БРОНЗАНИ ДЕДА ЂОРЂЕ У ВЕЧНОМ СТРОЈУ СА СОЛУНЦИМА: Свечано откривена спомен-биста легендарног чувара на Српском војничком гробљу у Солуну

Б.Субашић

29. 09. 2024. у 09:33

ЂОРЂЕ Михаиловић, легендарни чувар Српског војних гробља у Солуну, од јуче поново дочекује поклонике који долазе да одају почаст сенима јунака са Солунског фронта. Није реч о овоземаљском браниоцу баштине који је дуже од шест деценија чувао успомену више од 7.500 српских "прометеја наде, апостола јада" и напустио овај свет прошле године. Вечну стражу крај српских ратника сада држи вечни, небески Деда Ђорђе чији је испоснички, готово светачки лик, овековечен у бронзи

БРОНЗАНИ ДЕДА ЂОРЂЕ У ВЕЧНОМ СТРОЈУ СА СОЛУНЦИМА: Свечано откривена спомен-биста легендарног чувара на Српском војничком гробљу у Солуну

Министарство одбране Србије

Његову спомен-бисту, испред куће на војничком гробљу где је провео цео живот, јуче су свечано открили министар одбране Братислав Гашић и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић, на државној комеморативној свечаности поводом 106. годишњице пробоја Солунског фронта.

Министарство одбране Србије

Министри Гашић и Старовић свечано су открили бисту Ђорђа Михаиловића

Бисту је извајао академски вајар Љубомир Лацовић, а одлила ју је и даровала ливница "Браћа Јеремић" из Врчина.

Пре откривања споменика строј наших ветерана је раширио српску заставу дугу 150 метара, а хор српских ђака из Солуна је отпевао химну србије "Боже правде". Министар Гашић у пратњи пуковника Горана Несторовића и пуковника Дејана Станишића положио је венце на Српском војничком гробљу на Зејтинлику и на гроб Ђорђу Михајловићу.

- Овде, на Зејтинлику, дуже од пола века, чика Ђорђе је брижно чувао Српско војничко гробље негујући успомене на жртве најсветлије наше историје, док и сам није постао њена жива слика. У његовој појави и гласу видели смо и чули прадедове пале за идеал слободе наше једине отаџбине. Кроз њега су нам се обраћали они који не дочекаше да поново прославе своју крсну славу на своме огњишту. У тим смо речима могли чути и поуку и опомену да је слобода Србије идеал од кога се не сме одустати никад и ни по коју цену. Свака жртва овде покопана заклетва је и јемство пред Господом да се у име Његово своја земља мора бранити часно и као славска икона достојно у руке предати наследницима нашим - рекао је министар Гашић.

Министарство одбране Србије

Крипта са касетама које чувају остатке српских ратника

Он је нагласио да је "Чика Ђорђе себи за живота подигао највећи споменик".

- Деценијским тихим и стрпљивим радом он је у монументални мозаик успомене на див-јунаке са Солунског фронта уградио самога себе. А ми ћемо се, као захвални савременици и потомци, у скромности овоземаљског израза, спомеником који данас откривамо поклонити његовом делу и његовој жртви. Нека Господ душу његову настани тамо где праведници почивају! Нека је вечни покој солунским јунацима! Живела Србија - рекао је министар Гашић.

Министарство одбране Србије

Гробови српских војника у Солуну

Министар Немања Старовић, који је предводио државну комеморативну свечаност, нагласио је да је пробој Солунског фронта условио ослобођење Краљевине Србије и довео до окончања Првог светског рата, те је с правом златним словима уписан у историји.

Министарство одбране Србије

Српска државана делегација, ветерани и поштоваоци традиција на Српском војничком гробљу

- Након здружене офанзиве армија Немачке, Аустроугарске и Бугарске војске у октобру 1915. године, Србија се нашла у веома тешком положају. Пошто је на Косову уништила и закопала сву тешку опрему, пробијајући се усред страшне зиме преко ледом и снегом окованих албанских и црногорских планина, без икаквих намирница зимске одеће и муниције, српска војска је извела чувено повлачење на Јадранску обалу, која спада у најтеже одступне маршеве у ратној историји света - подсетио је Старовић.

Он је нагласио да је Албанска голгота, повлачење српских војника, Краља и Владе, државних институција и цивила, јединствена у историји човечанства. Подсетио је и да по доласку на Јадранско приморје "Срби нису затекли ништа: ни храну, ни оружје, ни муницију, као ни савезнике" и да је тек месец дипломатских преговора договорено да се војници пребаце на Крф.

Министарство за рад

Министар Старовић полаже венац на крипту

- Услед продужених патњи, број настрадалих српских војника достигао је стравичне размере. Укупно је спасено 158.000 српских војника. Многи су, међутим, били толико исцрпљени да се нису могли опоравити. Тако је за кратко време на Крфу и у Бизерти умрло више од 7.750 изнемоглих - подсетио је Старовић.

Преживели су се опорављали и припремали за повратак, иако је непријатељ био уверен да је српска војска уништена.

- Пробој Солунског фронта 1918. године, који је условио ослобођење Краљевине Србије и довео до окончања Првог светског рата, с правом је златним словима уписан у историји, како српског народа, тако и читаве Европе. "Бежите живи, иду мртви!", викали су бугарски регрути, повлачећи се пред налетом васкрсле српске војске која је победоносно јуришала натраг у Отаџбину. "62.000 српских војника одлучило је рат! Срамота!", телеграфисао је немачки цар Вилхелм владару Бугарске, чија је армија од 700.000 војника избачена из рата. Своје херојство, српски војник је читавом свету приказао на Церу, Колубари, Кајмакчалану, Солунском фронту и свим другим местима на којима су српски горостаси оставили своје гробове. Зато се данас, на овом месту клањамо сенима наших, у сећању српскога народа неумрлих див - јунака и поручујемо да ћемо слободу коју нам подарише чувати за будуће нараштаје - рекао је министар Старовић.

ПОРУКА

МИНИСТАР одбране Братислав Гашић уписао је у спомен-књигу на Српском војничком гробљу: "Смрти, они које си поразила живеће овенчани вечном славом. Живела Србија и наша славна историја!"

Министарство одбране Србије

 

ИНСПИРАЦИЈА ЧУВАРИМА ТРАДИЦИЈА

ДЕДА Ђорђе није само фигура из прошлости, већ је и жива инспирација за све нас који данас настављамо да чувамо вредности које су наши преци бранили, рекао је председник Заједнице ветерана Србије Марко Мартиновић:

- Борци, ратни војни инвалиди, породице палих бораца и њихови потомци са којима долазим на церемонију носе дубоко укорењену емоцију, јер за њих Зејтинлик и деда Ђорђа представљају нешто више од историјског сећања. За многе од њих, ово место је симбол њихове личне борбе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум