УЗДАМО СЕ У АУТОРИТЕТ ФРАНЦУСКЕ: Ана Хрустановић, амбасадорка Србије у Паризу, пред сутрашњу посету председника Емануела Макрона Србији

ПРЕДСТОЈЕЋА посета председника Француске Емануела Макрона Србији заиста јесте још један показатељ значаја који Француска придаје Србији, као лидеру у региону Западног Балкана. Очекујемо да приликом посете француског председника Макрона наши билатерални односи буду и на овај начин подвучени, као и да се да нова снага даљем ширењу наше, већ богате, сарадње.

УЗДАМО СЕ У АУТОРИТЕТ ФРАНЦУСКЕ: Ана Хрустановић, амбасадорка Србије у Паризу, пред сутрашњу посету председника Емануела Макрона Србији

Фото: Горан Чворовић

То у разговору за "Новости" истиче амбасадорка Србије у Паризу Ана Хрустановић, најављујући на овај начин сутрашњи долазак шефа француске државе у Београд у дводневну званичну посету.

• Макронова прошла посета је остала упечатљиво забележена у историји односа две земље. И овај долазак је једнако важан?

- Сигурна сам да се сви сећају прве и историјске посете 2019. године. Желимо да се и ова ни у чему не разликује, посебно јер долази брзо после званичне посете председника Вучића Француској у априлу ове године.

Ако је прва посета Србији председника Макрона била сјајан моменат у модерној историји односа наших земаља, ова друга ће показати дуготрајност и континуитет који су прави показатељи овог партнерства и пријатељства.

• Шта ће бити главне теме?

- Као стратешки партнери од 2011. године, имамо много тема за разговор - од унапређења сарадње у економији, енергетици и новим технологијама до вештачке интелигенције. Подсећам да је, захваљујући напорима наше Владе и руководства, и снази наше дипломатије, Србија изабрана за председавајућу Глобалном партнерству за вештачку интелигенцију. Сигурно је да ће се међу темама наћи и актуелна геополитичка питања.

У врху приоритета налазе се питања дијалога између Београда и Приштине, неопходности заштите права Срба на КиМ, као и даљи напредак Србије у процесу евроинтеграција.

• Имамо ли помоћ Париза у решавању косовског питања?

- Париз покушава да води уравнотежену политику према тзв. косовском питању. Наиме, француска страна је у више наврата, и у последње време, званично реаговала и осудила унилатералне потезе Приштине који не доприносе нормализацији односа, напротив - изазивају још веће тензије и угрожавају основна људска права Срба на КиМ. Уздамо се у ауторитет и кредибилитет Париза да нам помогне у решавању овог, за нас суштинског питања. Поверење и разумевање које постоји између председника Вучића и председника Макрона несумњиво игра одлучујућу улогу у снази наших односа. Наравно да, историјско пријатељство и саборство, као и везе између наших народа који деле историју, садашњост и будућност, имају изузетно важну улогу.

• Је ли привредна сарадња довољно развијена?

- На пољу економије велики посао је урађен у неколико претходних година, пре свега након прве званичне посете председника Макрона Србији 2019. Данас у Србији послује скоро 400 француских компанија.

Србија као стабилна средина, како политички, тако и финансијско-економски, природно привлачи стране инвестиције. Наша робна размена с годинама расте, као и трговина услугама, а инвестиције француског капитала су све значајније.

Од капиталних пројеката на којима сарађујемо, издвојила бих пословање Аеродрома Никола Тесла, изградњу Београдског метроа, прераду и третман отпадних вода.

Не треба заборавити да ЕКСПО 2027 у Београду представља сјајну прилику да заједно урадимо још више.

ПОДРШКА НА ПУТУ КА ЕУ

• Колико нам Француска помаже у приступању ЕУ?

- Француска подржава чланство Србије у ЕУ и то је њена јасна позиција. Париз је савезник и један од најзначајнијих партнера у Бриселу, ако не и најважнији. Надам се да ћемо, заједничким снагама, успети у томе да Србија до краја ове године учини конкретан напредак на путу евроинтеграција.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦУРЕ ДЕТАЉИ ТРАМПОВОГ МИРОВНОГ ПЛАНА: Украјина задржава суверенитет, формира се демилитаризована зона?

ЦУРЕ ДЕТАЉИ ТРАМПОВОГ МИРОВНОГ ПЛАНА: Украјина задржава суверенитет, формира се демилитаризована зона?

КАНДИДАТ републиканаца за потпредседника Џеј Ди Венс рекао је у интервјуу Шону Рајану 12. септембра да би мировни план Доналда Трампа за окончање рата у Украјини, могао да укључује, поред осталих аранжмана, успостављање специјалне демилитаризоване зоне између Украјине и Русије, преноси Кијев пост.

12. 09. 2024. у 21:39

БИЋЕМО ПРИНУЂЕНИ Путин: НАТО одлучује да ли ће директно ући у сукоб у Украјини!

"БИЋЕМО ПРИНУЂЕНИ" Путин: НАТО одлучује да ли ће директно ући у сукоб у Украјини!

ЗЕМЉЕ НАТО-а сада не разговарају само о могућој употреби западног оружја дугог домета, већ одлучују да ли ће се директно укључити у украјински сукоб, рекао је руски председник Владимир Путин у разговору са новинарима, преноси РИА Новости.

12. 09. 2024. у 18:55

Коментари (0)

ГРЦИ ПОЛУДЕЛИ: Циципас изазвао велики бес, ово му никако неће опростити