХОТИЈЕМ: Албанци траже да отворимо полицијске архиве, а ми да они отворе архиве ОВК
16. 07. 2020. у 19:54 >> 22:15
НАЈНОВИЈИ РЕЗУЛТАТИ - ТРАМП 101, ХАРИС 71: Велика борба у три кључне државе
ОЧИ целог света упрте су у Америку, где ће бити изабран нови председник, али и чланови Конгреса. Камала Харис или Доналд Трамп, ко ће бити нови председник Сједињених Америчких Држава и утицати на политику целог света... Пратите америчке изборе уживо на порталу "Новости". Како тече изборни дан, као и прве резултате гласања, наши новинари пратиће из минута у минут, тако да обавезно останите уз наш портал.
05. 11. 2024. у 08:19 >> 02:40
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
РУС КОМЕ СЕ КЛАЊА ЦЕЛА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Да није било њега Ким не би владао - дао руку за Великог вођу (ФОТО)
СКРОМНИ руски сељак из Сибира променио је историју Северне Кореје. Династија Ким Јакову Новиченку највише дугује што је данас на власти.
05. 11. 2024. у 09:14
Коментари (14)