ГРАЂАНИ У БЕОГРАДУ И У ЛОКАЛНИМ САМОУПРАВАМА ШИРОМ СРБИЈЕ У НЕДЕЉУ 2. ЈУНА ИЗЛАЗЕ НА БИРАЛИШТА ИЗБОРНИ МЕГДАН НА 89 ТАЧАКА

М. Станојковић

31. 05. 2024. у 13:05

ГРАЂАНИ Србије у недељу бирају власт у 89 локалних самоуправа. Београђани ће на биралишта други пут за нешто више од пет месеци, јер у децембарској тури представници политичких партија који су ушли у локални парламент нису успели да формирају већину.

ГРАЂАНИ У БЕОГРАДУ И У ЛОКАЛНИМ САМОУПРАВАМА ШИРОМ СРБИЈЕ У НЕДЕЉУ 2. ЈУНА ИЗЛАЗЕ НА БИРАЛИШТА   ИЗБОРНИ МЕГДАН НА 89 ТАЧАКА

Г.Шљивић

Народ ће узети оловке у руке и у 52 општине у унутрашњости и 17 престоничких, али и у Новом Саду, Нишу, Чачку, Ужицу, Јагодини...

Због измене изборних закона у "минут до 12" и на захтев опозиције, бирачко право на новој адреси неће моћи да остваре они који су се ту доселили после 3. јула 2023. године. Пред престоничким гласачима биће 14 листа које ће се надметати за 110 одборничких места. Толико такмаца је било и у претходној изборној трци. Исту понуду имају и Новосађани који бирају 78 одборника. На гласачком листићу у Нишу постоји 11 опција, а политички окршај се води око 61 мандата у локалном парламенту. Зрењанинци ће моћи да бирају између пет понуђених опција, колико их је у игри за 67 одборничких места. И 46.880 Кикинђана добиће гласачки листић на којем је пет ривала, док ће се у Старој Пазови бирати између осам листа.

Највећи број бирача је у главном граду, где право гласа има 1.602.112 грађана што је за 11.000 мање него на децембарским изборима. Када је реч о броју бирача на београдским општинама, највише их је на Новом Београду. Највећа разлика у броју гласача у односу на 17. децембар, евидентирана је у Земуну, где их је сада 348 више. У осталим општинама промене у односу на претходни пресек су незнатне. У Новом Саду бирачким правом располаже 339.223 грађана, док ће своју дужност моћи да испуни и 227.471 Нишлија.

Биралишта се отварају у 7.00 и затварају се у 20.00, а сваком бирачу који се у тренутку затварања гласачког места затекао у реду, мора да се омогући да гласа. Свој идентитет грађани су дужни да докажу важећом личном картом или пасошем, док позив за гласање није неопходно понети са собом.

У случају да бирачима није достављено обавештење, број и адресу бирачког места могуће је проверити упитом на веб-презентацији Министарства државне управе и локалне самоуправе. Чланови бирачког одбора дужни су да провере гласачу кажипрст десне руке УВ лампом, да би установили да ли је већ гласано, да утврде идентитет провером података из личних докумената. Потом проверавају бирачки списак и заокружују редни број испред имена бирача, након чега се гласачи потписују, обележава им се кажипрст десне руке спрејом, а потом му се предаје гласачки листић и упућује на гласање иза паравана. Гласа се тако што се заокружује редни број испред назива једне листе.

С обзиром на то да се у Београду, као и Нишу, бирају истовремено и одборници Скупштине Града и општина, на овим местима ће гласачи добити два листића које ће убацивати у две кутије.

Домаћи и страни контролори

ОЕБС је недавно отворио канцеларију у Србији за праћење локалних избора, на позив власти у Београду. Посматрачку мисију чини главни тим од 11 међународних стручњака чије је седиште у нашој престоници, као и 18 "дугорочних" надзорника који су распоређени на девет локација у Србији. Они су тражили да буде ангажовано и 160 "краткотрајних" који ће се придружити тој мисији.

ОДИХР ће посматрати цео изборни процес - отварање бирачких места, гласање, бројање, сабирање резултата и изнеће процену о усклађености спровођења избора са ОЕБС и другим међународним стандарима. Када је реч о ЦеСИД, они ће имати више од 500 контролора на бирачким местима у Београду, Нишу и Новом Саду, одакле ће током читавог дана извештавати.

Без гласа око 10.000 грађана

ЗБОГ промене Закона о јединственом бирачком списку, око 52.000 грађана мораће да рачуна и на трошкове пута уколико жели да оствари бирчако право, јер неће моћи да гласа на новој већ на старој адреси. Око 10.000 људи остаће ускраћено да изрази изборну вољу.

- Ова ситуација се односи на оне који су се преселили из локалних самоуправа у којима су одржани избори 17. децембра 2023. године, тако да заправо са њиховим, условно да кажем, "враћањем на старе адресе", они ће изгубити бирачко право, односно неће моћи да гласају 2. јуна. Оно што нас даље очекује после избора јесте унапређење система и да нађемо могућност на који начин те људе да вратимо на нове адресе на које су се пријавили - каже министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић.

Могу и помагачи

БИРАЧ који услед неписмености, слабовидости, инвалидитета или неког другог разлога није у стању да сам попуни гласачки листић, има право да на бирачко место поведе помагача који ће уместо њега попунити гласачки листић онако како му бирач одреди. Такође, уколико услед болести, старости или инвалидитета није у стању да дође на бирачко место, може да се пријави комисији која ће му омогућити да гласа у свом дому. То ће моћи да учини најкасније 2. јуна до 11 часова обавештавањем локалне изборне комисије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (13)

НЕОЧЕКИВАНО: Алкараз се одлучио на несвакидашњи потез пред Аустралијан опен (ФОТО)