ПОРАЗ ЗАПАДА И ЊИХОВИХ УЦЕНА: Усвојена срамна Резолуција - у збиру више гласова против и уздржаних него "за"
ПРЕДСЕДНИK Србије Александар Вучић присуствовао је седници у Генералној Скупштини Уједињених Нација. Након расправе уследило је гласање о срамној резолуцији о Сребреници, која је усвојена.
Завршена седница
У Генералној скупштини УН завршено је гласање и расправа о резолуцији о Сребреници, коју су предложиле Немачка и Руанда.
Обраћање Вучића
- Хвала што сте ми дали прилику да сумирам ово што се десило.
- Никад се није десило у Генералној скупштини УН да гласање по питању геноцида није донето једногласно. Ово се дешава по први пут. Зато што су неки људи хтели да искористе своју велику политичку моћ да исполитизују ову тему и то су и учинили - рекао је председник Србије.
- И нема везе колико смо их дуго упозоравали да користе транспарентност и инклузивност и да то укључе у цео процес и они нас нису послушали. Резултат је следећи. 84 земље су гласале за резолуцију, 87 земаља које су овде биле присутне нису гласале за. У било ком националном парламенту овакав акт не би успео. Ово је једино место на свету где је такав документ донет.
- Људи из неких земаља су истицали "значајан допринос" амандмана. То је био само значајан допринос већој конфузији. Желели су само да сачувају свој образ тим амандманима. И желели су да заварају неке државе чланице о правној природи овог питања. И још једном поменућемо питање правне одговорности, јер су инсистирали да то није питање против ниједне нације и народа, а овде је било речи управо о томе. Зато што су сви људи против који је била подигнута оптужница у вези са Сребреницом, било да је питање злочина, геноцида, масакра, како год га зовете, они су већ сви осуђени на затворске казне. Сви они. Која је сврха ове резолуције? Управо, пошто је донета резолуција 2915. једина сврха и намера је била да се морална и политичка кривица стави на један народ. На људе Србије и Републике Српске као дела Босне и Херцеговине. То је била једина намера. И да будем искрен, када је реч о легитимитету, то је неуспело. Када је реч о вашој "великој победи" или великој победи оних који су гласали за... Не бих имао шта друго да додам.
- Ти људи који су желели да стигматизују српски народ нису успели и никада неће успети. Желели су да ставе жиг на наше чело, и нису успели, и никада неће успети. И поносан сам што сам имао прилику да браним право мале земље да јавно и гласно говори против оних веома моћних, не вређајући никога, поклонивши се жртвама, признајући све наше грешке и све ужасне злочине које су неки од наших сународника учинили. Стојећи овде пред вама као поносан и достојанствен Србин који то зна - прошли смо кроз најтеже ратове у историји, највише смо пропатили у региону југоисточне Европе, не само обласни Балкана, као народ. Али могу да вас уверим господине председниче, већ од сутра ми ћемо започети дијалог са нашим бошњачким сународницима унутар Србије, јер имамо значајну бошњачку мањину у нашој земљи, и ми не само да ћемо одржати мир и стабилност моје земље већ ћемо и унапредити наше односе. Ово је сада иза нас и ми ћемо радити на развијању мира и дати наш допринос томе. И на крају, желео бих да кажем много хвала свима који нису гласали за резолуцију, али и свима онима који су гласали. Отворили су нам очи. Хвала свима њима, а нарочито хвала српском народу који је више него икад био уједињен. Ништа не би могло никада боље ујединити српски народ од онога што се данас овде дешавало.Стојимо снажни и поносни што смо имали прилику да представљамо земљу храбрих - закључио је Вучић.
Мађарска представница
- Мађарска осуђује злочине, ми саосећамо са жртвама рата и њухових породица. Надамо се да овако нешто више неће да понови. Ми желимо мир и просперитет у региону Западног Балкана и ми ћемо будно пратити да се избегне ескалација било каквих тензија. Поставља се питање да ли је нацрт резолуције фокусиран на одржавање стабилности у региону или прави даље поделе које ће поново да отворе старе ране. Мађарска није уверена да је ова резолуција инструмент у промовисању мира и стабилности Западног Балкана. Ми смо убеђени да такве иницијативе треба да буду стављење на агенду Генералне скупштине УН само уколико не резултирају директном и индиректном угрожавању мира на Западном Балкану - рекла је она.
Истакла је да сви напори морају да се усмере на изградњу поверења, а не на поделама.
- Из тих разлога Мађарска није подржала овакву резолуцију. Ми заиста желимо да се захвалимо председнику Србије на подршци. Не само што промовише развој у нашој суседној земљи Србији, већ зато што је мађарска заједница тамо увек могла да рачуна на њега - закључила је она.
Грчка: Време доношења резолуције изазива забринутост
Представник Грчке у Уједињеним нацијама изјавио је данас да време доношења резолуције о Сребреници изазива забринутост јер је на распореду након што су отворени преговори БиХ за чланство у Европској унији. Он је након усвајања резолуције на седници Генералне скупштине УН, приликом кога је Грчка била уздржана, рекао да због тога резолуција ризикује да буде погрешно протумачена.
- Будућност БиХ и Западног Балкана може да постоји само у оквиру ЕУ - рекао је он и додао да је потребна иницијатива која промовише деескалацију.
Представник Сингапура изразио је жаљење што је резолуција изазвала поделу и апеловао на коспонзоре да у обзир узму све заједнице које су претрпеле злочине.
Представница Панаме рекла је да је помирење једини пут да се зацеле ране и да није време да се упире прст у било кога.
- Мора да се да простор зацељењу што може да доведе до политичког мира. Били смо уздржани јер сматрамо да је неизбежно да све стране морају да раде на путу дијалога и залече отворене ране. Само воља укључених страна може да доведе до тога - рекла је она.
Вијетнам: Били смо уздржани јер није било консензуса око резолуције о Сребреници
Представник Вијетнама у Генералној скупштини УН изјавио је данас да је његова земља била уздржана приликом гласања о резолуцији о Сребреници јер о њој није постигнут консензус свих страна.
- Успостављање међународног дана сећања требало би да помогне да се уједине, а не да се поделе стране у земљи и државе у региону. Међутим, консензус није постигнут по том питању. Имајући то у виду, моја делегација је била уздржана приликом гласања о нацрту резолуције", рекао је представник Вијетнама на седници Генералне скупштине УН на којој се расправљало о резолуцији о Сребреници.
Иран: Цео свет треба да се уједини око глобалног одбацивања злочина
Представник Ирана у Генералној скупштини Уједињених нација (УН) рекао је данас да би усвајање резолуције о Сребреници требало да "уједини цео свет како би дошло до глобалног одбацивања злочина".
Додао је да глас те земље за резолуцију значи подршку и саосећање са жртвама из 1995. године, као и подршку неколицини Иранаца који су такође страдали 1995. године.
Вучић након гласања: Предаја није опција, поносан сам на слободну Србију и херојски српски народ
"Предаја за нас никада није опција! Поносан на слободну Србију и херојски српски народ", написао је он.
Представник Бразила: Резолуције треба да зближе стране а не да их додатно поделе
Наша уздржаност на процени околности које су владале на подношењу нацрта и консултација о резолуцији, рекао је представник Бразила.
Забринути смо великим поделама како у УН тако и у БиХ. Резолуције као ова требало би да окупе и зближе стране, да граде трајни мир и да помогну да се залече ране.
- Околности у вези са овим нацртом биле су потпуно супротне и нисмо могли да будемо део тока, рекао је представник Бразила.
Обраћање представника Русије
- Пре гласања дали сте реч представнику Србије. Желео бих да вас подсетим да то није "неки уважени представник Србије" то је председник Републике Србије. Ја мислим да је требало да то уважите и да му се обратите прикладно, да испоштујете његову функцију - рекао је Небензја.
"То је Пирова победа"
Небензја је рекао да је данас донета политичка резолуција са циљем да се демонизује један народ, али већи број чланица УН није је подржао.
Резолуција о Сребреници није донета оним бројем гласова којем су се спонзори надали, било је више гласова уздржаних и против него за, рекао је Небензја на седници Генералне скупштине.
- Усвајање резолуције је жалосна страница у историји Генералне скупштине УН, истакао је Небензја.
Он је рекао да су аутори довели остале у заблуду тврдећи да ће документ довести до помирења, а прикрили су чињеницу да нема сагласности три ентитета у БиХ.
Говорећи о томе ко су све спонзори резолуције, он је рекао да су чак и Холанђани имали храбрости да то ураде иако су њихови мировњаци имали срамну улогу у том догађају.
- Немачка је спонзор, а она нема ниаккво морално право да помиње реч геноцид и да држи придике другима, рекао је руски амбасадор.
Иницијатори резолуције подстичу БиХ на конфронтацију, истакао је он, додајући да је циљ усвојене резолуције подривање Дејтонског споразума. Утисак је да људи из Босне никада неће да се помире и сматрамо да је ово претња по мир у земљи и региону у целини, оценио је Небензја.
Немци рачунали на 95 гласова
На гласању је било више уздржаних и против укупно, него оних земаља који су резолуцију подржали.
Представници Немачке, која је била спонзор резолуције, рачунали су на 95 гласова за, што се на крају није догодило.
Вучић поносито огрнуо српску заставу у УН
Председник Србије Александар Вучић након резултата гласања о срамној резолуцији о Сребреници поносито је огрнуо спрски заставу у Уједињеним нацијама.
Погледајте како је то изгледало.
Како је гласао регион
Црна Гора, Босна и Херцеговина, као и Хрватска, Албанија, Словенија и Северна Македонија гласали су за резолуцију о Сребреници.
Мађарска је била против.
Грчка и Словачка су биле уздржане, док су Бугарска и Румунија гласале за резолуцију.
Грчка уздржана на гласању о усвајању резлуције о Сребреници
На фотографији која следи можете погледати резултате гласања у Генералној скупштини УН.
Одржано гласање
Гласање је завршено. Усвојена је резолуција о Сребреници.
84 земаља гласало је за, 19 против, а било је 68 уздржаних.
Представник Конга
- Ова резолуција ће бити контрапродуктивна. Она неће залечити ране из прошлости. Она ће само да продуби поделе међу народима, водиће до нових таласа насиља на Западном Балкану. Ми бисмо требали ово да избегнемо. Признање геноцида би требало да се ради на објективним критеријумима, а не селективних, то не сме бити политизовано. Не сме бити двоструких стандарда.
Истакао је да ће Конго гласати против резолуције о Сребреници.
Представник Конга је рекао да се нацрт резолуције сматра као антагонистички чин једне заједнице против друге.
Представник Анголе
Представник Анголе изјавио је да би иницијатива за усвајањем резолуције могла да науди региону.
- Ангола ће бити уздржана на данашњем гласању - рекао је он.
Представник Уједињених Арапских Емирата
- Мир на Балкану је крх, некада се неке ствари покрећу. Ми ћемо бити уздржани. Наша уздржаност је усмерена томе да се смање регионалне тензије и ескалација. Ми сматрамо да усвајање трајног мира изискује добро примишњен дијалог. Позивам све лидере да не ризикују мир и стабилност - рекао је он.
- Брине нас што је дошло до значајне политизације - рекао је представник УАЕ.
- Мора се спречити поновно изазивање мржње и нетолеранције - закључио је.
Представник Египта
- Ово намеће негативан утицај по политичку стабилност у региону. Наша залагања би требало да воде ка дијалогу да би се очувао колективни интерес. Египат није задовољан јер су неке земље укључујући спонзоре овај нацрт искористили као изговор за неку политичку реторику. Он је прави ни услугу принципима међународног права и не помаже ситуацију на Балкану. Ми верујемо да решења не могу да буду наметнута споља кроз пристрасне резолиције и једностране налоге - рекао је он.
- Египат намерава да гласа за нацрт резолуције али ван било каквих политичких лобирања. Наш глас осликава нашу посвећеност међународном праву и људским и моралним вредностима - рекао је он.
Представница Никарагве - Никарагва против резолуције, не доприноси миру
Представница Никарагве указала је на двоструке стандарде међународне заједнице.
Она је подсетила да резолуција о Сребреници не ужива консензус у БиХ, не доприноси миру и јединству региона. Подсетила је и да је НАТО бомбардовао бившу Југославију, послуживши као "оружје Запада".
Не може се из историје избрисати највећи геноцид против наших народа у Америци и Африци, када су милиони људских бића избрисани са лица земље да би се Запад обогатио на њиховим ресурсима.
Потребан нам је мултиполаран свет. Време је да УН постану организација која представља све народе, рекла је она и питала да ли ће Запад гласати за резолуцију о геноциду који су починили колонизатори у Америци.
Гласаћемо против резолуције коју је предложила Немачка јер не доприноси миру и помирењу.
Представник Венецуеле
- Ми се енергично противимо некажњавају геноцида и ми смо за иницијативе које служе томе. Ми смо за национално помирење и изградњу мира. Ово није први пут да имамо пред собом тежак задатак. Пре готово 10 година била је слична иницијатива овде. Тада је наша земља била чланица Савета безбедности. Тада смо се уздржали од гласања. Тада смо истакли да тај нацрт резолуције не доприноси помирењу него продубљује јаз између народа у БиХ. Они морају да изграде заједничку будућност. Ова разматрањаваже и данас у потпуности. Жртве Сребренице заслужују обележавање на основу консензуса који прихватају укључене стране и при чему цела међународна заједница то поздравља. Венецуела заговара помирење и мир на Балкану. Функција УН јесте да промовише разумевање међу народима. Ми апелујемо да наставимо посао који је почет у Дејтону применом оквирног споразума. Ми поштујемо позив на разматрање свих ових идеја при доношењу одлуке - рекао је он.
Представник Кубе
- Од виталног је значаја да се успостави мир у тој земљи и на Балкану. Куба подржава ко Ми нисмо за иницијативе које воде ескалацији и етничким поделама. Куба одбацује текст који усваја доктрије са недостатком консензуса и којима се у прошлости манипулисало из политичких разлога. Залажемо се за дијалог у међусобно уважавање - рекао је он.
Представник Азербејџана
- Ми уживамо стратешко партнерство са балканским земљама - истакао је представник Азербејџана.
- Азербеџан неће бити у могућности да гласа уколико буде предлог дат на гласање.
Додао је да је та земља посвећена поштовању територијалног интегритета земаља и да се противи мешању у унутрашња питања.
Представник Намибије
Намибија ће бити узджана јер ми морамо да обухватно разговарамо о геноциду и искрено, рекао је представник Намибије.
- Више може бити учињено да бисмо се борили против некажњавања злочина - рекао је он.
Представник Кине
- Од своје независсности Бих је утирала пут ка миру. То је у заједничном интересу за регион и међународну заједницу да БиХ схвати важност хармоничног суживота са осталима и да одржи мир и стабилност. Конфликти који су се дешавали су тамна страна историје. била су убијања цивила на свим странама. Трагедија у Сребреници је заиста дубока. Кина је увек заговарала да се историја не заборави него да се из ње учи - рекао је он.
Истакао је да ће Кина гласати против резолуције о Сребреници.
- Нацрт је распршио велике контроверзе у БиХ. Кина изнова позива на пуну комуникацију са кључним учесницима и државама чланицама у нацрту резолуције. Исхитрено гласање о нацрту резолуције која је и даље обележена великим разликама није у складу са духом помирења и хармоније унутар БиХ и међу земљама региона. Није у складу да жељом да се одрже мир на Западном Балкану - рекао је он.
Обраћање Вучића
- Тешко је говорити после Немачке из више разлога. Без обзира шта год ви урадите они коју су велики и моћни оптужиће вас за порицање злочина, да потцењујете и минимизирање, јер се усуђујете да дигнете глас против њих - рекао је председник.
- Желим да разоткријем ове неистине. Ја сам се већ поклонио жртвама и положио свет у Сребреници за све страдале Бошњаке.
- Ово је исполитизована резолуција и ја бих поставио три питања о томе зашто се доноси ова резолуција. Говорили су о индивидуалној одоговорноси, помињући црногорске амандмане. Ако је тако, за што се ова резолуција уопште и доноси. Када је реч о индивоидуалној правној одговорности она је већ испоручена кроз оптужнице и пресуде. Сви ти људи су већ осуђени на затвоирске казне. Нема никаквих појединачних имена у овој резолуцији, то се уопште не помиње. Реч је о свему уопште. Зашто уопште ако смо већ 2015. године донели резолуцију о геноциду широм света. Зашто само овај случај и овај пример - упитао је Вучић.
- Питање број два. Да ли она доноси помирење? - упитао је Вучић.
- Да ли ова резолуција доноси икакво помирење? Не, то уопште није случај. Да ли доноси помирење у регион? Уопште не. Питам сталног представника Немачке зашто су крили све припреме за ову резолуцију?
- Знате шта се заправо десило 24. марта у Савету безбедности? Рекли су нам да не гледамо у прошлост, а два дана после тога открили смо да су припремали овакву резолуцију али која се односила на догађаје који су били пре 29 година. Кад они имају политичке потребе могу, а кад се неко други помиње у том случају чињенице нису важне. Коме је потребна ова резолуција и зашто баш у овом тренутку? Зашто ти људи нису говорили о геноциду који су починиле њихове земље. Говорили су о холокаусту а то је једини геноцид који су признале УН.
- Само се надам да ће сви други геноциди у складу са резолуцијом из 2015. бити признати, укључујући геноцид над Србима у Првом светском рату. Србија је била број један у свету по броју жртава, пропорционално својој величини и броју становништва, са 28 одсто мртвих, друга је била Француска - нагласио је председник Вучић.
- Били смо међу реткима у југоисточној Европи, платили смо велику цену, више од пола милиона Срба је било убијено. Што нису почели са том резолуцијом? Зато што им је баш ово било потребно у овом тренутку.
- Питам оне моћне и чекам њихов одговор - зашто вам је било потребно да вршите толико велики притисак на државе чланице УН у протеклих 7 дана које нису хтеле да гласају за резолуцију, због само једне мале земље као што је Србија? Зашто сте претили држава чланица које нису желеле да гласају за ову резолуцију - говорећи да неће моћи да добију вашу помоћ по економским и другим питањима? Јесу ли то ваше европскре демократске вредности или сте мислили да нећу моћи да говорим о томе? Имам десетине примера. Има једна мала земља са Балкана која се не плаш ида ће да каже да ће да гласамо против, јер че отворити Пандорину кутију - рекао је Вучић.
- На крају желео сам да вам дам један поклон господине председниче. Знам да не смем да раширим своју заставу - заставу храбрих. Донећу је вама јер ми припадамо једном храбром народу који је увек умео да се брани - рекао је Вучић.
Немачка представља нацрт
Антје Лендерсе, представник Немачка на седници, представила је нацрт резолуције у знако је истакла, сећања на геноцид у Сребреници.
- Наша мисија да одамо почаст жртвама и подржимо преживеле - рекла је она и подсетила да су коспонзори резолуције о Сребреници је 17 земаља уз Немачку и Руанду.
- Резолуција тежи да подстакне помирење у будућности - рекла је она.
Она је позвала све чланице УН да се придруже резолуцији.
Она је рекла да су прихваћени амандмани на првобитни текст резолуција и захвалила се, како је рекла, на конструктивном приступу Црне Горе.
Седница почела одавањем почасти иранском председнику
Седница је почела одавањем почасти минутом ћутања Ебрахиму Раисију.
Три земље повукле коспонзорство срамној резолуцији о Сребреници
Вучић говори одмах након уводне речи Немачке
Одмах након тога реч имају ове земље:
- Тајланд, Иран, Русија, Бразил, Вијетнам, Гана, Панама, Перу, Грчка, Црна Гора, Конго и Сијера Леоне.
Обезбеђење УН покушало да отме српску заставу српким жртвама рата у БиХ
Српска застава на балкону у сали ГС УН
ДЕЛЕГАЦИЈА породица српрских жртава развила је српску заставу у Уједињеним нацијама. На фотографији уснимљеној на балкону у Уједињеним нацијама може се видети развијена српска тробојка.
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић управо је ушао у салу Генералне Скупштине Уједињених нација. Наша делегација прва је стигла у салу.
- Ово је застава части, застава храбрих, застава слободе! Управо сам је понео са собом у зграду УН. Бранићу је и чувати. И поносићу се њом. Ми нисмо геноцидан народ! Живела Србија! - написао је Вучић раније током дана на свом Инстаграм профилу.
Вучић је својим дипломатским активностима показао да се наша држава ни у ком тренутку неће предати и да ће се на све начине борити за интересе нашег народа.
- Одговорићу им снажно и онолико храбро, колико храбрости има. Све што имам храбрости, знања и снаге одговорићу им. И одговорићу им истинито. Одговорићу им, борићемо се. Наш народ није геноцидан народ - једна је од порука председника Вучића.
Шеф наше државе стигао је у дипломатској борби до сваког краја света - "од Пацифика до Кариба", контактирао са афричким државама, разговарао са светским лидерима и свима предочио колико је погубна резолуција о Сребреници и да директно крши Дејтонски мировни споразум.
Ускоро опширније
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)
БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље
21. 12. 2024. у 21:27
Коментари (0)