ПРАВЕ МУЗЕЈ ОД ШТАБА ТЕРОРИСТА: У Кончуљу одају почаст злочинцима - Оне који су убијали српске полицајце и данас величају и зову "херојима"
ПРЕДСЕДНИК Националног савета Албанаца Невзад Лутфиу најавио је преко друштвених мрежа отварање музеја у кући у Кончуљу у близини Бујановца, где је у току сукоба пре више од две деценије био смештен главни штаб такозване Ослободилачке војске Прешева, Медвеђе и Бујановца (ОВПМБ).
Он је позвао своје пратиоце да у понедељак 20. маја дођу на свечано отварање музеја уз поруку „Не знамо куда ћемо, ако не знамо одакле смо дошли“.
Музеј-кућа се, не случајно, отвара на дан када је пре 23 године потписан "Кончуљски споразум", чиме се постиже договор о окончавању сукоба између ОВПМБ и српских државних снага безбедности на југу централне Србије.
Те 2001. године команданти ОВПМБ потписали су "Изјаву о демилитаризацији", а три дана касније Влада Србије је објавила изјаву "Амнестија је излаз", чиме су и коначно окончани сукоби. Две деценије касније Албанци са југа Србије не одустају од тога да ове терористичке снаге називају ослободиоцима и величају их у свакој прилици.
Бројни су споменици, споменобележја, а у Великом Трновцу постоји у близини стадиона музеј Ридвана Ћазимија - капетана Лешија који је предводио ОВПБМ и који је убијен - у коме се налазе џип у коме је страдао, радни сто, униформа и други лични предмети. У његовом родном Трновцу се о њему говори као хероју, а нема куће у којој није окачена његова фотографија.
Координационо тело
МЕСЕЦ дана од почетка сукоба формирано је Координационо тело за југ Србије, које и данас постоји и на чијем челу је тада био Небојша Човић. Циљ је био хитан престанак сукоба који је уз посредовање НАТО и међународне заједнице окончан почетком јуна 2001. уласком српске војске и полиције у Копнену зону безбедности (КЗБ). Појас широк пет километара уз линију са Косовом и Метохијом контролисала је до тада паравојна формација која је себе називала Ослободилачком војском.
Чини се да албански политичари у јеку кампање за локалне изборе и даље користе име капетана Лешија и сукобе на југу Србије у политичке сврхе, те се утркују ко ће одати већу пошту "херојима", или како их они зову "мученицима", неславних сукоба у којима је страдало око стотину војника, полицајаца и цивила, те је њих 250 рањено.
Подсећамо, све је почело убиством тројице полицајаца код места Добросин у ноћи између 20. и 21. новембра 2000. године, када је званично почео сукоб између државних снага безбедности и наоружаних Албанаца окупљених у такозвану Ослободилачку војску Прешева, Бујановца и Медвеђе (ОВПМБ) која је настала баш у овом селу. Наоружани Албанци су тог дана преузели контролу над неколико села као што су Кончуљ, Лучане, Добросин и Велики Трновац, стигавши до предграђа Бујановца. Тамо је после неколико дана одржан састанак две владе, СРЈ и Србије, а на југ земље упућене су додатне снаге полиције и војске од којих су формиране Здружене снаге безбедности (ЗСБ).
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)