КАЗНА И 2.000 ЕВРА КОД КОГА ПРОНАЂУ ДИНАР: Курти успео у намери, српска национална валута практично протерана са Косова и Метохије

А. РОВЧАНИН

14. 05. 2024. у 10:41

У КАСАМА у трговинским објектима и новчаницима угоститеља на Косову и Метохији динара скоро и да нема. Српска национална валута се од јуче не користи као платежно средство због страха од кажњавања, јер је прошао прелазни период који су албанске власти дали Србима да се прилагоде и почну да користе евро. Централна банка лажне државе најавила је казне за оне који за готовинске трансакције користе друге валуте осим евра, не зна се колико оне износе, али се прочула вест да ће бити око 2.000 евра што за многе предузетнике значи да могу да ставе катанац на своје објекте.

КАЗНА И 2.000 ЕВРА КОД КОГА ПРОНАЂУ ДИНАР: Курти успео у намери, српска национална валута практично протерана са Косова и Метохије

Фото: ТВ Мост

- У страху да ће нас тзв. косовски инспектори кажњавати морали смо да престанемо са применом динара. Муштерије које нису очекивале да неће моћи да пазаре у српској валути, па нису имале евре, морали смо да вратимо - каже нам И. Н. власник једне од трговинских радњи у Грачаници.

Он каже да је од забране динара на простору КиМ драстично опао промет. Такође, на снази је и ембарго на допремање робе из централне Србије, а муштерије неће да купују производе другог порекла:

- Пошто су наши људи приморани да одлазе у најближе средине у централној Србији да подижу новац онда тамо и купују животне намирнице и због тога је све мање пазара у нашим радњама.

У српским срединама, представници нашег народа мењали су динаре за евро. Било је и оних који нису желели да одустану од динара, па нам је власник једне од пекара у Северној Митровци рекао:

- Ми званично нисмо добили никакав налог да престанемо да примамо динаре, а грађани желе да плате управо у тој валути и не желимо да губимо муштерије.

Инспекторе који ће контролисати употребу динара, како сазнајемо, јуче нико није приметио, но питање је тренутка када ће "банути".

Још један покушај да се пронађе решење биће сутрашњи састанак преговарача Београда и Приштине. Портпарол ЕУ Петер Стано нада се да ће ово бити и последњи на тему динара, јер се скреће пажња са онога што је заиста потребно, а то је напредак у примени Охридског споразума са Анексом о примени. С обзиром на то да Брисел, осим у млаким саопштењима није осудио тзв. премијера Аљбина Куртија, тешко да се на још једној рунди, седмој по реду, може очекивати прихватљиво решење.

- На састанку ће се тражити одрживо привремено решење за људе који су погођени уредбом централне банке и очекујемо да обе стране покажу флексибилност и спремност да се дође до компромиса. Ко је шта рекао, ко је шта урадио, ко је шта одбио, то није начин на који ми водимо преговоре. Ово су састанци на нивоу главних преговарача. Главни преговарачи покушавају да пронађу решења у поверљивим разговорима. Не кроз медије, не преко јавних оптуживања, упирања прстом у друге - навео је Стано у већ уобичајеном речнику о "две стране", без обзира на то да је јасно ко је кривац.

Фото: Канцеларија за КиМ

Банкомати Поштанске штедионице на Јарињу

Посланик СНС Милован Дрецун изјавио је да је прелазни период који је такозвана централна банка у Приштини одредила за почетак примене уредбе о забрани употребе динара на КиМ, био фиктиван како би привремене приштинске институције утишале критике Запада.

- Запад није оспорио одлуку која је донета. Тај прелазни период је показао максималну неспремност Приштине да постигне договор са Београдом, као и покушај да Србе у јужној српској покрајини натера да прихвате ту једнострану одлуку. Питање је како ће санкционисати оне који евентуално буду употребљавали динар као платежно средство. Очигледно ће сада сви Срби који држе продавнице и ресторане морати да пређу на евро, у противном ће се суочити са неким казненим мерама - навео је Дрецун.

Иначе, уредба којој Приштина укида динар донета је 1. фебруара.

Француска: Решење је ЗСО

АМБАСАДА Француске у Приштини поручила је јуче да "поштује независност централне банке Косова, али да имплементација уредбе о укидању динара, која није координисана, представља потешкоће у вези са одрживошћу легалних новчаних трансфера из Србије, на пример у корист српских пензионера, здравствених или образовних институција". Како су навели, формирање Заједнице српских општина је решење. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ДА ЛИ ЋЕ НОВАК ВИКАТИ НА ЕНДИЈА: Бивша британска тенисерка о сарадњи Ђоковића и Марија