СКУПШТИНА СРБИЈЕ УСВОЈИЛА РЕБАЛАНС БУЏЕТА: За гласало 136 посланика - повећан за 132,5 милијарде динара

Novosti online

30. 09. 2024. у 10:05 >> 18:20

ПОСЛАНИЦИ Скупштине Србије усвојили су данас измену Закона о буџету за ову годину, којим је буџет Србије повећан за 132,5 милијарди динара и износи 2.173 милијарде динара.

СКУПШТИНА СРБИЈЕ УСВОЈИЛА РЕБАЛАНС БУЏЕТА: За гласало 136 посланика - повећан за 132,5 милијарде динара

Фото: Принтскрин

Брнабић: ОВО ЈЕ ПРИМЕР КАКО МОЖЕМО ЗАЈЕДНО ДА РАДИМО

Предлог закона о изменама и допунама закона о финансијској подршци породици са децом. 

- Хвала вам свима. Заиста, ово је пример како можемо заједно да радимо. Дакле, ЗАЈ је гласало 185 народних посланика, нико није био против, нико уздржан, није гласало деветоро. Свака част свима. - рекла је Брнабић.

Народна скупштина је прихватила предлог закона у начелу.

  • Народна скупштина одлучила да постоје нарочито оправдани разлози за ступање закона на снагу у року краћем од осам дана од дана његовог објављивања

  • Предлог закона о међусобном признавању професионалних квалификација за медицинске сестре, докторе ветеринарске медицине, магистре фармације и бабице у контексту ЦЕФТЕ у целини усвојен

  • Предлог закона о потврђивању уговора о зајму, обновљивим изворима енергије у систему даљинског грејања у Србији, између Републике Србије и Европске банке за обнову и развој у целини усвојен

  • Предлог закона о потврђивању уговора о гаранцији пројекту градње паметних бројила у Србији прихватила приједлог закона у начелу усвојен

  • Предлог одлуке о давању сагласности на одлуку о изменама финансијског плана Републичког фонда за здравствено осигурање за 2024. годину усвојен

Скупштина усвојила ребаланс буџета за ову годину, повећан за 132,5 милијарде динара

За ребаланс буџета гласало је 136 посланика, а против је било 51, уздржаних није било, а није гласало шест посланика.

Посланици опозиционих партија у Скупштини Србије нису гласали за предложени ребанс буџета.

Скупштина Србије одбацила је свих 119 амандмана које су народни посланици уложили на предложен ребаланс буџета.

Дан гласања

- Сагласно члану 87. став 5 пословника Народне скупштине, одређујем данашњи дан, дакле понедељак 30. септембар 2024. године, са почетком у 17.05 минута, као дан гласања у тачкама дневног реда седнице 2. ванредног заседања Народне скупштине Републике Србије у 14. сазиву и захваљујем се председнику владе и члановима владе што су били са нама. Хвала вам. - рекла је Брнабић.

Бајатовић одговорио Ћути

- Када немаш аргументе, онда кренеш да вређаш, па ти још и смета кад се онај брани. Ако је човек доживео оно што се дешава у Скупштини, ваљда ћемо се препознати ко је власт а ко је опозиција. Не, ја ово говорим о достојанству народног парламента. Знам ја добро шта је арена. Али треба водити рачуна да ово заиста гледају и обични људи. И много је важан њихов доживљај ако се баш и боримо за сваки глас. И ја теби ћутао, верујем, дивим ти се већ седам дана. Чак и кад си бацао пословнике, тад сам ти се дивио. Мени то није пало на памет никада. - рекао је посланик др. Душан Бајатовић.

Пауновић: "Ова седница, како улази у завршницу, постаје све занимљивија"

Посланица Снежана Пауновић, прокоментарисала је данашњу седницу и опозицију која је жестоко вређала све присутне.

- Али, пошто смо у завршници сада ове седнице која је била занимљива, о којој се говорило о свему, најмање о теми, о ребалансу буџета за 2024. - рекла је.

- Критике су претрпели председник владе и одређени чланови владе, лично, што би рекли, у народу. Али сам ребаланс као ребаланс није био критикован, нисам чула ни неку алтернативну идеју. Очекивала сам да можда то што је прошло, па се није чуло у расправи, да ћемо чути у појединостима када крену амандмани. Амандмани се тек уопште нису бавили ребалансом. Као и обично, били су изговор да ми политички овде причамо оно што проценимо да ће се допасти грађанима Србије. Ево нас на корак од још једне седнице које сте најавили, председнице, која ће се такође врло допасти грађанима Србије. Ја се радујем тој седници по два основа, и као шефица посланичког клуба Социјалистичке партије Србије, али и као председница Ресортног одбора. Данас нам није баш пошло за руком да разговарамо на Одбору за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику. - додала је Пауновић.

Опозиција напада министрку Поповић

Министарка правде Маја Поповић, постала је мета Татјане Мацуре која ју је вређала након обраћања, на шта је министарка одговорила да су чланови опозиције политички лешинари. Касније је увредама придружио и Ћута Јовановић, а она је одговорила.

- Ја сам желела да вам појасним зашто сам рекла да сте политички лешинари. Зато што цео дан слушамо приче о костима на Церу, о деци која ће краће да живе, а тема је била потпуно друга. Ребаланс буџета. Користите све оно што бисте желели да кажете као негативне ствари за ову владу и мимо потпуно теме. И из тог разлога сам желела, и цео дан грађане Србије дезавуишете. Али, ради истине, било је неопходно да кажемо о чиме се ви цео дан бавите. Не цео дан, свих ових претходних дана. Не причате о теми уопште. Молим? Апсолутно све оно што сте поставили као питање, а јако добро као правник знате да су законом изједначене. Немојте, молим вас. - рекла је.

Брнабић одговорила и Митровићу

Народни посланик Митровић оптужио је Ану Брнабић за злоупотребу положаја и ако жели да полемише да дође на клупе.

-Да вам кажем, ово је мој посао као председника Народне скупштине. Није посао народних посланика да питају да ли неко жели да образложи амандман или не. То може да уради само председник Народне скупштине. А такође могу са овог места да објасним грађанима каква је одједном, не могу, јел? Наравно да могу. Каква је одједном разлика? Када кажемо добро, у реду, људи, обструисали сте толико да не можемо за данас да стигнемо, али ћу ја да сазовем седницу у редовном заседању да људи виде како одједном нико не мора да образложи свој амандман. А што сте га онда подносили кад нико не мора да га образложи? Да, то је мој посао- рекла је

Ћута вређао Брнабић и Вучића, а она је одговорила

Александар Јовановић Ћута је приликом излагања извређао председника Александра Вучића и председницу Народне Скупштине Ану Брнабић.

Ћута је питао зашто председник не долази на седницу о литијуму.

-Оно што се дешава тренутно, поштовани грађани, јесте бежанија од нечега од чега не могу да побегну, а то је литијумска грозница, литијумски кошмар, који ову жену са Дедиња, продавачицу литијума, прогони и њеног шефа Александра Вучића. Дакле, ево сад, Александре Вучићу, још једном да ти поручим, немој да се плашиш од литијума, немој да се плашиш од Косова, дођи на ову седницу, ако смеш, ако не, иди доле у ресторан па пеци палачинке.  - рекао је Ћута.

Брнабић је веома мирно наставила са читањем предлога грађанима и посланицима и на крају излагања одговорила.

- Не знам шта је тема. Само да прочитам грађанима Србије који нас прате. Овај амандман је гласио овако. Члан 5 предлога закона о изменама и допунама закона о финансијској подршци породици са децом мења се и гласи. Члан 18 став 1 мења се и гласи. Основица за остале накнаде по основу рођења и неге детета и члана 17 став 1 и 2 овог закона утврђује се сразмерном збиру месечних основица на које су плаћени доприноси осим основице доприноса за приходе који имају карактер зараде за последњих 18 месеци који претходе месецу у којем је одпочето породиљско одсуство односно у ком је дете рођено. Став 8 брише се. Тако да ви нисте поменули ни реч дете, а не да сте причали о амандману. Ни реч дете поменули нисте. Али сте зато поменули Александра Вучића. Е добро, то се зове злоупотреба. То јесте идеја, хвала вам што сте рекли. Дакле, злоупотребљавате амандмане да би причали о чему год желите и шта год хоћете. Да знају грађани о чему се ради.-  рекла је Брнабић.

Брнабић : "Ставићу предлог закона на редовну седмицу као председник Народне скупштине"

- Да поновим пред свим грађанима Републике Србије, пошто сте успешно обструирали ову седницу и не можемо у ванредном заседању да стигнемо да говоримо о том вашем предлогу закона, о изменама и допунама закона о рударству и геолошким истраживањима, ја ћу, мимо онога што сте ви тражили да буде у ванредном заседању, као председница Народне скупштине, са највећим задовољством и радошћу, да ставим тај предлог закона на редовну седницу, дакле током редовног заседања. То може да уради председник Народне скупштине, то ћу ја урадити. Тако да ништа се не брините, побећи од тога нећете. - рекла је Брнабић.

Јованов: "Много смо се уплашили због ваших протеста"

Миленко Јованов прокоментарисао је излагање Ћуте Јовановића и одговорио на његов позив да се грађани придруже протестима.

- Ваших протеста смо се страшно уплашили. Страховито смо уплашени, уплашени смо били и кад сте претили овде, нисте ходали по земљи, два метра од земље сте ходали, ишли високо и претили овде посланицима ко ће где да заврши кад сте мислили да вас је окупило довољно, кад сте измислили да вас је 300 хиљада и не знам ни ја шта. Тако сте се понашали и на колегијумима и у ходницима. И тада нисмо били уплашени.

Нисмо уплашени ни сада, а кажем вам, једини ко се овде плаши сте ви. А плашите се зато што ће грађани имати прилике да чују какве сте све глупости и будалаштине назвали законским предлогом. Када грађани буду чули да оно што пише у трећем оку из зоне сумрака ви преписујете у законски предлог, имаће прилике да чују и ко сте и шта сте и колико сте озбиљни и колико сте у стању да се изборите за било што у овој земљи. Када чују да сте пропустили једну тачку дневног реда од две које сте планирали, да се 86 вас генијалаца потписало и нико десет дана није приметио да вам фали једна тачка дневног реда. Када чују још многе друге ствари, ко је за шта гласао и 2001. и 2006. и 2011. по имену, по странкама, све редом. Па ћемо да видимо ко је за шта био, ко се за шта залагао, ко је за шта гласао и ко је чији лобиста и ко је шта у овој земљи урадио- рекао је Јованов.

Одбор напустила зато што јој није било добро, а онда отишла на конференцију за медије

Данијела Несторовић, представница Еколошког покрета и овлашћени предлагач Измена и допуна Закона о забрани ископавања литијума и бора, напустила је данашњу седницу скупштинског одбора у тренутку када је требало да брани свој предлог. Овај потез је изненадио све о јер се расправа тицала управо њеног законског предлога, који већ недељама изазива критике унутар стручне заједнице.
Критичари закона, пре свега из академских и научних кругова, тврде да Несторовићкин предлог није заснован на релевантним научним истраживањима, већ на произвољним оценама

Више о томе ОВДЕ.

КРАЈ 60-МИНУТНЕ ПАУЗЕ

- Они хоће да задрже паре, а да се пројекат не реализује- рекао је Јованов о онима који су продали земљу Рио Тинту, а сада се противе литијуму.

Миленко Јованов опет подсетио опозицију да су гласали за закон 2006. године и поручио да су лицемерни и нису конзистентни у ставу јер сада ''дижу устанак'' против онога што су сами припремали

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић:

- Мали прилог ономе што је говорио мој колега и пријатељ Миленко јованов. Дакле, Закон о пољопривредном земљишту објављен је у Службеном Гласнику Републике Србије број 62/2006, то је Миленко тај закон о којем ти говориш кад су 4 посланика ДС-а који су тада наводно били у опозицији гласали за овај закон, па је онда закон мењан 2008., па 2009. године. Е, сад шта је важно код тог закона. Господин миливојевић каже забрањено је на пољпопривредном земљишту, то је дакле тај закон за који су они гласали, каже забрањено је на пољопривредно земљишту да се, између осталог врше било какве друге делатности који немају везе са пољопривредом, али неће да каже да су између осталог та 4 посланика ДС-а гласала за закон о пољопривредном земљишту о коме ми сада говоримо који садржи и члан 23. Е сад, даме и господо народни посланици погледајте, односно послушајте како тачно гласи члан 23. цитирам обрадиво пољопривредно земљиште може да се користи у непољопривредне сврхе у следећим случајевима: тачка 1, за подизање вештачких ливада и пашњака на обрадивом пољопрувредном земљишту 4. и 5. катастарске класе као и за подизање шума без обзира на класу земљиштва по претходној прибављеној сагласности министарства. И онда долазимо до кључне тачке господине Јованов, даме и господо народни посланици зашто су између осталог 4 посланика ДС 2006. године гласала за овај закон. Тачка 2 гласи: Дакле обрадиво пољопривредно земљиште може да се користи у непољопривредне сврхе за експлоатацију минералних сировина, односно извођењу радова на одлагању јаловине, пепела, шљаке и других, пазите, опасних и штетних материја на обрадивом пољопривредном земљишту на одређено време по претходно прибављеној сагласности министарства и приложеном доказу о плаћеној накнади за промену намене обрадивог пољопривредног земљишта коју је решењем утврдила општинска односно градска управа. Е, за то сте гласали, дакле гласали сте за то , али нећете то да кажете, али добро ту смо ми да вас на то подсетимо да сте гласали између осталог и за члан 23  да на обрадивом пољопривредном земљишту, ово у ствари кад се преведе на језик обичних људи који не морају да буду експерти ни за пољопривреду ни за рударство значи да на обрадивом пољопривредном земљишту може да се отвори рудник - подсетио је министар Мартиновић Срђана Миливојевића.

Миленко Јованов упитао Срђана Миливојевића зашто четири посланика ДС-а нису гласали  за закон о изменама и допунама закона о рударству 2006.

Маријан Ристичевић након Парандиловићевог обраћања: И немојте уопште да питате овог са двора Драгана Ђиласа зашто, питајте га само пошто?

Потпредседник Владе Александар Вулин одговорио Ћути:

- Нисмо чули наравно ништа о буџету, ништа о политици, али ево само да поменем више због грађана Србије... Знате, Герхарда Шредера је Владимир Путин упослио за председника Надзорног одбора за изградњу северног тока, дакле најзначајнијег економског пројекта у своје време између Русије и Немачке, није то он урадио што воли Шредера или што је мислио нешто добро о политици Герхарда Шредера, урадио је то зато што је реални политичар и зато што у политици користите сва средства да бисте дошли до циља за вашу земљу. То се тако ради, тражите оне који могу да вам помогну за боље позиционирање ваше земље, шта мислите о њима, шта вас брига шта мислите о њима и користите их за своје циљеве ис воје потребе, шта је ту спорно? То само они који ништа не знају о политици, који уопште не знају шта је политика не могу да схвате - поручио је измешу осталог потпредседник Владе Вулин.

Миленко Јованов упитао Ћуту:  Па зар вам није у интересу да ја говорим што више ако говорим на своју штету, па зар вам није у интересу да ја радим у корист штете свих ових људи који седе иза мене, па што ме прекидате?

- Видите, док сам говорио све време чули сте како добацује да то ништа не ваља, да је танко, да су то никакви аргументи и тако даље, а онда одједном овакакв речник, овакав бес, оваква љутња, овакве увреде, зашто? Па зар вам није у интересу да ја говорим што више ако говорим на своју штету, па зар вам није у интересу да ја радим у корист штете свих ових људи који седе иза мене, па што ме прекидате? - упитао је Јованов.


Шеф посланичке групе СНС у Скупштини Србије Миленко Јованов реаговао је на то што су опозициони посланици поднели Скупштини предлог закона против копања литијума и навео да уместо да их опозиција убеди у то да имају добар предлог закона они прете или покушавају остале посланике на  сваки могући начин да увреде.

- Како да гласамо ако нам претите - упитао је он.

Нгласио је да ће посланици гласати онако како и треба да се гласа и поручио да нико не може да их уплаши.

Посланик опозиције Александар Јовановић Ћута упитао председницу Скупштине Анау Брнабић да ли ће председник Републике доћи на седницу о литијуму

-Колико сам ја чула овлашћени предлагач, ваша колегиница Данијела Несторовић је рекла д аникако не долази, ни под којим условима, није тачно је л' ? Добро, онда ћу ја сад да вам покажем снимак шта је она тачно рекла, стенограм шта је она тачно рекла...

Потпредседник Владе Вулин поручио опозицији: Немојте гробовима да браните сопствену политику

- Знате ли да је испод моста на Ади била последња или прва, како год хоћете, одбрана Београда 1915. године, трећепозивци су ту изгинули на Ади Циганлији. Па да срушимо мост на Ади? Знате ли да на колубарским коповима, колико је ископано мученика који су изгинули у Колубарској бици, па је ексхумирано и однето у цркву у Лазаревцу? Треба ли да укинемо и те копове? Нема стопе ове свете земље где неко својом главом није платио за нашу слободу. Али немојмо да те свете кости користимо за наше недостојне политичке игре и препуцавање

- Расправљаћемо о свему, вређаћемо се, свађаћемо се, налазићемо аргументе. Све је у реду и све је дозвољено. Само вас молим, немојте ничије кости да ископавате. Немојте гробовима да браните сопствену политику - рекао је потпредседник Владе Александар Вулин

Министар без портфеља Ђорђе Милићевић:

- Зарад истине и зарад грађана Србије морам да поновим нешто о чему је говорио господин Јованов, али и да додам једну годину. Дакле, тачно је 2001. године господине Јованов Рио Тинто долази у Србију и не кажем то ја, то каже Рио Тинто током разговора председника Републике са грађанима Мачванског округа, конкретно у Лозници и Љубовији, на чији позив и када су дошли, 2004. године су рађене прве истражне радње, 2006. године јесте мењано законодавство, законодавство је мењано и 2011.године, а 2012. године дефинисана национална стратегија и у тој националној стратегији, колико ме памћење служи, дефинисано је да је литијум бувално национално благо, покушаћу да парафразирам које треба у стратешком смислу, у економском смислу искористити и тада се говорило између осталог, колико ме памћење служи о оним батеријама које ће бити произведене у Србији и са поносом ''маде ин Сербија'' бар толико се сећам. Али да се вратимо на оно што јесу чињенице, дакле чињеница је да постоје рудна и минерлна богатства и то је нешто што могу да игноришу само неодговорни представници власти, али и неодговорни представници опозиције. То је нешто што може да буда заиста озбиљан фактор развоја Србије у наредним деценијама и што може грађанима из конкретног региона, али и из целе Србије да унапреди и животни стандард и живот. Одговорна власт, одговорна Влада као што је Влада на чијем је челу председник Милош Вучевић не пропушта прилике, али на прво место увек ставља интерес грађана Србије и зато на предлог председника Републике, дакле отворена је у наредне две године дискусија, расправа, разговор са грађанима, разговор у који су укључени и председник Владе и читава Влада Републике Србије, разговор у који је укључена и научна заједница - истакао је министар.

Снежана Пауновић одговорила Срђану Миливојевићу да је Влада Мирка Марјановића 1998. године била ''експериментална'' и одговорна за долазак Рио Тинта

- Мирко Марјановић није водио експерименталну владу него владу која је имала пун капацитет и поверење грађана. Међутим, има једна грешка коју смо дозволили, пустили смо да се спроведе туђи експеримернт, експеримент који је на власт довео људе који су били у најмању руку чудни, да не кажем тежу квалификацију. Одушевљава ме овај смех ових младих нада који су заборавили да 1999. године нико ништа није поклонио Аљбину Куртију, ал Бога ми нешто мало после 2000. било је и таквих, нешто мало после 2004. било их је још више, нешто мало после 2006. било је јако мало оних који бране интересе на КиМ. Срамота је пред грађанима Србије који памте и превару 2000. године и бомбардовање 1999. без одлуке СБ УН-а и патње овог народа који је још увек жив, није то било пре 100 година данас изговорити све ово што сте изговорили. Влада Мирка Марјановића, како рекосте експериментална, ''рио кинто'', шта год је дозволила и о томе постоје папири истраживања, односно заједно са рударско-геолошким факултетом истраживања капацитета државе Србије. Све преко тога сте господо одлучили мало касније - рекла је Пауновићева.

Председница Народне скупштине Ана Брнабић одговорила Александру Јовановићу Ћути који је рекао да ће Рио Тинто ископавати кости војника из Првог светског рата:

- Господине Јовановићу ја ћу вам рећи још једном неке ствари: Под један, што се копања тиче и свега осталог, немојте злоупотребљавати такве ствари, ничије кости и ничије прадедове, један једини милиметар земље није добијен експропријацијом, један једини милиметар, људи имају право да продају своју земљу и продали су је. Нико овде са ове стране укључујући и мене коју сте сто пута назвали лобистом Рио Тинта није довео Рио Тинто овде у Србији, ваши коалициони партнери су то урадили, ваши коалициони партнери су мењали законе, немојте ви те мученике и прадедове да злоупотребљавате за ваше политиканство. И другу ствар да вам кажем, поново, поново сте изговорили бруталну неистину, бруталну неистину и опет могу, поново могу да чују грађани Републике Србије, продавачице у ''Аману'' раде за 40.000 динара, ви човече не знате да је минимална плата у овом тренутку у Србији 47.335 динара, ви то не знате, баш вас брига, баш вас брига, али нема везе, сто пута неистина - рекла је Брнабићева.

Јованов одговорио на напад Срђана Миливојевића да је Рио Тинто финансирао кампању СНС-а

- Па ово је ставрно сад већ толико смешно и не смејем се ја ономе што говорите него се смејем вама, ту постоји јако велика разлика, дакле ја све време показујем законе и листинге а он је све време на ''мајке ми''. Па дајте доказ да је Рио Тинто дао динара за кампању СНС-а, дајте папир, дате тужиоцу, па добро кад сте предали тужиоцу имате то онда значи у папиру, па дајте и да ми видимо - рекао је Јованов.

Миленко Јованов подсетио Срђана Миливојевића да је Миливојевић подржао Рио Тинто

-Не врећа нас истина ни на који начин, а сад ћемо да чујемо ту истину у потпуности. Дакле, ја сам већ на прошлој седници говорио када господин говори о томе да је неко лобиста Рио Тинта он говори о себи. Дакле, 2011. године 22.11. у Скупштини, дакле, да ли у овој баш сали, вероватно и у овој сали усвојен је закон о рударству и геолошким истраживањима којим је промењено, односно утврђено да носилац експлоатације може бити привредно друштво, односно друго правно лице и предузетник које је носилац истраживања. Дакле, шта су они урадили, они су прво Рио Тинту дали да истражује, а онда по захтеву вероватно Рио Тинта променили закон тако да само онај ко истражује може и  д аистражује, ко је за то гласао, ево га листинг са гласања 22.11. на листи Миливојевић Срђан ДС Крушевацц, али ту се прича не завршава, ако хоћете д ачујете како изгледају прави лобисти Рио Тинта, онда морамо да се вратимо 5 година уназад у 2006. годину, наиме 2006. године 17. априла у оној другој згради гласало се за закон о изменама и допунама закона о рударству, 2006. године тим законом су први пут увели да ко истражује  може и да екпсплоатише и тим законом су укинули могућност држави Србији да заради - нагласио је Јованов и подсетио да је и за тај закон гласало и 4 посланика деократске странке иако је у том тренутку ДС била опозициона. 

На члан 5 амандман је поднела народна посланица доцент др. Биљана Ђорђевић

Народна посланица Драгана Рашић из Демократске странке говори о условима образовања у Зајечару.

Председница Народне скупштине Републике Србије најавила почетак рада по амандманима

Народни посланици наставили су расправу о предлогу ребаланса буџета

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

РАСИПАЊЕ ХРАНЕ: Глобални проблем који има дубоке еколошке, економске и социјалне последице