ДРУШТВО СНАЖНО КОЛИКО И ПОРОДИЦА: Интервју, Милица Ђурђевић Стаменковски, министар за бригу о породици и демографију

А. РОВЧАНИН

30. 06. 2024. у 16:31

ОБНОВА система вредности је кључна синтагма, која сажима одговор на све демографске изазове. Материјални подстицаји су важни, али нису једино средство пронаталитетне политике. Кључно је да као друштво створимо повољан амбијент у ком ће бити пожељно да се деца рађају. Према последњим истраживањима, више од 80 одсто младих желе да се остваре као родитељи. Суседна Мађарска је добар пример земље која је читав државни апарат прилагодила потребама породице и одговора на проблем тзв. беле куге. Изазов пред министарством којим руководим огледа се у томе што ћемо учинак онога што данас радимо моћи да сагледамо тек кроз известан период, што од нас захтева да стратешки промишљамо, свесни да је ресор бриге о породици - ресор будућности.

ДРУШТВО СНАЖНО КОЛИКО И ПОРОДИЦА: Интервју, Милица Ђурђевић Стаменковски, министар за бригу о породици и демографију

Министарство демографије

Ово, у разговору за "Новости", каже Милица Ђурђевић Стаменковски, министар за бригу о породици и демографију, једна од најмлађих икада која је изабрана за члана Владе Србије.

- Част ми је што сам добила прилику да служим својој држави и њеним грађанима, а посебно због тога што је у питању руковођење министарством које у свом називу садржи именицу "брига". Породица и породичне вредности данас, нажалост, јесу у опасности, и то није присутно само у нашој земљи, већ је у питању изазов већине европских и светских друштава. Виталност, а самим тим и будућност наше нације, непосредно се црпи из породице. Колико је породица снажна, толико је снажно и друштво.

- Какав је ваш утисак о досадашњем раду министарства на чијем сте челу и да ли видите неке могућности даљег развоја?
- Као што је познато, Министарство за бригу о породици и демографију формирано је 2020. издвајањем дела надлежности из области Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Из тог разлога, нећемо погрешити ако кажемо да се систем државне управе у одређеној мери и даље прилагођава овом, релативно новом, али ипак значајном организационом моделу. Поштујући континуитет рада мојих претходника, наставићу са добрим активностима које су започете у пређашњем периоду, али и старати се да, заједно са својим тимом, донесем нову вредност и уложим додатну енергију, како би породица заузела места примарног националног интереса. Охрабрујуће је што и председник Србије и председник Владе уважавају и разумеју колико је важно да ова тема постане прворазредни циљ државне политике.
- Да ли су материјални и људски ресурси које држава одваја за теме бриге о породици и демографију задовољавајући, да ли видите додатне могућности за скретање пажње на ове важне теме?
- Сваки министар ће вам рећи да би буџет његовог министарства могао да буде издашнији. Наравно, наша држава је суочена са бројним изазовима, којих морамо да будемо свесни и да своја очекивања прилагодимо реалности, а не искључиво жељама. Па ипак, верујем да простора за рад и те како има и да је понекад воља и вера у оно што радите способна да надокнади евентуални недостатак материјалних или људских ресурса. Препознали смо да су већа издвајања за подршку породици донела конкретне резултате, па смо у договору са председником Републике најавили повећање родитељског додатка. У току су припреме за усвајање измена Закона о финансијској подршци породици са децом и очекујемо да ће се наш предлог убрзо наћи у парламенту, након чега би износ за рођење првог детета био повећан на 500.000 динара, а за рођење другог детета на 600.000 динара. То је значајан подстрек очевима и мајкама, који Србију поставља на прво место у региону по издвајањима.

- Да ли сте задовољни нивоом сарадње са другим ресорима, у чијој су надлежности делимично и теме којима се бави ваше министарство?

- Породица је тема која прожима надлежности већине ресора у Влади Србије. Са Министарством за рад заједнички спроводимо пројекат подршке младим брачним паровима за куповину прве некретнине. Издвајамо до 20.000 евра као помоћ младим родитељима да свију своје породично гнездо. Радујемо се доброј комуникацији са Министарством привреде, из које се изнедрила идеја да заједничким снагама подржимо жене у руралним подручјима и сеоским срединама, које имају драгоцене предузетничке иницијативе. Наредних дана упутићемо предлог Министарству здравља да се омогући бесплатан покушај вантелесне оплодње за треће дете. Поред међуресорне, за нас је пресудна сарадња са локалним самоуправама. Систем породичне заштите мора бити подједнако доступан грађанима у свим деловима Србије. Зато ћемо радити на оснивању канцеларија за породице, које ће бити вишенаменски услужни сервис за све оне који буду покуцали на њихова врата.

Министарство демографије


- Шта конкретније значи сарадња Србије и Републике Српске у оквиру Декларације, која, поред осталог, обухвата и оснивање фонда "Деца нам се рађала"?

- Декларација усвојена на Свесрпском сабору и седници двеју влада, определила је Београд и Бањалуку да се заједнички посвете императиву опстанка нашег народа, односно задатаку да нас има, и да нас буде, са обе стране Дрине. Наше министарство потписало је споразум о сарадњи са сродним ресором из Републике Српске. Најавили смо да ћемо ове године издвојити десет милиона динара за подршку пројектима у области популационе политике у Српској. Важно је да деца из Србије упознају Српску, да о њој уче у школама, као о важној лекцији родољубља и одважности нашег народа у борби да остане свој на своме. На просторима РС родили су се и стасали великани наше историје: Дучић, Кочић, Шантић, нобеловац Андрић... Тамо су бројне знаменитости, културна и природна блага. На нама је да на Дрини изградимо мостове нашег заједништва и не дозволимо да их ико поруши.

- Друга породица деци је одувек била школа. Утисак је да су наставници незаштићени, да им је одузет ауторитет, а насиље над њима често. Могу ли се променама закона ствари променити?

- Моје је мишљење, и више сам пута о томе говорила у јавности, да треба да вратимо систем у просвети који је функционисао пре експеримената који су уследили након 2000. године. Тада су се и школа и наставници више уважавали и поштовали. Просветни радници морају сачувати углед и ауторитет, јер је њима поверен задатак да припреме, образују и науче генерације које долазе. У надлежности Министарства просвете је да предвиди конкретне мере и законска решења. Недавно сам изнела предлог да се у наше школе врате ђачке униформе, како бисмо показали да постоје ред и поредак, и да школа није такмичење у социјалном статусу, већ место на којем треба истицати и наградити марљивост, знање и васпитање.
- Србија се суочава са разним притисцима око Републике Српске, Косова и Метохије. Шта можемо да урадимо да се одупремо и одбранимо националне интересе?

- Западни политички центри не затварају очи пред патњом српског народа на Косову и Метохији, него широм отворених очију тој патњи доприносе, па је чак и подстичу. Више пута сам о томе говорила и нећу се устручавати да поновим: повлачење српских институција на КиМ била је подвала од стране оних који су нас уверавали да ће Србија добити тиме што чини уступке. Време нам је дало за право да данас кажемо да је очито само Србија желела разговор, договор и дијалог, док је друга страна, под паролама о суживоту Срба и Албанаца, спроводила тихи погром над нашим народом на Космету. Српски народ има довољно мудрости и државотворности да никада своје поверење неће дати онима који су спремни да самопроглашену републику Косово признају за суседну државу. Процеси у читавом свету и Европи су врло динамични, они наговештавају нову композицију односа, снага и утицаја. Србија мора бити спремна да у таквој, новој епохи пронађе и затражи место за решавање српског питања на Балкану. Веома је значајно што је на Свесрпском сабору питање очувања Косова и Метохије и извршења Резолуције 1244 препознато као стратешки циљ Србије и Српске.

Коме је Српска иностранство, ни Србију не сматра својом

о Да ли мислите да је питање бриге о породици довољно важно да уједини све чиниоце нашег политичког живота, па чак и опозиционе?
- Волела бих да верујем да сви друштвени чиниоци препознају значај овог питања, али нажалост, могли смо да у претходном периоду чујемо одређене ставове у јавности где се проблематизује покушај пружања чак и најскромније помоћи нашем народу у региону. Под изговорима да је породица мит, један део опозиције напада и оспорава наше активности у Српској и Србији. Морам да подсетим на чињеницу која би свакоме требало да буде позната, да српски народ не живи само у оквирима граница Републике Србије, него и у региону и дијаспори, и да с пуним правом очекује и треба да добије сваку помоћ од своје матице. Коме је Српска иностранство, ни Србију не сматра својом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ИЗРАЕЛ ЈЕ ЗАТЕЧЕН: Делије урадиле нешто што је мало ко очекивао