ВУЧИЋЕВИ "УВИДИ БЕЗ ИЛУЗИЈА": Берлинер цајтунг о говору председника Србије у Цириху - "састанак за памћење"

Марко Колашинац
Марко Колашинац

09. 12. 2024. у 14:30

„БЕРЛИНЕР цајтунг“ пише о говору председника Србије Александра Вучића прошле недеље у Цириху, о томе како је публика у сали у више наврата била запрепашћена, а у два и збуњена.

ВУЧИЋЕВИ УВИДИ БЕЗ ИЛУЗИЈА: Берлинер цајтунг о говору председника Србије у Цириху - састанак за памћење

Foto: Instagram

- Он говори слободно и успоставља повезнице. Пружа прилику да се боље разумеју везе између геополитичких блокова, земаља које делују у њима и одговорних људи. Доступан је као сведок и покушава да посредује између позиција. То је пријатељски, понекад необично отворен разговор. Без оштрине, без циничних коментара, какве воли да убацује мађарски премијер Виктор Орбан.

Овако Александра Вучића описује Холгер Фридрих, издавач листа „Берлинер цајтунг“, који је присуствовао прошлонедељној трибини „Циришки говор“ у организацији тамошњег магазина „Велтвохе“, а на којем је главни говорник био председник Србије.

Аутор у веома опширном чланку под насловом „Увиди без илузија“ оцењује да је скуп у Цириху био „састанак за памћење“ и наводи да је на њему „у више наврата владала тишина због запрепашћења, а понекад и збуњености“, а да је то „Вучић примио к знању“.

Foto: Tanjug

- Као Немац, у више наврата се осећате као да се вама обраћа, и посредно и непосредно.

Упитна политика санкција

Како наводи Фридрих, Вучић је рекао да је варљив тренутно преовлађујући „принцип наде“ – није функционисао ни 1914, ни 1939/40, ни 1990, а није функционисао ни у Србији 1998. Данас имамо још више да изгубимо; народ Украјине је већ платио ту цену. А сукоб ће се проширити ако политичари не почну да предузимају активне контрамере. То је управо оно што се тражи с рационалне тачке гледишта. На крају крајева, највећи губитник у сукобу је Украјина, а следе Русија и Европа.

О Вучићевој политичкој вештини, оцењује аутор, „говори то што оне који имају користи од сукоба није именовао“.

Из угла председника Србије, пише даље Холгер Фридрих, „претерана политика санкција Запада, као последични израз спора око зона утицаја, производи више губитника него победника“.

Foto: Tanjug

У тексту се преноси Вучићева оцена да је ефекат 14 пакета санкција Европске уније Русији, „упитан из економске перспективе“, да је као пример навео проблеме немачке аутомобилске индустрије и затим изнео оцену да је, уместо тога, неопходно „прилагођавање вредности и принципа који важе широм света и које морају поштовати све нације“.

Како смирити сукоб на Балкану?

„Пут до решења можда лежи у Трамповом председништву од 2025“, оценио је Вучић. „САД би морале да редизајнирају однос конкуренције са Кином. Ако би то брзо успело, САД би реорганизовале и своје односе са Европом. Међутим, било би 'романтично' претпоставити да би Трампова администрација поступила 'поштено'. У том тренутку су се вратила и Вучићева сећања на косовски сукоб 1998/1999. Тада је НАТО напао Србију без мандата УН и мимо међународног права како би омогућио отцепљење Косова од српске територије. Аргументи у корист територијалног интегритета Украјине се зато добро разумеју у Србији“, рекао је Вучић, како преноси аутор чланка.

Говорећи о Балкану, Вучић је оценио да би „сукоб могао да буде смирен ако би регион био у потпуности примљен у ЕУ“, пише издавач „Берлинер цајтунга“ и наводи да је председник Србије као успешне примере из новије европске историје навео Јужни Тирол, Алзас, као и модерне немачко-пољске односе, што је „обезбеђено коначним немачким одрицањем од бивших источних територија у Споразуму 4+2 из 1990.“

Foto: Tanjug

- Политички лидери као што су Макрон, Шолц и Фон дер Лајен, али и Путин, морали би то да имају у виду када је реч о Украјини - преноси немачки лист Вучићево размишљање, а одмах након тога и изјаву да он, „после много личних разговора на свим странама, још није видео никакву спремност да се то и учини“. „Макрон и Путин су ми рекли да не смеју да изгубе“, цитира се председник Србије.

„Стоичка школа“ и „нелагода слушалаца“

Вучић је у Цириху известио и о свом разговору с украјинским председником Володимиром Зеленским неколико недеља раније у Будимпешти, пише немачки лист наводећи да председник Србије „види повећан потенцијал за ескалацију у наредним недељама – укључујући и нуклеарну опцију – посебно због неспремности одговорних са свих страна“.

- То је било други пут када је у просторији било збуњености. Објективност с којом је Вучић описао личности и њихове поступке као да је долазила из стоичке школе. Од ступања на дужност 2017. године он је имао 21 лични састанак с руским председником. У том погледу Вучић се може сматрати стручњаком за Кремљ. Међутим, његове анегдоте из разговора непосредно пре избијања рата у фебруару 2022. и са отварања Зимских олимпијских игара у Пекингу, повећале су нелагоду слушалаца. Он је пренео да на руској страни влада велика одлучност и да она игнорише западна очекивања. Говорио је и о Путиновом самопоуздању које је засновано на историјским перспективама, слично као и код других руских доносиоца одлука.

Foto: Tanjug

- Ово можете одбацити као пропаганду – или можете користите за дефинисање мерних тачака за просторе за доношење одлука - поручио је Вучић, а аутор наводи да су „присутни, глобално успешни предузетници, пажљиво слушали“.

ЕУ, литијум, Експо

У чланку се наводи и да је Вучић говорио о уласку Србије у ЕУ:

„Због тога се Вучић уздржао и од посете Казању, за време самита Брикса, или Казахстану или да прати Виктора Орбана на путовању у Москву“. Вучић нема позитивну прогнозу у погледу спремности ЕУ да прихвати Србију: „Пуноправно чланство је неизвесно, зависи од много фактора.“

Тема је била и растућа ИТ индустрија у Србији, али и налазишта литијума: „Неће бити продаје сировина ономе ко понуди највећу понуду. Лежишта су високог квалитета; Србија очигледно планира да изгради цео ланац вредности од рударства до производње батерија у сопственој земљи.“

Помињала се и изложба Експо 2027. у Београду, нови стадион, брза железничка линија Београд-Будимпешта – уз нагласак да је победник тендера за набавку возова, у конкуренцији немачких и кинеских понуђача, швајцарска компанија „Штадлер“.

На крају: „Харизматични шеф Штадлера Петер Штулер истакао је (у Цириху) да је управо кроз Штадлерову фабрику у Берлину некада пролазио Зид – што је доказ да границе мотивисане блоковском политиком нису трајне, да су сви који су погинули због Зида узалуд умрли, и да су они који су тада били политички одговорни неадекватно користили расположиве алтернативе.“

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОДГОВОР СРБИЈЕ НА ПРОТЕСТНУ НОТУ ИЗ САРАЈЕВА: Дочекујете Куртија, а нас оптужујете да нарушавамо интегритет БиХ

ОДГОВОР СРБИЈЕ НА ПРОТЕСТНУ НОТУ ИЗ САРАЈЕВА: Дочекујете Куртија, а нас оптужујете да нарушавамо интегритет БиХ

"ПОВОДОМ медијских навода о слању протестне ноте Министарства иностраних послова Босне и Херцеговине (БиХ) институцијама Србије, морамо изразити своје запрепашћење садржајем и намером оваквог дипломатског демарша, посебно у светлу недавних дешавања и поступака званичног Сарајева", наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Републике Србије.

09. 01. 2025. у 16:05

Коментари (49)

ХИЉАДЕ КИЛОМЕТАРА, МИЛИОНСКЕ ДОНАЦИЈЕ И НАСМЕЈАНА ЛИЦА: Шта смо све са Меридиан фондацијом видели у 2024. години?