КУРТИЈУ СЕ ОД ШВЕРЦЕРА САД ПРИВИЂА СРПСКА ИНВАЗИЈА: Кфор одбацио захтев Приштине за враћање зоне безбедности дуж административне линије
ЈОШ један покушај лажног премијера тзв. Косова да оптужи Србију као "безбедносну претњу" је пропао, јер је јуче међународна мисија Кфор одбацила његов захтев за враћање копнене и ваздушне зоне безбедности дуж административне линије између централне Србије и наше јужне покрајине у ширини од пет километара копнене и 25 километара ваздушне линије.
Курти је, оптужујући власт у Београду да доводи припаднике српске војске надомак административне линије, тражио да се врати зона безбедности која је успостављена Резолуцијом 1244 СБ УН и Војнотехничким споразумом из 1999. године, али је укинута 2015. године. Трик није прошао, као ни прича да су тзв. косовске безбедносне снаге уочиле наше војнике, јер су они који су заправо "срели" припаднике Војске Србије, а Курти их представља као "безбедњаке" били крадљивци шуме.
- Те снаге које су се наводно среле са припадницима Војске Србије су криминалци, шверцери, лопови који са територије КиМ улазе преко административне линије на простор централне Србије да краду шта нађу. Војска Србије обавља своје задатке, и када наша војска наиђе на њих ради све у складу са законом. Нема додатних активности, ништа не спремамо што може да доведе до ескалације на терену, шта више веома смо смирени и трпељиви. Србија трпи више него што би ико трпео зато што жели да сачува мир и политичку стабилност - рекао је премијер Милош Вучевић.
Кфор има видљиво и флексибилно присуство и пажљиво прати ситуацију, истакли су у саопштењу ове мисије поводом захтева Куртија и додали да настављају да испуњавају свој мандат на основу Резолуције СБ УН, доприносећи безбедном окружењу за све житеље на Косову и Метохији, у "свако време на непристрасан начин":
- Кфор делује као трећи безбедносни систем, у блиској сарадњи са косовском полицијом и Еулексом, Мисијом владавине права ЕУ, који су први, односно други тзв. безбедносни прстенови. Командант Кфора остаје у блиском контакту са свим својим главним колегама, укључујући представнике безбедносних организација Косова и начелника Заједничког штаба Оружаних снага Србије. То је кључ за гарантовање стабилне безбедности на целом Косову и за одржавање регионалне стабилности.
Убиства и крађе
АДМИНИСТРАТИВНА линија је углавном на брдско-планинском подручју. У куршумлијским селима дуж линије од 1999. године убијено је осам цивила и полицајаца. Према подацима полиције, Албанци са косметске стране убили су старије мештане Божану Зечевић из Шушњака, Душана Мићуновића из Трпеза и Милана Миловановића из Дабиновца. У месту Матарова убијен је полицијски инспектор Дејан Ђорђевић, три припадника полиције изгубила су живот када је њихово возило нагазило на мину на путу од села Дабинова ка Куршумлијској Бањи док је 2014. године надомак Мердара убијен жандарм Стеван Синђелић. Овде су честе крађе шуме од стране Албанаца из подујевских села. Шумском газдинству "Топлица" направљена је штета која се мери милионима евра, а на мети су и приватни поседи одакле краду и стоку.
Поводом навода Куртија, Министарство одбране је саопштило да је реч о наставку кампање дезинформација.
- У објави на друштвеним медијима виде се припадници Војске Србије у Копненој зони безбедности који извршавају редовне задатке на обезбеђењу административне линије и контроли Копнене зоне безбедности, у складу са Војнотехничким и свим другим потписаним споразумима. Наводне безбедносне снаге које Курти помиње у медијима, које су дошле у контакт са припадницима Војске Србије су у ствари шверцери бесправно посечене шуме са територије централне Србије, што је иначе постао уносан илегалан посао. Органи обезбеђења административне линије својим активностима су пресекли илегалне активности пребацивања дрвне грађе на територију АП КиМ, при чему су шумокрадице побегле на простор АП КиМ, а затечена покретна средства која су користили за ову криминалну активност су предата припадницима МУП - објаснили су из Министарства одбране.
Коначно без виза
СРБИ са Косова и Метохије, власници пасоша које издаје Координациона управа Србије од јуче могу да путују у земље ЕУ без виза, пошто је ступила на снагу Уредба о укидању виза. Наши сународници су последњи становници Западног Балкана који су добили ову могућност.
Војнотехничким споразумом који је потписан у Куманову, између тадашњих представника СРЈ и НАТО, а по повлачењу наших војних и полицијских снага са КиМ успостављена је и Копнена зона безбедности између централне Србије и Косова и Метохије у дужини од 380 километара. Војне снаге тадашње СРЈ нису имале приступ, већ само припадници полиције и то у групама до десет припадника наоружних лаким наоружањем. Међутим, после многобројних напада на мештане овог подручја од стране Албанаца са простора КиМ као и напада албанске терористичке тзв. Ослободилачке војске Прешева, Медвеђе и Бујановца на припаднике српске полиције, 7. марта 2001. године НАТО је донео одлуку о повратку тадашњих југословенских војних снага на ово подручје односно дозвољено им је да користе аутоматско оружје, минобацаче и хеликоптере, али не и тенкове и друго тешко наоружање. Дозвољено им је и да хапсе и узвраћају на евентуалне нападе, као и да се супротставе нелегалним преласцима административне линије, док је 2004. године успостављена заједничка контрола административне линије српских војних снага са припадницима мисије Кфора.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)