ИСПРАВКА: Царло Боззола није представљао УН у БиХ
У тексту објављеном под насловом "ВИСОКИ ПРЕДСТАВНИК УН ЗА ВРЕМЕ РАТА У БИХ: Велики број сахрањених у Сребреници донесен из других градова и села " након анализе раскринкавање.ба указано нам је на манипулисање чињеницама и преношење лажне вести.
На порталу је објављен текст о Карлу Бозоли у којем је манипулисано чињеницама о обиму злочина и броју убијених у Сребреници, поричући да је реч о цивилним жртвама и заробљеницима, а који такође није био ни високи представник УН у току рата у БиХ.
У тексту исправљамо нетачне тврдње и извињавамо се читаоцима.
Карло Бозола, који је у спорном тексту представљен као високи представник УН током рата у БиХ, а што није био.
Исправка: На основу спроведених анализа, утврђено је да на интернету готово да нема релевантних информација о особи имена Царло Боззола, посебно оних о његовом ангажману за време рата у Босни и Херцеговини од 1992. до 1995. године.
Овоме такође у прилог иде и чињеница да је у интервју за телевизију М 13. маја објављен видеоснимак интервјуа с Царлом Боззолом. Новинар је Боззолу тада представио као "високог представника УН-а" у БиХ током рата, но на питање да појасни своју улогу током боравка у БиХ, Боззола није прецизирао никакву повезаност с овом организацијом. Боззола је заправо говорио о свом хуманитарном раду по бившој Југославији у време ратова, али и улози посредника у омогућавању размене заробљеника у Босни и Херцеговини.
У издању италијанских новина Л’Унита од 24. новембра 1994. године се Царло Боззола спомиње као сарадник Роберта Танфанија из Међународне федерације за људска права. Боззола се спомиње као посредник између Атифа Дудаковића и Ратка Младића који је саопштио да су двојица генерала “били вољни да постигну мировни споразум или барем примирје” у околини Бихаћа те да је волонтер у хуманитарној мисији Међународне асоцијације солидарности из Трста.
Доступни подаци Уједињених нација у Босни и Херцеговини не указују на било какво ангажовање особе по имену Царло Боззола у својству наведеном изнад.
Иначе, он је навео да је у Сребреници по шумама страдало око 1100 цивила Муслимана, јер су били наоружани, и одговарали су на нападе, али је било и оних који су као ненаоружани такође страдали, њих још око 250 око Сребренице за три године, а војника Муслимана око 2500 до 2800 до краја рата. Сви остали сахрањени – донесени су из других градова и села.
Исправка: Ово представља манипулисање чињеницама јер је злочин у Сребреници оквалификован као геноцид у пресудама које су изречене у Међународном кривичном суду за бившу Југославију, Међународном суду правде и Суду Босне и Херцеговине. За злочине у Сребреници до сада је осуђено 50 особа, судски потврђено број убијених је 8.372, а не 3.000 како је наводно рекао Бозола, поричући да је реч о цивилним жртвама и заробљеницима
Такође, од 20 пресуда Међународног суда за бившу Југославију за злочине у Сребреници, њих седам укључује пресуде за геноцид.
– Ово је катастрофа за муслимане јер одмах после тога отварају ране са Хрватима. Сами ће себи отворити проблем, а међународна заједница ће им окренути леђа. У Италији се већ долази до истине и почињу другачије да размишљају – рекао је Бозола, а преноси Срна.
На основу ових изјава, исправили смо текст јер тврдња да је Царло Боззола био високи представник УН-а у Босни и Херцеговини за време рата, објављена у саопштењу Демократске народне партије и на Фацебоок профилу црногорског политичара Милана Кнежевића представља лажну вест. Такође, тврдње о броју убијених, односно о жртвама сахрањеним у Поточарима, које је Боззола изнио у писму, а потврдио у телевизијском интервјуу, без навођења утврђених чињеница о злочинима у јулу 1995. године јесу манипулисање чињеницама.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (3)