ЛИЦЕМЕРСТВО НА ДЕЛУ: Хистеричан одговор Хрвата након усвајања Резолуције о геноциду у Јасеновцу

Дејана Калинић
Дејана Калинић

28. 06. 2024. у 21:25

СКУПШТИНА Црне Горе усвојила је данас Резолуцију о геноциду у логорима система Јасеновац, Дахау и Матхаузен. Гласала су 42 посланика, 41 за, а један против.

ЛИЦЕМЕРСТВО НА ДЕЛУ: Хистеричан одговор Хрвата након усвајања Резолуције о геноциду у Јасеновцу

Фото: Танјуг

Као предлагач, председник парламента Андрија Мандић рекао је да са поносом може да каже да је Црна Гора прва држава на планети која се на овакав начин понела према Јасеновцу.

Раније је најављена жестока реакција Хрватске ако се резолуција усвоји. Хрватска је јуче запретила да би усвајање резолуције о Јасеновцу засигурно успорило ЕУ интеграције Црне Горе и да не би добро утицало на досадашње односе двеју држава.

Пуно име резолуције гласи "Резолуција о геноциду у логорима система Јасеновац, Дахау и Матхаузен", и овим је недвосмислено релативизовање ужасног усташког злочина у НДХ. Овом збирном резолуцијом у коју су укључени други злочини покушали су да се додворе Хрватској, међутим како је најављено, реакција је била оштра.

Недуго након доношења резолуције стигао је одговор Хрватске. Министарство спољних и европских послова Хрватске је издало оштро и претеће саопштење:

- Ово је неприхватљиво и непотребно, не може се сматрати добронамјерним и добросуседским.

Министарство вањских и европских послова жали што је Црна Гора одлучила занемарити позиве Републике Хрватске да не политизира жртве Јасеновца и не повлачи потезе који би се на негативан начин могли одразити на наше билатералне односе и европски пут Црне Горе.

Овај поступак Црне Горе не може се сматрати добронамерним и добросуседским у односу на Републику Хрватску нити је у складу с декларираним циљем чланства Црне Горе у Европској унији. 

Добросуседски односи су један од кључних елемената процеса проширења као и процеса стабилизације и придруживања те један од кључних критерија за оцењивање напретка у приступном процесу Црне Горе, сукладно Преговарачком оквиру Европске уније за Црну Гору. 

Подсећамо, у складу Заједничком стајалишту ЕУ за поглавље 23, представљеном на Међувладиној конференцији 26. липња 2024., Црна Гора мора показати напредак и резултате везано за процесуирање ратних злочина, укључујући утврђивање одговорности на високим разинама, решавање случајева несталих особа као и питање одштета за жртве те заштиту националних мањина и њихових права.

Република Хрватска очекује да ће Црна Гора приоритетно приступити решавању питања утврђивања одговорности за злочине које су држављани Црне Горе извршили током агресије на Републику Хрватску деведесетих година. То особито укључује и оне почињене приликом напада на Дубровник који је започео 1. октобра 1991. и опсаде града која је трајала до маја 1992., као и злочине почињене над хрватским држављанима у Црној Гори, укључујући у логору Морињ у којем је било заточено више од 350 хрватских држављана - наводи се у делу саопштења.

(Информер)

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ОВО СЕ ДЕСИЛО ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ: Српски кошаркаши у Партизану без поена у вечитом дербију