ВУЧИЋУ УСТАВ "НАРЕЂУЈЕ" ДА САСЛУША ГЛАС НАРОДА Може ли председник државе да организује разговоре са грађанима што му замера опозиција
ПОСЛЕ сусрета са грађанима у Малом Зворнику, чиме је председник Александар Вучић започео серију разговора по Србији како би се чуле све недоумице око потенцијалног ископавања литијума у долини Јадра, из редова опозиционара и еколошких активиста чуле су се поруке да "Вучић може да настави са 'монолозима' и да неће да учествују у његовом 'путујућем циркусу'".
Међутим, има и оних који покушавају да "правним путем" оспоре план председника да директно чује глас народа. Тако је правник Јован Рајић, опозициони активиста, навео да је Вучић "прекршио или Устав или закон, а највероватније и једно и друго".
- Председник Србије има јасна уставна овлашћења. Он има осам овлашћења, али наш председник често измисли и неко ново - он је омеђен својим овлашћењима. Ниједно од тих овлашћења не каже да он треба да са грађанима разговара о реализацији једног, у сушини приватног пројекта. Не може на месту председника Републике да обавља посао лобисте - казао је Рајић.
Међутим, професор Уставног права Владан Петров истиче, за "Новости", да је стално позивање на повреду Устава председника Републике постала једна мантра нашег политичког живота и "она је малтене на нивоу оних свакодневних увреда које се упућују на његов рачун и рачун његове породице".
- На повреду Устава или кршење, како чешће кажу, позивају се људи који са Уставом немају никакве везе, који чак ни кад су правници не знају уставно право, него се можда баве другим правним дисциплинама, а увек су политички противници председника Републике. Њихове изјаве, по правилу, немају никакву правну тежину. Сваком обичном грађанину је јасно да председник који је непосредно изабран има јак демократски легитимитет, који ужива тако велико поверење или поверење великог броја грађана, што му не могу оспорити ни политички противници - објаснио је Петров. - Председник, не само да има право, него и треба да иде међу народ. Он можда то не треба да ради превише често и поводом свакодневних политичких питања, али питање могућности ископавања литијума је у последњих неколико месеци постало централно и стратешко питање за даљу будућност Србије. То је највероватније питање у ком правцу Србија даље жели да иде, оно се колико год да је важно не може свести искључиво на питање заштите животне средине и здравља.
Обавезује 2,2 милиона гласова
ГРАЂАНИ једино на председничким изборима гласају за кандидате именом и презименом, док се на свим осталим листићима на изјашњавању за Скупштину Србије или власт на локалу заокружује име странке. Вучић је на последњим председничким изборима 2022. године други мандат освојио победом од 60,01 одсто (2.224.914 гласова). Тиме је поправио резултат из 2017. када је добио први мандат са освојених 55,06 одсто, односно 2.012.788 гласова.
Оно је далеко комплексније, тиче се и осећаја обичног човека, шта је за њега добро и управо је улога активног председника да уђе међу грађане и не само међу оне који га подржавају, него и међу оне који имају супротне ставове. Петров је додао и да "то није приватан пројекат, јер је то пројекат иза којег стоје највише институције државе - парламент, влада и председник, па је разумљиво и политички мудро да председник на терену чује различита мишљења обичног света":
- Апеловао бих и да, поред председника, и сви други релевантни политички чиниоци, али и факултети, САНУ, узму своје учешће у друштвеном дијалогу. Њега не може да води само председник, али има право да у њему води активну улогу. Та антилитијумска грозница је добила такве размере да ће испасти да наши оплимпијски шапиони крше Устав само зато што на најбољи начин раде свој посао и зат о што не учествују у тој причи око литијума. Свако треба да ради свој посао, а председников је, према члановима 111 и 112 Устава, да представља земљу унутра и споља, изражава државно јединство... Али, ту је и члан два који каже да сувереност потиче од грађана који је врше референдумом, народном иницијативом и преко својих слободно изабраних представника, а председник је број један изабрани представник, као и народни посланици. Нико и посланицима не брани да и они иду да слушају и одговарају на питања. Не иде нико да агитује, него да се слуша народ и да се на основу тога делује.
Од закона до командовања Војском
ЧЛАН 111 који носи назив "Положај председника Републике" предвиђа да он изражава јединство Републике Србије. Члан 112 каже да председник представља Републику Србију у земљи и иностранству, указом проглашава законе, у складу с Уставом, предлаже Народној скупштини кандидата за председника Владе, пошто саслуша мишљење представника изабраних изборних листа, предлаже Народној скупштини носиоце функција, у складу са Уставом и законом, поставља и опозива указом амбасадоре Републике Србије на основу предлога Владе, прима акредитивна и опозивна писма страних дипломатских представника, даје помиловања и одликовања, врши и друге послове одређене Уставом. Председник Републике, према Уставу, у складу са законом, командује Војском и поставља, унапређује и разрешава официре Војске Србије.
Иначе, током разговора председника са мештанима Малог Зворника и околине, поред њега су били и чланови Владе у чијем опису посла је и решавање различитих проблема које су грађани изнели. Одмах је направљен списак, а на њему су биле молбе да се изграде путеви, да се реше правне невоље, да се обезбеди вода... И многи од тих проблема су почели да се решавају. Ово су политички противници шефа државе покушали да представе као "мешање у туђе послове и надлежности" и прекорачење уставних овлашћења.
Међутим, Вучић је у више наврата истакао да жели да помогне да се сваки, па и наизглед мали проблем људи што пре реши, али све то у сарадњи са Владом Србије или локалним самоуправама. Зато је и казао да не би сигурно пристао да остане у Председништву на Андрићевом венцу када у Немањиној не би имао тим са којим дели исте циљеве.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)