НАРОД СЕ ПИТА О ПРЕДСЕДНИКУ ПРЕ ПОСЛАНИКА: "Новости" истражују шта подразумева саветодавни референдум који шеф државе предлаже опозицији
НА петогодишњи мандат председник Србије Александар Вучић изабран је директном подршком бирача на изборима, са освојених скоро 60 одсто, односно више од 2,2 милиона гласова, и зато је разумљиво његово инсистирање да управо грађани, а не политички ривали и то на улици, одлучују да ли треба да остане или да оде с те функције.
Вучић је понудио опозицији саветодавни референдум о свом разрешењу и јавно се обавезао да ће, ако се већина изјасни да се та процедура покрене у Народној скупштини, истог дана поднети оставку.
Председник нема дилему да они који сада протестују, наводно тражећи одговорне за трагедију у Новом Саду, заправо траже његову оставку. Додао је да га они не спомињу отворено, знајући да он нема било какве надлежности у овом случају, али да суштински кроз пароле и повике на тим скуповима траже "његову главу":
- Нудим им је на тацни. Нећете срушити Владу Србије. Нудим вам решење, велику победу. Скупштина са 126 гласова посланика може да тражи од народа саветодаво мишљење да ли су за моје разрешење. Ако се њих 50 одсто изјасни да јесте, покретање те процедуре у парламенту неће бити потребно, јер у том случају моментално одлазим.
Вучић је опозицији поручио да се на референдум може ићи у "јануару, марту, кад год хоће", позвао их је да дају својих 70-80 посланика, а власт ће, како је навео, притећи у помоћ како би се дошло до потребне већине гласова трибуна за покретање саветодавног референдума о разрешењу председника Републике.
По Уставу Србије из 2006., како за "Новости" објашњава професор уставног права и судија Уставног суда др Владан Петров, више не постоји институт опозива председника државе од стране грађана, односно, они не могу непосредно да смене Вучића, већ је то у надлежности парламента.
Међутим, правна могућност у којој би о томе, ипак, одлучивали грађани, а коју је предложио Вучић, стоји на располагању Народној скупштини и заснована је на члану 17 Закона о референдуму и народној иницијативи. У том члану се наводи да парламент може да распише референдум о питању од ширег значаја из своје надлежности, ради прибављања мишљења грађана о одлуци која треба да буде донета у вези с тим питањем. На саветодавном референдуму од грађана би се се тражило мишљење о томе да ли би Народна скупштина требало да покрене поступак за разрешење председника Србије.
Брнабићева: Бежали од сусрета
ПРЕДСЕДНИЦА Народне скупштине Ана Брнабић поручила је поводом позива лидера Странке слободе и правде Драгана Ђиласа да Вучић и сви у СНС треба да поднесу оставке због трагедије у Новом Саду, да "лекције о поштењу држе људи којима за 10 година власти никада није пало на памет да због било чега поднесу оставку".
Како је навела на друштвеној мрежи "Икс", они који нису смели да се суоче са Вучићем чак ни када им је то била уставна обавеза на консултацијама након избора и који своје име не смеју да ставе на сопствене изборне листе, причају нешто човеку који је поверење народа добијао толико пута у последњих 10 година, а највеће управо на последњим изборима и то на своје име.
Петров наводи да парламент може да пита народ о томе, јер је народ носилац суверености:
- А председник Републике, као неко ко је непосредно изабран од народа, управо народу и полаже рачун. Ако би се један овакав референдум расписао, мишљење грађана би имало највиши ранг политичке тежине. Не видим разлог зашто би Вучић подносио оставку због тога што то неко са улице тражи.
Наш саговорник каже да је председник сада "понудио" опозицији да покушају да институционалним путем издејствује оно што иначе траже ван институција:
- Он им је поручио - опозицијо, имате могућност, искористите је преко Скупштине, ићи ћемо на референдум на коме ће народ да се изјасни. Немојте да позивате на претње, нереде, на некакве револуције, него то учините институционалним путем. Ово сада јесте непосрено иницирано великом трагедијом, али овде би се у ствари поставило питање задовољства или незадовољства грађана. Ово би био саветодавни референдум, али би био о политичком човеку и то оном који о сада ужива неспорно највећи демократски политички легитимитет.
Вулин: Политички лешинари
ПОТПРЕДСЕДНИК Владе РС Александар Вулин поручио је поводом протеста опозиционих активиста Покрета слободних грађана, који су на новосадску Градску кућу окачили транспарент на коме оптужују власт за несрећу у том граду, да "силеџије и политички лешинари злоуопотребљавају сваки трагичан догађај у својој политичкој борби".
- Гадост коју су приредили свим Новосађанима нападом на Градску кућу изазива гађење и презир. Није први пут да се ужасна трагедија користи за политичке циљеве и увек од стране истих професионалних демонстраната који живе од туђег бола - поручио је Вулин. - Нико није покушао да умањи трагедију или сакрије кривце и да избегне политичку одговорност, а кривичну није ни могуће избећи.
Он не искључује да, након предлога Вучића о саветодавном референдуму о разрешењу, из опозиције, уместо да искористе ту правну могућност, почну да стижу нови напади.
- Претпостављам да ће један од њихових аргумената бити и то зашто се не иде одмах на процедуру разрешења у Народној скупштини. Прво, и за то је потребна иницијатива најмање трећине посланика, дакле опозиције, о којој они врло често причају, али колико је мени познато никада је нису покренули. Друго, много важније, разрешење председника Републике је сложена правна процедура у којој би се утврђивало да ли је он извршио повреду Устава, а то је правна, а не политичка одговорност. Овде председник Вучић у ствари нуди да народ да мишљење о томе да ли ужива поверење и даље, имајући у виду свеукупну политичку ситуацију.
До смене кроз парламент
ПРЕМА Закону о председнику Републике, разрешење шефа државе може Народној скупштини да предложи најмање једна трећина посланика ако сматра да је он повредио Устав, а поступак се покреће већином гласова свих народних посланика. Уставни суд дужан је да у року од 45 дана од дана кад је покренут поступак за разрешење одлучи о томе да ли је председник повредио Устав. Ако одлучи потврдно, председник се разрешава уколико за то гласају две трећине народних посланика. Ако Уставни суд донесе одлуку да Устав није повређен, поступак разрешења се обуставља.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)