НАШ КОЛЕКТИВНИ ЗАКЉУЧАК ЈЕ НЕДВОСМИСЛЕН - ГЕНОЦИД СЕ НИЈЕ ДОГОДИО У СРЕБРЕНИЦИ Стручњак за Холокауст упозорава: Ово је опасан преседан
ИЗРАЕЛСКИ историчар и стручњак за Холокауст и ратне злочине Гидеон Грајф уочи заседање Генералне скупштине УН о резолуцији о Сребреници оценио је да је дубоко забрињавајући тренд политизације историјских трагедија и да би изгласавање овог документа био опасан преседан који не би подстакао на помирење и мир, већ произвео последице и то не само по регионалну безбедност Западног Балкана.
- Штавише, отварање врата резолуцијама ове природе поставља опасан преседан који би заиста могао довести до пролиферације сличних резолуција усмерених на различите сукобе широм света. Ово би могло додатно политизовати историјске трагедије и ометати напоре ка истинском помирењу и разумевању - истиче Грајф, који је био и председник Независне комисије за истраживање страдања свих народа у Сребреничкој регији у периоду 1992. до 1995. године.
Говорећи о закулисним радњама и притисцима на одређене чланице УН на исход гласања, Грајф каже да је то веома забрињавајуће и да такав неприкладан утицај подрива интегритет процеса одлучивања и угрожава објективност коначног исхода.
- Зато је од суштинског значаја да се одлуке ове величине доносе на основу чињеничних доказа, темељне анализе и разматрања ширих импликација на регионалну стабилност и међународне односе. Сваки покушај да се изврши неприкладан притисак или манипулише процесом доношења одлука подрива принципе транспарентности, правичности и поштовања права суверених нација да доносе независне пресуде - оцењује Грајф у интервјуу за "Косово онлајн".
Пандорина кутија
На питање да ли се плаши да би ова резолуција могла да отвори Пандорину кутију сличних оптужби у другим деловима света, израелски историчар каже да је веома забринут због потенцијалних последица ове резолуције на глобалну стабилност и унапређење помирења и разумевања међу народима.
- Означавање читаве етничке групе као геноцидне на основу спорних историјских догађаја поставља опасан преседан који би потенцијално могао бити искоришћен у политичке сврхе у различитим сукобима широм света. Успостављањем преседана у којем су читаве нације оклеветане и означене као геноцидне, ризикујемо даље политизовање историјских трагедија и одржавање подела и непријатељстава. Ово би могло поткопати напоре ка помирењу и изградњи мира не само у региону Балкана већ и у другим регионима који се боре са наслеђем прошлих сукоба. Штавише, такве резолуције имају потенцијал да погоршају постојеће тензије и подстакну нове сукобе, што на крају доведи до даље људске патње и губитака - сматра он.
Додаје да је битно да се препознати да су сукоби попут оног у Босни и Херцеговини били вишеструки, укључивали су више актера и злочине које су починиле различите стране и да се фокусирањем само на један аспект и приписивањем колективне кривице читавој етничкој групи, игноришу нијансе и сложеност сукоба.
- Крајњи или скривени циљ иза оваквог инсистирања може варирати, али често укључује геополитичке интересе, домаће политичке обзире и покушаје обликовања историјских наратива за стратешку предност - каже Грајф.
На констатацију да међународна јавност, укључујући и земље коспонзоре, приликом доношења одлуке није желела да консултује његове Извештај о Сребреници, Грајф каже да је то крајње забрињавајуће, и да игнорисање или одбацивање таквих извештаја, али и других "веродостојних и непристрасних извора", не само да подрива трагање за истином, већ и ризикује да се одразне на нове неспоразуме и поделе.
- У закључку, иако признајем страдање свих жртава рата у БиХ, верујем да је резолуција којом се једна етничка група издваја као геноцидна контрапродуктивна и да би могла подстаћи даље тензије и поделе - истиче стручњак за Холокауст.
- Историчари, укључујући мене и групу међународних експерата, спровели су опсежна истраживања и анализе догађаја у Сребреници, ослањајући се на широк спектар извора и методологија. Наш колективни закључак је недвосмислен: геноцид се није догодио у Сребреници - поручује Грајф.
Укидање РС и тужба тзв. Косова
Оцењује да би доношење резолуције могло да послужи као катализатор за оне који се залажу за укидање Републике Српске.
- Последице такве резолуције превазилазе њене непосредне импликације, јер би могла да охрабри националистичка осећања и погорша постојеће незадовољство међу различитим етничким групама. Ово би, заузврат, могло поново запалити узавреле тензије и поткопати крхки мир и стабилност који су мукотрпно грађени у региону од потписивања Дејтонско-париског мировног споразума - оцењује он.
Додаје да би доношење резолуције о Сребреници могло дати замах приштинским званичницима да покрену судски поступак против Србије у вези са догађајима из 1998. и 1999.
БОНУС ВИДЕО: ВУЧИЋ О РЕВИЗИЈИ ИСТОРИЈЕ - Говор председника Србије у Руском дому - оба у један
Препоручујемо
ДОДИК ЈАСАН: Резолуцијом о Сребреници желе морално дисквалификовати српски народ
20. 05. 2024. у 11:32
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)