МИНИСТАРКА ЂЕДОВИЋ АЛЕКСИЋУ: Батерије се већ праве у Србији, само сте то заборавили, САНУ никада није дала мишљење о рударењу
МИНИСТАРКА Енергетика и рударства Дубравка Ђедовић Хандановић овако је одговарала на питања опозиционих посланика у Скупштини Србије поводом предлога измене Закона о рударству и геолошким истраживањима, којима је тражено да се забрини рударење литијума и бора.
Мики Алексић: Шта је интерес и Зашто да за 690 милиона за 40 година копамо литијум
Дубравка Ђедовић Хандановић: Република Србија има велики потенцијал за допринос енергетској транзицији и развоју електричних возила. Наши природни ресурси и стратешка позиција пружају нам основу за развој снабдевачких ланаца, што ће бити од користи за нашу земљу уз примену највиших еколошких и социјалних стандарда.
Увођење забране на истраживање и експлоатацију бора и литијума у Републици Србији довело би до вишеструких негативних последица не само на економију земље већ и у њеном геополитичком позиционирању, уједно бисмо били прва земља и једиснтвени у свету у забрани експлоатације литијума и бора.
Када се говори из угла економије, треба имати у виду бројне бенефите. Планирана инвестиција износила би минимум 2,55 милијарди евра (на основу података из 2021. године, а сигурно се очекује да буде и већа), што би уједно била највећа индустријска гринфилд инвестиција у историји Републике Србије. У фази изградње пројекта „Јадар” било би отворено 3.500 радних места, а 1.300 запослених би радило на експлоатацији и преради у наредних неколико деценија. Пројекат има потенцијал да привуче и бројне друге инвестиције, попут произвођача катода, батерија за електрична возила, па и саме произвођаче електричних возила. По проценама економске студије све те инвестиције имају капацитет да креирају преко 20,000 високвалификованих радних места. Па се укупан ефекат на БДП очекује у износу од 11-12 милијарди евра или преко 16% БДП-а.
Како се види развој кроз рударење
Србија је земља која је сразмерно својој величини богата минералним ресурсима. Наш циљ је да се то богатство користи у интересу наших грађана и да стварамо услове за одрживо рударство, кроз поштовање свих домаћих и светских стандарда у области заштите животне средине. На томе ћемо радити кроз унапређење регулативе, израду стратешких докумената и сарадњу с међународним партнерима, који могу да нам пренесу најбоља светска искуства. Пратимо активности ЕУ на плану дефинисања односа према критичним минералним сировинама, које су важне за привредни развој и потребе нових, еколошки прихватљивих технологија, јер желимо да и Србија своје стандарде у рударству усклади са европским.
Мики Алексић: Зашто не слушате САНУ
Дубравка Ђедовић Хандановић, је у свом уводном излагању казала: У предлогу измена закона позива се на Српску академију наука и уметности. Није САНУ стао против овог пројекта, него одређени појединци, а свакако не институција и то је тендециозно искоришћено да се представи као став наших најистакнутијих академика! Овде причамо о Слободану Вуксановићу, председнику одбора за енергетике САНУ, који је уједно јавно пре неки дан рекао да би мораторијум на литијум био капитулација друштва и да забрана не води нигде.
Симпозијум у САНУ није био јавна расправа, таквих скупова је до сада у Академији било на стотине, већина се бавила темама важним за друштво, али ниједан од њих није био злоупотребљен за засењивање нестручне јавности, попут овога о пројекту Јадар. Нешто што је заиста могло да покрене прави стручни дијалог у академској атмосфери и без унапред одређених ставова, искоришћено је као пресуда, као аргумент да ту нема шта више да се разговара. Јавно мњење је тако поверовало у реченице: „САНУ се изјаснила!“ или „САНУ је рекла!“ и то без икакве резерве, мада према истраживању ИПСОС-а, четири петине тог истог јавног мњења не може да наведе ниједног садашњег члана Академије, а преко деведесет процената није никада присуствовало неком догађају у САНУ.
Зашто се праве батерије у Македонији и Мађарској?
Министарка енергетике је одговорила:
-Батерије се праве и у Србији, у Суботици, наши људи су патентирали јединствену батерију на литијум ЛФП батерију, коју су тестирали европске аутомобилске куће и за коју сировине набављају из Кине, али то вам се не уклапа у вашу причу о томе да је Србија колонија па то не помињете.
Препоручујемо
ЧЕТВРТИ ДАН РАСПРАВЕ: Народна скупштина није прихватила предлог закона о забрани ископавања литијума и бора (ВИДЕО)
10. 10. 2024. у 10:05 >> 17:39
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
РАЗВОДИ СЕ ЧЕДА ЈОВАНОВИЋ После 25 година брака: "И даље је волим, свакоме је тешко на свој начин"
ПОЛИТИЧАР Чедомир Јовановић потврдио је да је у фебруару поднео захтев за развод брака од супруге Јелене Јовановић.
21. 12. 2024. у 16:32
Коментари (0)