ГЛАВНЕ ТЕМЕ САБОРА СПЦ СИТУАЦИЈА НА КиМ И РЕЗОЛУЦИЈА О СРЕБРЕНИЦИ: Патријарх Порфирије разговарао и са председником Вучићем и Додиком

Ђорђе Грмуша
Ђорђе Грмуша

17. 05. 2024. у 17:56

ПАТРИЈАРХ српски Порфирије рекао је данас на састанку са председником Александром Вучићем, председником Републике Српске Милорадом Додиком и Сабором СПЦ, да су главне теме овогодишњег Сабора, који је у току, ситуација на КиМ и резолуција о тзв. геноциду у Сребреници.

ГЛАВНЕ ТЕМЕ САБОРА СПЦ СИТУАЦИЈА НА КиМ И РЕЗОЛУЦИЈА О СРЕБРЕНИЦИ: Патријарх Порфирије разговарао и са председником Вучићем и Додиком

Фото Ж. Кнежевић

Додао је и да су они који су спречили његов одлазак у Пећку патријаршију заправо сами себи нанели много већу штету него Цркви.

Патријарх је рекао да је увек за њега радост када се састане са званичницима како би разговарали о битним темама за српски народ и државу.

- Ми сваке године имамо Сабор архијереја, наше цркве који долазе из читавог света, јер у читавом свету имамо живу цркву на свим континентима и хвала Богу, сабирамо се у Храму Светога Саве, где Сабор почињемо светом литургијом и завршавамо литургијом, што и показује суштину и природу Сабора и природу наше цркве, не као скупа свештеника или епископа, него цркве као верног народа, где свако по промислиу Божјем има своје место - нагласио је патријарх.

Он је додао да на сваком Сабору све владике подносе извештаје из својих епархија, о животу цркве, о свему ономе што су поводи за радост, што је славље, али и о изазовима са којима се сваки од архијереја суочава.

Тема Косова је на овом Сабору постала прва о којој се говорило.

- И свакако да је прва тема којом смо се бавили, а она је увек за нас била прва по суштини, али овог пута на Сабору је била прва и у тактичком смислу те речи, с обзиром да је требало да почнемо Сабор у Пећкој патријаршији, то није било могуће. Затворена су нам била врата, ми кажемо врата молитве, а сматрамо да онај који је затворио врата молитве за мир у свету, молитве за спасење људског рода, заправо сам себе нанео штету много већу него нама - рекао је Порфирије.

Како је навео патријарх, друга не мање важна тема је и предстојеће гласање о резолуцији о Сребреници.

- Наравно, овде једни друге не треба да убеђујемо да сматрамо да је сваки злочин - злочин, да се у Сребреници десио злочин великих размера. И ми никада нисмо по својој савести, убеђењу, по вери у Христа поредили злочине који је већи, који је мањи, где је више зла. Међутим, сада смо са овом намером у УН доведени у такву позицију да хтели или нехтели, сада треба да поредимо, не због тога да бисмо показали које је страдао више или мање или да бисмо умањили размере злочина у Сребреници, него да бисмо показали да, у најмању руку, ништа мање нисмо страдали кроз историју - рекао је Порфирије.

Он је додао да смо, ипак, у свим тешким временима, имали снаге да се боримо и наставимо даље.

- Као страдалници, у размерама које су несагледиве од НДХ, само у новијој историји од Другог светског рата, па на овамо, ми смо претрпевши злочине неслућених размера, ипак као народ и као црква, били у прилици да смогнемо снаге да идемо даље, рачунајући једни на друге, пружајући и руку помирења и улажући огромне напоре да заједно организујемо живот који је пред нама - нагласио је српски патријарх.

Порфирије је рекао да смо увек своја страдања достојанствено носили.

- Имајући невино пострадале жртве као наш залог пред престолом Господњим за вечност, уздајући се и у њихове молитве, и то не само за нас него чак и за оне који су њима зло наносили -  рекао је он.

Најбољи пример, како је навео патријарх, јесте и Вукашин из Клепаца (Свети мученик јасеновачки Вукашин).

- Који је парадигма односа православног човека, православног Србина према страдању, које подразумева и веру у Христа, али подразумева и онога који је нанео зло. Тако размишља православни човек и то је наше уверење - додао је он.

Патријарх је рекао да су то биле две теме које су обележиле не само Сабор, већ оставиле траг на дуже стазе.

- Није случајно да Сабор почиње и завршава се литургијом и није случајно да се сабором назива сабирање епископа на једном месту ради решавања текућих проблема и самим тим није случајно што сте и ви (Вучић) одабрали да најављено сабирање нашег народа у разним формама и форматима назовете Сабором (8. јуна) - рекао је патријарх,

Патријарх је по питању свесрпског Сабора који ће бити организован рекао:

- Сама та чињеница за нас значи и разумевање онога што је најпотребније нашем народу и нашој цркви, а то је управо сабирање или оно што из тога проистиче или можда синоним сабирање је јединство. Сабор подразумева сабор различитих личности, свих са својим специфичним посебним даровима и талентима како би смо тим даровима и талентима служили јединству - рекао је он.

Патријарх је рекао да јединство подразумева то да смо различити, не само по талентима и даровима, него да можемо бити и по ставовима, понекад и дијаметрално међусобно супростављени.

- Међутим, ако имамо амбиције да себе видимо као зрео народ, ако имамо амбиције да се назовемо достојним наследницима и онда говоримо и о јединству народа у целини, без обзира на различитости - рекао је он.

Патријарх је захвалио на позиву и додао да је изнад свега важно да постоји међусобно разумевање, слога и јединство. Јер ако има тога, биће и све остало, поручио је патријарх.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО:БРУТАЛНА КАМПАЊА ЛАЖИ ИЗ САРАЈЕВА: Ево шта је Вучић заиста рекао

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ФАНТАСТИЧНА ИГРА СРБИНА: Међедовић избацио шестог носиоца и пласирао се у друго коло Београд опена