ГЛУВИ ТЕЛЕФОНИ КАО ОПРАВДАЊЕ ЗА СРЕБРЕНИЦУ: Македонци и Бугари оптужили амбасадоре да их нису слушали током гласања у УН

А. РОВЧАНИН

31. 05. 2024. у 10:29

УЗ добру вољу, тешко је поверовати да су "глуви телефони" криви што су амбасадори Бугарске и Северне Македоније у Уједињеним нацијама притиснули тастер "за" приликом гласања о Резолуцију о Сребреници.

ГЛУВИ ТЕЛЕФОНИ КАО ОПРАВДАЊЕ ЗА СРЕБРЕНИЦУ: Македонци и Бугари оптужили амбасадоре да их нису слушали током гласања у УН

Foto: Printskrin

Овако саговорници "Новости" оцењују накнадну памет Софије и Скопља која сада поручује да их њихове дипломате нису послушале или се нису консултовале са њима пре доношења коначне одлуке о томе како да се изјасне о спорном документу, уз оцену да је то сада начин како да се извуку из незгодне ситуације у коју су дошли.

Председница Северне Македоније Гордана Сиљановска Давкова изјавила је да је амбасадор у УН Љубомир Фрчковски о изјашњавању о поменутом тексту требало да се консултује и са њом, а не само са министром спољних послова Бујаром Османијем, јер у "међународној политици постоји подељена надлежност између министра спољних послова и председника државе".

Foto: Profimedia

Гордана Сиљановкса Давкова, председница Северне Македоније

Бугарски премијер Дмитар Главчев наводно је упутио сталној представници Бугарске у УН Лачезари Стоевој писмо у којем је од ње затражио да буде уздржана, али је она гласала "за", јер би, истакла је, "промена става Бугарске која је коаутор резолуције, утицала на репутацију земље". Председник Александар Вучић је рекао да је разочаран ставом Скопља, јер је доста уложено у међусобне односе.

Дипломата у пензији Бранко Бранковић и некадашњи амбасадор Србије при УН у Женеви рекао је за "Новости" да је "правило да се сваки документ о коме треба да се гласа пошаље главном граду матичне земље и министарству спољних послова са препоруком шта би требало радити, а онда се чека инструкција коју ће добити о томе како да се изјасни".

- Ова накнадна објашњења да су амбасадори гласали другачије су само покушај да се ваде, јер су видели да резутат доношења Резолуције није био славан. Они су јасно, ради улагивања ЕУ обећали и гласали "за", а сада покушавају да нам продају "рог за свећу" да је у питању неспоразум. Не знам да ли су се консултовали са председницом Северне Македоније или не, али ко им је крив што су на место министра спољних послаова поставили Албанца и он одлучује.

Демирел рекао, па порекао

ЈОВАНОВИЋ је подсетио да се ставови у дипломатији мењају и да су ретке чврсте гаранције, а то је видео и у фебруару 1992. године када је са председником Слободаном Милошевићем отишао у Истанбул код тадашег премијера Турске Сулејмана Демирела.

- Рекао је да неће признати ниједну државу Југославије, док се не сагласе са Србијом и Црном Гором, а међу првима је, десетак дана касније, Турска то учинила. Он је и пре него је постао премијер, док је био опозиција, долазио у Београд, ми смо му пружали подршку, али ни то није ништа значило. 

Бивши министар спољних послова Владислав Јовановић истако је за "Новости" да се образложења да је дошло до прекида веза између амбасадора у Њујорку и матичне земље може тражити за неке тихоокеанске, острвске земље које немају редовну комуникацију, што је био случај са Вануатуом (амбасадор одлучио да коспонзорише Резолуцију, па га је министар после позива Београда кориговао).

- Такве државе немају редовну комуникацију и амбасадори реагују како им се учини да треба, јер немају ни познавање света, а ни интерес, али када су у питању европске државе нема говора о томе. Пре ће бити да се сада ваде, председница Северне Македоније је изразила незадовољство Османијем у вези са ставом о Резолуцији, али пре него је била изгласана на ову функцију. Она сада може да поведе поступак одговорности министра спољних послова, али се то неће десити. Морамо да знамо какве односе имамо са тим "несташним" земљама. Не треба да се залећемо са понудама добре воље што ми увек радимо, ако нема контра понуде и да се водимо оном да се добро добрим враћа, јер то у дипломатији није тако. Значи, нити треба претеривати у понудама, нити у престрогом реаговању, срџби и високим тоновима ако ураде нешто што нам не одговара. Мање словенске љубави, а више опрезности и резервисаности, а све у складу са нашим интересима.

Јовановић је навео и да је Србија остварила одличан резултат, да је председник Александар Вучић држао час јавне расправе, говорио о прекршеним процедурама, да се клатно светске политике померило са Запада на Исток и да су се многе државе охрабриле после нашег наступа. Иначе, за документ су, и поред притиска Запада биле тек 84 државе, а 109 уздржано, против или се нису изјасниле.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (2)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)