"СРБИЈА НАЈВЕЋИ ПРИЈАТЕЉ АФРИКЕ У ЕВРОПИ" Вучић на конференцији "Србија-Африка 2024: Достојанство" (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић изјавио је на првој конференцији "Србија-Африка 2024: Достојанство" у Београду да је Србија највећи пријатељ Африке у целој Европи и да се у нашој земљи питање најбољег могућег односа према афричким народима никад није доводило под било какву сумњу.
Обраћање председника Вучића
- Желим пре свега да кажем да се надам да се овде осећате као код куће, уверен сам да је Србија највећи пријатељ Африке у целој Европи. Ми волимо афричке народе, код нас не постоји расизам, ми смо били оснивачи Покрета несврстаних. Ми то пријатељство према афричким народима неретко називамо и братством. Зато што је сковано у тешким временима. Зато што је прављено кроз историју, кроз борбу против колонијализма, кроз борбу за самосталност и независност многих афричких земаља. Африка је данас у економском смислу најбрже растући континент. Африка је будућност света - рекао је Вучић.
Додао је да је Србија, иако релативно мала земља, друга најбрже растућа економија у Европи.
- Ја верујем да су многи од вас који су раније били у Београду, а неколико година нису долазили, могли да виде огромне промене. Од аеродрома до изгледа центра града, до свега онога што смо успели да урадимо у претходним годинама. У овом моменту нико са сигурношћу не може да предвиди шта нас чека, научили смо са тим да живимо. Сведоцимо смо једног невероватног лицемерја, доминација коју је Запад остварио после прве индустријске револуције, оног тренутка када су земље са истока пригрлиле трећу и четврту и желе да пригрле и пету, дошло је до изједначавања снага - рекао је.
Vučić kaže da je Zapad svoju moć decenijama zasnivao na dva postulata i to da su nosioci suštinske demokratske misli u svetu, svetionik demokratije i pod dva ekonomskom dominacijom Zapada, gde je glavni princip bio tržišna ekonomija.
- Међутим када су у свету кренуле да се дешавају промене, тог секунда је дошло до промене основних парадигми у западном свету. У таквим условима сарадња међу нама је од великог значаја, ја је видим у пет области - борба против тероризма, Србија иако мала, производи више муниције, граната него најразвијеније европске земље. Као тачка два економска сарадња је од кључног значаја. За нас је веома важна политичка сарадња, хоћу да се захвалим великом броју афричких земаља на поштовању Повеље УН. У свим међународним форумима и институцијама увек ћемо бити спремни да пружимо подршку, увек ћете имати глас Србије. Такође, мислим да је од кључног значаја, у образовној и научној сфери, можемо убрзано да напредујемо и по питању дуалног образовања, али и најмодернијих технологија. Оно што је веома важно то је наша заједничка борба за слободу, самосталност, суверенитет и независност наших земаља. Снага нашег гласа биће онолико јака колико ми будемо уједињени и слободни да говоримо - рекао је Вучић.
Вучић је казао да је пред њим тежак дан у Бриселу где ће имати састанке са свим званичницима ЕУ.
- Данас имам тежак дан у Бриселу и разговоре са свим европским званичницима који су новопостављени у Европској комисији. Моја жеља је била да останем јутрос на отварању овог самита, па макар и неуспео да остварим све састанке. Хтео сам да покажем од коликог је значаја овај самит и овај догађај за нашу земљу - рекао је и додао да се нада да ово није последњи скуп овог типа.
Навео је да верује да ће и на економском и политичком и свим другим нивоима бити организовано још много скупова.
- Ја верујем да ћемо имати нешто боља времена у наредном периоду. Надам се да ћу моћи у име Републике Србије да посетим већи број афричких земаља, да утврдимо наше пријатељство и да конкретизујемо нашу сарадњу и да много тога заједнички доброг направимо у будућности - изјавио је Вучић.
Обраћање Сене Сијав Боатенг
Генерална директорка Министарства за националну безбедност Гане Сена Сијав Боатенг захвалила се Влади Србије, председнику, као и организаторима скупа.
- Ваше гостопримство је нешто што јако ценимо, није тајна да су Гана и Србија повезане пупчаном врпцом. Илегалне миграције често доводе до опасних путовања и експлоатације. Африка је посебно рањива. Можемо да кажемо да постоји забрињавајућа веза између илегалних миграција и тероризма. Тероризам ремети привреду, уништава инфраструктуру. Владе су приморане да преусмере ресурсе са развојних пројеката на борбу против тероризма. Потребна је глобална солидарност. Србија игра веома важну улогу, посебно у сектору као што је образовање. Јасно је да је то потенцијал за Србију да одигра смислену улогу. Нека ова конференција буде почетак велике сарадње - рекла је Боатенг, која је пренела поздраве председнику Вучићу од председника Гане.
Обраћање Орлића
Владимир Орлић, директор БИА, истакао је да ова конференција ће данас угостити делегације из 40 држава.
- Желимо да овај скуп за све нас буде почетак новог, стратешког партнерства. Ми смо све државе Африке увек видели као своје пријатеље. У нама увек имате поуздане партнере, спремни смо на сваки вид стручне сарадње. Ми остајемо верни поштовању Повеље УН. Рачунајте на нашу подршку, једнако како и ми рачунамо на вашу - казао је Орлић.
Препоручујемо
"ВЕЛИКИ ПРИЈАТЕЉ И ПОУЗДАН ПАРТНЕР": Вучић на пријему поводом Националног дана УАЕ
02. 12. 2024. у 14:46
ПУТИНОВ САВЕЗНИК О КРАЈУ РАТА У УКРАЈИНИ: Постојаће радијациона зона у коју нико неће ући током нашег живота
САВЕЗНИК руског председника Владимира Путина изјавио је да би, ако би Русија лансирала нуклеарно оружје на Украјину, то створило "радијациону зону" која би окончала сукоб, наводи Фајненшал тајмс.
03. 12. 2024. у 21:36
ШОЛЦ САМ ВУКАО ТАЈАНСТВЕНИ ПРТЉАГ: Више од доласка у Кијев јавност занима - Шта то има у коферу? (ФОТО/ВИДЕО)
ОД САМОГ доласка Олафа Шолца у Кијев, јавност је више заинтригирало то што је немачки канцелар из воза у главном граду Украјине изашао тако што је сам "вукљао" лични пртљаг.
02. 12. 2024. у 15:51
КРАЈ КАРИЈЕРЕ ЈЕЛЕНЕ КАРЛЕУШЕ: Прелазак у политику и висока функција
ЈЕЛЕНА Карлеуша се последњих неколико година веома активирала политички, а иако званично није члан ниједне странке, она се труди да искаже своје мишљење и став кад год је то потребно.
02. 12. 2024. у 13:23
Коментари (30)