СРПСКИМ ГОВОРИ И 50.000 ЦРНОГОРАЦА: Све снажнија иницијатива да се у Црној Гори и наш језик прогласи за службени
И МЕЂУ грађанима Црне Горе који су се "писали" као Црногорци, значајан део изабрао је опцију да говори српским језиком. Таквих је било 50.000, па је и то допринело да српски језик буде доминантан у Црној Гори. Када су статистичари све сабрали на основу испитивања крајем прошле године, стало се на бројци да српски говори 43,18, а црногорски 34,52 одсто грађана.
Да ће на пребројавању бити Црногораца који причају српским језиком, било је јасно после изјаве председника Црне Горе Јакова Милатовића да је етнички Црногорац коме је матерњи језик - српски. У укупно 17 општина српски се највише говори, у четири се најчешће чује босански, а тек у по две албански и црногорски (Цетиње и Бар). По Уставу, црногорски је службени језик, а српски, уз албански, босанси и хрватски, у службеној употреби.
Политички аналитичар Бошко Вукићевић истакао је за "Новости" да званични резултати пописа представљају суштинску обнову српског идентитета Црне Горе и потврђују њен повратак себи. И поред тога, како каже, дукљански кружоци покушавају да оспоре легитимне иницијативе о повратку српског језика као службеног.
- Једна мудра глава из наше цркве ме је упозорила да би значајном броју таквих грађана могло да допринесе ничим изазвано јавно изјашњавање млађаног председника Црне Горе. Он је након добијених председничких избора, на врхунцу популарности, нашао за сходно да домаћу јавност обавести како је он етнички Црногорац, чији је матерњи језик српски. Мислим да је свештеник у праву - нема сумње да је такво изјашњавање оних грађана који су неодлучни поводом националне припадности, али су веома свесни да припадају српском идентитетском коду и да говоре српским језиком. На резултате пописа не треба гледати као на нечију победу, или као на пораз неког другог, већ првенствено као на добијање исправне личне карте наше државе. Прошла су времена победа и пораза, дошло је време за помирење.
Наш саговорник сматра да су се створили услови да се у образовном систему - основним школама под хитно промени име језика и да оно добије неутралан назив - матерњи.
- Како би деца на крају године имала могућност да у сведочанству упишу име језика које желе. Такве иницијативе више нико не може нити има права оспорити ни спречити - закључио је Вукићевић.
Вучић: Опстанак ако чувамо идентитет
ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић изјавио је да резултати пописа показују да је српски народ добро разумео да само очувањем националног, културног, језичког идентитета може да опстане, али и да је то добра порука за Србију и Србе у региону.
- То је порука и за оне који су хтели бруталним кампањама да руше не само позиције српског народа, него и његов идентитет и право на језик, ћириличко писмо ... Показало се да смо успевали да ујединимо народ. Верујем да ћемо економским напретком и још ближим везама омогућити и тим људима да увек чувају своје интересе и обезбеде сигурнију будућност за своју децу - рекао је Вучић и пожелео све најлепше Црној Гори, али и српском народу и свим грађанима у тој земљи.
Функционер Нове српске демократије Мирко Миличић сматра да је Црна Гора први пут имала попис који није био контроверзан, јер су постојали контролни механизми који су најновији у свету:
- Имамо резултате које не може оспорити нико. Сада је императив да парламентарна већина реализује то што су грађани на попису јасно рекли - а то је да је неопходно да српски постане службени језик у Црној Гори.
Иначе, црногорски језик стигао је у Црну Гору Уставом из 2007. и искључиво политичком вољом тадашње власти Мила Ђукановића и ДПС. Утемељења за то није било, јер су релевантни подаци тада били са пописа 2003. године који су показали да је 63,5 одсто становништва говорило српским, а само 20 црногорским.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СУСРЕТ МЕРКЕЛОВЕ И ТРАМПА Питао је за Путина, а папа јој рекао: "Савијај, савијај, савијај - али осигурај да не пукне"
ДОБАР део одломака се односи на састанак који је имала са Трампом у Белој кући у марту 2017.
21. 11. 2024. у 17:17
Коментари (0)