СКУПШТИНА О ИЗБОРУ НОВЕ ВЛАДЕ: Вучевић изложио експозе, завршена седница, сутра у девет наставак (ВИДЕО)

Биљана Ристивојевић

01. 05. 2024. у 12:11 >> 18:22

У СКУПШТИНИ Србије у подне почела је посебна седница на којој ће се разматрати избор нове Владе Србије. Мандатар Милош Вучевић на седници је изнео експозе. Обраћање је трајало дуже од три сата, а након експозеа уследио је аплауз парламентараца.

СКУПШТИНА О ИЗБОРУ НОВЕ ВЛАДЕ: Вучевић изложио експозе, завршена седница, сутра у девет наставак (ВИДЕО)

Foto: Tanjug

Завршена седница, сутра наставак

Посланици Скупштине Србије завршили су данашњи рад на посебној седници на којој је мандатар Милош Вучевић представио експозе и на којој се расправљало о избору чланова владе.

Седница је завршена нешто пре 21.30 сати, а председница парламента Ана Брнабић наставак је заказала за сутра у 9.00 сати ујутру.

Фото: Принтскрин

Лицемејре Милоша Јовановића

На излагање Милоша Јовановића прво је реаговала Ана Брнабић, која га је питала да ли мисли да је примерено да отворено износи претње у Скупштини, наглашавајући да тиме Јовановић не прети присутнима, посланицима СНС, већ грађанима Србије који су гласали за Српску напредну странку. 

- Крајње је лицмерје да човек који има држављанство Европске уније и грађанин је Европске уније, пита када ћете да прекинете са европским путем  - истакла је председница Скупштине.

Вучевић је одговорио Јовановићу да је пао на принципу и питањима доследности и морала. 

- Говорите о кршењу устава, или како сте рекли државном удару, од председника републике, а да при томе потпуно нетачно износите оно што се десило приком разговора око немачко-француског предлога, односно Охридског споразума. Никада нико није потписао, никада председник државе није рекао да је то прихваћено, већ да је то прихватљива полазна основа за даље разговоре, али да Србија каже да постоје црвене линије за нас, а то је да Косово и Метохија не могу бити ни де јуре ни де факто признати као независна држава - истакао је мандатар. - Нема никаквог прихватања независности Косова. А сад ћу да вас подсетим када се заиста одиграо државни удар, 2003. је лидер ваше партије и председник Савезне Републике Југославије Војислав Коштуница са Хавијером Соланом, који је био генерални секретар НАТО када су нас бомбардовали и отимали Косово и Метохију, и Милом Ђукановићем потписао такозвани Београдски споразум.

Фото: Принтскрин

Тиме сте, како је додао, отворили врата отцепљењу Црне Горе, тиме је Србија после вишевековне борбе изгубила излаз на море. Тиме је, нагласио је, дат аргумент онима који кажу да не важи више Резолуција 1244, јер нема Савезне Републике Југославије. "Јер нема више Црне Горе у заједници, па нема више ни правила да Косово мора да остане у саставу Србије".

- Па ви сте део владе и власти политике која је на слободу пистиле више од 1.800 најгорих албанских терориста, убица Срба, који су протеривали Србе са Косова и Метохије, који су убијали наше војнике и полицију. Ви нама кажете да ми предајемо и продајемо Косово и да нисмо доследни - рекао је Вучевић. - И ко сте ви да држите морална предавања ко сме или може да буде члан неке странке и ко сте ви да кажете ко је прелетач. Видели смо ваш патриотизам, Изгубили сте Црну Гору, Албанци су прогласили независност, а ви сте организоваи митинг где су се крале патике. Код вас нема П од патриотизма. Ја мислим да Александар Вучић на најбољи начин ради на очувању државе Србије, чувајући нашу политичку независност и војну неутралност, чувајући наше виталне државне, националне и народне интересе. Чувајући Косово и Метохију у готово немогућим условима.

Србија, додао је, је "данас далеко много  снажнија, има одговорну и стабилну власт, има поверење грађана у оно што радимо."

- Сигуран сам да ће Србија у свим овим геополитичким околностима, у укупном амбијенту и у региону и пре свега по питању Косова и Метохије, чувати нашу државу. И да ћемо чувати наш народ. Да ћемо јачати нашу војску, да ћемо јачати економију, тако што ће расти плате и пензије, да се боримо за више деце, да се боримо да нас буде више, и развијајући инфраструктуру и никада не заборављајући шта су наши државни интереси, а наш вотални државни интерес је да сачувамо Косово и Метохију. Ви сте поразили српске националне интересе и ви сте предали Црну Гору и покушали да предате Косово и Метохију и у доброј мери то учинили. А истина је једна и једина и нека живи Србија - закључио је Вучевић.

Фото: Принтскрин

Вучевић: Боље да хранимо нашу војску него туђу

Затим је Поношу реплицирао и Вучевић, који се за почетак запитао у чему је проблем што се Влада формира тек сада, када је формирање Владе озбиљан процес. Додао је да је непристојно поредити Војску Србије данас са оном од пре 14-15 година, јер је тада војска била у процесу уништавања и проглашавања непотребном.

- Данас сте рекли једну веома опасну реченицу, да је то веома скупа играчка и да нас војна неутралност много кошта. У преводу, приклоните се и предајте се војним савезима и не треба вам ваша војска. Ја не мислим да нас наша војска много кошта и боље да хранимо нашу војску него туђу – истакао је Вучевић. - Ја више верујем у нашу војску, него у туђу. И не мислим да је то питање пара, него слободе и части и независности једне државе.

Додао је да су војне вежбе на понос Србије, као и ТТ зборови и прикази војне оспособљености и прикази војног наоружања.

- Много тога смо урадили, Војска Србије није манекен и неко ко спонзорише и промовише наменску индустрију, али са поносом приказујемо наменску индустрију и у концепту онога што је Војска Србије имплементира и уврстила у свој систем наоружања. Ја мислим да је то на понос целе државе - рекао је Вучевић. - Војска Србије је данас далеко јача, иако је пред бројним изазовима, али то су проблеми са мањком војника са којима се носе и развијене државе. Зато мислим да ми морамо да вратимо обавезно служење војног рока. Оно што смо ми уништавали, данас се користи у Украјини.

- Рекли сте један преседан који ме плаши, да губимо на спољно-политичком плану око Косова и Метохије, односни да је то спољно-политичко питање. За мене је Косово и Метохија унутрашње политичко питање. То није питање које дефинишете као да су односи између две државе. Ја сам био тамо кад сам могао да будем и немам проблем да са радошћу дочекам кад се наша војска на Косово врати. То не значи да желимо сукобе и ратове. Војска Србије је много јача и ја сам поносан шта је урађено последњих 12 година. Треба нам још јача и снажнија војска, како бисмо сачували мир - поручио је Вучевић.
 

Фото принтскрин РТС

Двостуки аршини Поноша

Реплицирајући Здравку Поношу, који је коментарисао предлоге министара за састав Владе, Миленко Јованов је рекао да је занимљиво да о 1. мају и радницима прича неко ко је без посла у Војсци оставио 33 хиљаде војника,официра и подофицира и оставио их на улици, и њих и њихове породице и сада нам прича како он брине о радницима.

- Бринуо је тако што је дао свој допринос политици режима у коме је био и коме је служио а то је да 500.000 људи остане на улици. Да нам прича о војсци човек који је расформирао 63. Падобранску и 72. бригаду, који је расформирао те херојске бригаде, који је тенкове Т72, артиљерију, муницију и све остало лажним пословима правио другачији распоред и смањивао и фиктивно приказивао вишак наоружања, да би после то наоружање продавали на кило, секли тенкове, и он намм прича како војска треба да изгледа - рекао је Јованов.

- А он је себи прибавио од Војске стан од 91 квадрат на Врачару и то тако што је Војска прво морала да прода имовину на Палилули да би му купила стан на Врачару. А онда тај стан откупио на 480 рата, а месечна рата 3.600 динара. Па ви видите љубав према војсци и љубав према држави. О томе како се команадир вода доведе до начелника Генералштаба, срамота ме да причам пред генералом Ступаром и другим људима који су стварно били војници и пред домом у коме се налазимо.

Посланик ДС изгалањем потврдио легитимитет

Одговарајући на излагање посланика Демокартске странке Небојше Новаковића, који је, према речима Миленка Јованова, изјавио да је Србија фактор дестабилизације у региону и да руководство Србије учествује у стварању екстремиста, Вучевић је поручио да им жели да побеђују на свим изборима као на овим што је сада споменуо, као и да 2. јуна победе на такав начин. Нагласио је и да је својим излагањем Новаковић потврдио легитимитет избора за које тврде представници опозиције да су покрадени.

Фото: Принткрин РТС

Нови посланици положили заклетву

Нови посланици којима је данас потврђен мандат положили су заклетву у Скупштини Србије. Ана Брнабић прочитала је заклетву, коју су посланици понављали, а затим су они редом потписали заклетву.

Заклетву су положили Сташа Стојановић, Наташа Ивановић, Никола Лазић, Игор Јакшић, Дане Станојчић, Татјана Петровић Стојковић, Младен Грујић, Никола Бокан, Бранко Вујковић, Ило Михајловски, Драган Нинковић, Јелена Богдановић, Душан Радосављевић, Игор Брауновић, Наташа Богуновић и Рејхан Куртовић.

Они су дошли на упражњена места посланика који су због преласка на нову функцију поднели оставке.

 

Поносан што ће Влада бити део политике која развија Србију

Вучевић је изјавио да је поносан што ће његова влада бити део континуитета политике која развија Србију и подиже животни и економски стандард њених грађана.

- Ми нисмо правили дисконтинуитет. Нисмо то ниједног тренутка прикривали или на било који други начин приказивали у другом контексту. Ми од тога не бежимо. Наравно да свака влада доноси неку одређену нову енергију и нове изазове, али суштински ово јесте влада континуитета у односу на претходне владе - рекао је Вучевић одговарајући Бранку Павловићу из посланичке групе "Ми-Глас из народа".

Одговарајући на критику Павловића да фиксни курс динара уништава српску привреду, мандатар је рекао да је поносан што је курс динара стабилан од лета 2012. до данас.

Стабилан курс је сидро макроекономске стабилности и сигурности једне државе. Да немамо стабилан курс динара не би били атрактивни за толики број инвестиција које имамо, и страних али и домаћих. Управо та предвидивост курса динара је нешто што гарантује стабилност и исплативост сваке инвестиције. То је нешто што инвеститори очекују", рекао је Вучевић.

Додао је и да је то добро за грађане, јер им нуди извесност која се рефлектује на макроекономску стабилност.

Фото: Принтскрин

Вучевић: Овог посла сам се прихватио јер је то моја кућа

Несторовићеви посланици неће гласати за избор нове Владе Србије и критиковали су експозе мандатара, у областима ЕУ, правосуђа, и КиМ.

Вучевић је њихову критику оценио као чисту пропаганду и неодговорно понашање према држави Србији.

- Што се тиче ЕУ прецизно сам говорио о нашим плановима и односима са ЕУ и ЕУ са Србијом. Као неко ко није еврофанатик, већ као неко ко је реално сагледао ЕУ, рећи ћу вам шта је највећа вредност ЕУ и која би за Србију могла да буде најзначајнија. То је мир. Ниједан сукоб није се догоди на територији земаља чланица Европске уније - рекао је мандатар.

- Нисам ни заљубљен ни заслепљен нити мислим да је тамо све идеално. ЕУ није питање интимног осећања већ питање рационалног сагледавања. Европска унија није утопија, апстрактна  творевина, нико није ушао у ЕУ из међусобне љубави, већ из практичних и политичких и економских разлога. То су интереси који би и нас требало да опредељују. Највећи део свог излагања посветио сам КиМ. Не одустајем од Косова и Метохије. Космет је неотуђиви део територије Републике Србије. да не буде да се нешто припрема, да ће неко од нас нешто да потпише, отпише, преда. Кад сам се прихвтио мандата, прихватио сам да сам мандатар у Влади Републике Србије у којој је Косово и Метохија. То је за мене светиња.

Вучевић је истакао и да је неко покушао неуставним, политичким, притисцима да потчини себи правосуђе и да смо кроз ту реформу изгубили плејаду судија и тужиоца. Мандатар се додатакао и тврдње о незапосленима и радним местима и рекао да свако може да види да је далеко већа понуда радних места у Србији. Што се услова рада и висине зарада тиче, рекао је да је то нешто о чему ће константно морати да се води рачуна.

Фото: Принтскрин

 

Оно што ви приказујете као добре резултате било је засновано на распродаји имовине

- Али да ми кажемо да нећемо да радимо, или да нам не требају фабрике, или страни инвеститори, мислим да би то било погубно за Србију - рекао је Вучевић. - Долазак страних инвеститора је и од геополитичкопг интереса за Србију. од 2014. до 2018. држава је спровела тешке мере и извршила фискалну консолидацију. Од тада се раст економије Србије заснива на инвестицијама и извозу. Оно што ви приказујете као добре резултате било је засновано на распродаји имовине коју се деценијама генерације стварале радом и одрицањем. Све  што се приходовали је дошло распродајом. И онда сте то даље пумпали као раст потрошње и приказивали да Србија има добре економске показатеље.

А колико је то било добро то што сте радили, каже Вучевић, показује податак да нисмо имали за прву пензију у јуну 2012. године.

- Поменули сте банкарски систем и доминацију страних банака. Па баш у периоду када сте ви били у сектору економоје, четири највеће домаће банке смо гурнули у стечај и очистили банкарски систем за улазак страних банака. И дан- данас на четири највеће српске банке траје стечајни поступак и онда кажете како смо ми препустили тржиште страни банкама - истакао је мандатар.

 

Ово је моја отаџбина, Србија је изнад свега

Говорећи о рударству и експоатацији богатства, Вучевић је рекао да не може да буде поборник политике која ће, ради додворавања, да кажњава нашу државу, да не користи ресурсе које има,а да то сви други користе.

- Србија треба и мора да користи своје природне ресурсе, да економски напредује, војно и одбрамбено снажи, развија инфраструктуру, да улаже у науку, образовање, правосуђе, да користи све своје предности које има. То не значи да не чувамо наше шуме, наша поља и реке, потоке, језера, да не чувамо народ. Ја сам сигуран да је могуће наћи врло јасан и избалансиран однос јер је то постигнуто и у другим земљама света. И нисам, како сте рекли, заговорник колонијализма над Србијом, да ћу бити неко ко промовише интересе друге државе, да ћу дозволити да ико нешто ради на уштрб наше државе. Па мени је Србија изнад свега, својим животом сам то показао, немам где да идем из Србије, нити ћу отићи, јер Србију највише волим и овог посла сам се прихватио јер волим Србију. И моји синови треба да живе у Србији и њихова деца. Ово је наша кућа, ово је моја држава и моја отаџбина. И ја сам данас спреман да полажем одговорност за Србију, а не да бежимо из Србије – истакао је мандатар.

Додао је да је још 2012, па 2014. постављен камен темељац да је Србија политички независна и војно неутрална држава и тај курс ће бити задржан. Говорећи о здравству, рекао је да је поносан на све што је до сада урађено, од изградње до запошљавања више од 40 хиљада нових здравстених радника, чиме је, како је рекао, ојачан људски ресурс што ће утицати на квалитет лечења. 

Фото: Принтскрин

Министри се не бирају у амбасадама и тајкунским фирмама

Мандатар Вучевић рекао је да се министри не бирају у амбасадама, већ у Скупштини.

- Србија је независна, слободна и суверена држава. Ми поштујући све наше међународне партнере и пријатеље. Ми одлуке доносимо самостално и у погледу људи које кандидујемо на најважније државне функције па тако и за чланове владе, односно за министре. Бар од 2012. Влада се бира на основу скупштинске већине, а скупштинска већина се добија вољом грађана. Не прави се више ни у амбасадама ни у ресторанима ни у тајкунским фирмама.

Говорећи о ЕУ рекао је да је то пут Србије, али да пажљиво пратимо шта се дешава и на другим деловима света.

- Све што је у интересу Србије то ће бити део наше међународне политике.

Скупштина потврдила мандате посланицима који долазе на упражњена места

Скупштина Србије потврдила је данас мандате народним посланицима који ће заузети посланичка места у парламенту, уместо оних који су раније поднели оставке због одласка на министарске функције. Председница Скупстине Ана Брнабић навела је да су мандати потврђени народним посланицима Сташи Стојановић, Наташи Ивановић, Николи Лазићу, Игору Јакшићу, Дану Станојчићу, Татјани Петровић Стојковић, Младену Грујићу, Николи Бокану, Бранку Вујковићу, Илу Михајловском, Драгану Нинковићу, Јелени Богдановић, Душану Радосављевићу, Игору Брауновићу, Наташи Богуновићу и Рејхану Куртовићу. Посланику Ђорђу Милићевићу констатован је престанак посланичког мандата пошто је поднео оставку.

Вучевић о незаинтересованости опозиције о КиМ

- Као мандатар сам дошао пред вас да вам представим програм и састав владе, да о њему разговарамо, расправљамо, а у овим првим изјавама нисам чуо жељу уопште да се разговара оно шта сам представио.

Вучевић каже да је схватио да већина посланика опозиције то није ни слушала јер је била ван сале, односно стално су излазили и улазили.

- Посебно је било проблематично када сам говорио о Косову и Метохији. Добацивали сте ми да то убрзам и прескочим. Када сам причао детаљно о КиМ један од такозваних вођа опозиције ми је рекао да то прескочим и да је то досадно.

Ћута је показао огледалце Милици Ђурђевић Стаменковски, на шта је Вучевић рекао да је поносан на сваког предложеног министра те да свако треба да се погледа прво у огледало па онда да критикује друге.

Јованов: Био је опширан експозе, али ниједна реч о борби против алкохолизма

Посланик Миленко Јованов говорио је о посланику Александру Јовановићу Ћути који је говорио пре њега.

- Био је оширан експозе, али ниједну реч нисте рекли о борби против алкохолизма. А као што видите и скупштина пати, а неки болују од алкохолизма. То видите и сами. Исти овај говор Ћуте слушали смо исто када је бирана председница Скупштине само што је тада из новчаника вадио Весићеву слику а данас вади огледалце са пудером. Еколог који је спровео из тоалета цев у реку и то његове комшије причају. Од тога и од тако неког не можете очекивати да каже нешто смислено о експозеу. 

Новаковић покушао да изаове инцидент, Брнабић га удаљила са седнице

Председница Народне Скупштине Србије Ана Брнабић изрекла је Бориславу Бору Новаковићу меру удаљења са седнице.

- Имате уста па можете да причате. Немате никакво право да прилазите мандатару. Немате никакво право да га физички угрожавате и да му не да те да говори. Срам вас било и срамота. Могли сте да се јавите за реч нисте смели и не смете да прилазите без питања. Драго ми је што су сви грађани могли да виде како изгледа ваша политика насиља и непоштовање овог дома. Драго ми је што је цео дипломатски кор могао да види шта радите. 

Она је такође изрекла опомену Срђану Миливојевићу због ометања говарника и добацивања.

Вучевић изложио експозе

Мандатар за састав владе Милош Вучевић износи програм владе и предлаже састав владе. Он је поздрављен аплаузом.

Вучевић је изјавио да ће влада коју ће предводити бити у највећој мери влада континуитета. Он је истакао да је наша држава након фискалне консолидације 2014. ушла у фазу развоја без премца у својој новијој историји.

Фото: Танјуг

"Спољна политика имаће утемељење у националним интересима"

- Наша држава је ушла у фазу прогресивниг развоја, без премца. Не можемо да кажемо да нас се не дотичу дешавања у свету. Говорити о спољној политици данас, свакако није лако. Због бура и олуја које ударају са свих страна, спољна политика мора да буде чврсто утемељена на јасним и опште прихватљивим принципима. Два угаона камена којима је наше деловање према спољном свету омеђио данашњи председник Републике, ступајући на место председника владе, пре десет година, јесу политичка независност и војна неутралност. Мир за нас нема цену и увек ћемо давати подршку у његовом достизању тамо где га данас нажалост нема, односно у његовом очувању тамо где је угрожено. Када су у питању неки од нас удаљени делови света, то подразумева нашу спремност да увек пружимо своје добре услуге завађеним странама, уколико саме сматрају да такву улогу Србија може да да или да буде од користи, као што је био случај више пута у скоријој прошлости. Када је у питању регион, допринос Србије у очувању мира и стабилности биће активан и континуиран. Када говоримо о нашем залагању за очување мира и стабилности на Западном Балкану, то није нешто што пристиже само из вредности и принципа којима се водимо, већ представља и израз наших веома практичних интереса. Наиме, свакоме би морало бити јасно да све оно што смо постигли у претходних десет година, од развоја инфраструктуре па до раста плата и пензија, да ништа од тога не би заправо било могуће да нисмо имали мирно и стабилно окружење у претходној деценији - рекао је Вучевић.

Он је казао да пуноправно чланство у ЕУ остаје стратешки приоритет Србије.

- Пуноправно чланства у ЕУ остаје стратешки циљ Републике Србије и влада коју ћу предводити наставиће се посвећеним радом на испуњавању свих постојећих критеријума кроз провођење реформских процеса који су, у крајњој линији, пре свега корисни за наше грађане и нашу привреду. Напорно ћемо радити на његовом достизању. Ипак, на самој ЕУ и чланицама је да коначно отворе врата. То не значи да смо спремни на занемаривање односа са нашим традиционалним пријатељима - изјавио је мандатар.

Фото: АП

Он је посебно истакао значај стратешког односа Србије са Кином.

- Упркос супротним ставовима многих на Западу, за нас Кина представља пријатељску државу и поузданог савезника одбране нашег територијалног интегритета, а наша позиција према политици једне Кине неће се мењати. Веома се радујем скорој посети председника Сија Београду и сигуран сам да ће она значити ново поглавље у развоју челичног пријатељства Србије и Кине.

- Србија се неће одрећи пријатељства са Русијом. Ми смо јасно осудили напад Русије на Украјину, али исто тако смо изразили своје неслагање са политиком санкција против Руске Федерације, којима не желимо и нећемо се придружити. За нас је територијални интегритет Украјине неприкосновен - казао је Вучевић.

- САД су светска сила, наравно да је у нашем интересу да градимо најбоље односе са њима. Чврсто верујем да наши односи могу бити на високом нивоу. Тамо где постоје фундаментална неслагања, као када је реч о статусу Косова и Метохије, ми ћемо неуморно понављати наш став и никад од њега нећемо одступати. Радићемо колико год је потребно да нас наши амерички партнери чују и што је више могуће разумеју, односно уважавају наше аргументе. Спољна политика имаће утемељење у националним интересима Србије - истакао је.

"Биће предложен краћи облик обавезног служења војног рока"

Мандатар је рекао да ће циљеви владе коју ће он предводити у области одбране и безбедности у наредном периоду бити јачање одбрамбене индустрије и унапређење развоја војске, као и побољшање стандарда професионалних припадника Војске Србије.

- Будућа влада ће наставити са интензивним улагањима у Војску Србије. Биће предложен краћи облик обавезног служења војног рока од највише четири месеца, за то време могли бисмо да добијемо обученог војника и безбеднију и сигурнију државу. Увођење обавезе служења војног рока је од користи за целу државу, за цело друштво и за све који ће сутра служити војни рок, јер ће се сигурно боље осећати и бити на понос целе отаџбине и њихових породица - рекао је.

Фото: АП

"Наш највећи изазов биће, без сумње, одбрана суверенитета"

Мандатар је изјавио да ће се ова влада, од првих дана свог мандата, суочити са озбиљним и далекосежним спољнополитичким изазовима, додајући да ће у том смислу, највећи изазов у предстојећем периоду бити, без сумње, одбрана суверенитета и територијалне целовитости земље, односно борба за Косово и Метохију.

- Ових дана постоји сасвим очигледна намера да се још једном погази међународно право и суверенитет Србије и да се Приштина уведе у чланство Савета Европе. Таквим поступањем према нашој земљи се још једном потврдило да нема никаквог јединственог случаја када је у питању једнострано проглашена лажна држава на простору наше јужне покрајине - рекао је Вучевић.

Тај термин "јединствени случај" још од 2007. године до данас нашироко користе они који покушавају да нам земљу цепају и отимају, рекао је Вучевић.

- Поставља се питање - зашто? Верујем да коришћење речи јединствен случај за Косово и Метохију заправо жели да се сакрије оно што је у њиховим нормама међународног права успостављен чврст принцип да за Србију и Србе не важи ни једна норма или ни један принцип тог њиховог међународног права. Јер само тако и даље могу да се праве невешти и да тврде да су принципијелни, иако Србима на једној територији оспоравају и одузимају исто она права која признају и штите за све друге народе на тој истој или непосредно суседној територији - рекао је Вучевић.

Осим новог бруталног кршења међународног права, сецесионисти би пријемом у Савет Европе били де фацто награђени за прогон, систематско обесправљивање и тлачење српског народа на Косову и Метохији, рекао је Вучевић и додао да су недавно у том правцу начињени значајни кораци изјашњавањем унутар парламентарне скупштине Савета Европе.

- Наставак рада на том срамотном процесу биће не само чин понижавања Србије, већ и напад против свих вредности темеља те међународне организације чије је Србија посвећен члан - рекао је Вучевић. Вучевић је казао да ће Влада Србије бити принуђена да адекватно реагује ако чланство Приштине у Савету Европе постане извесно.

- Сасвим је јасно да је у овој ситуацији Србија жртва политичког одговора, дела колективног запада на ситуацију у Украјини, али тиме се и Србији као кандидату за пуноправно чланство у ЕУ шаљу јасне поруке о перспективама њене евроинтеграције, што ће влада Србије такође морати да третира као једну нову чињеницу - рекао је Вучевић.

Он је истакао да ће влада у складу са недавним договором председника Републике и владе у техничком мандату учинити све да се спречи пријем самопроглашеног Косова у чланство Савета Европе, иако шансе нису велике.

Фото: Танјуг

- Наводне санкције које повремено Запад уводи Приштини само су козметичке мере које за циљ имају фингирање уобичајене политичке или дипломатске праксе што потврђује чињеница да је наводно укорена и санкционисана Приштина у протеклих годину дана учествовала на свим међународним форумима које су организовали ти што су их казнили - рекао је Вучевић.

Подсетио је и да је Приштина добила визну либерализацију, а недавно је "кажњена" и отварањем врата за приступ у Савет Европе.

- Имајући све наведено у виду, Београд ће остати посвећен дијалогу са Приштином уколико се покаже да из тог процеса може да проистекне ишта продуктивно што би допринело миру и стабилности у региону - поручио је Вучевић.

Он је подсетио да је Приштина готово од првог дана по доласку Куртија на власт 2021. године непрестано предузимала ескалаторне потезе, додајући да је тим поступцима континуирано вршила добро испланирано, систематско и широко распрострањено насиље против Срба и мање-више отварала стаза да за њих створи неподношљиве услове за живот.

- Чињеница да су од 2021. године регистрована чак 494 етнички мотивисана напада на Србе и Српску православну цркву, док је за целих 9 година пре Куртијевог доласка на власт забележено укупно 669 таквих напада. Ове чињенице о положају српског народа чуде само подржаваоце Приштине, иако је њима самима Курти од почетка говорио да га дијалог не занима, да су Срби криминаци и да не може да гарантује да неће пасти крв Срба на мирним протестима које су држали да би заштитили своја основна права - рекао је Вучевић.

"Добри односи са свим суседима"

Мандатар је поручио да ће његова влада одржавати добре односе са свим суседима, као и да ће њена политика бити политика мира.

Вучевић је истакао да је Србија, после Немачке, једина држава у Европи  која се граничи са толико суседа, што је по много чему одређује.

Говорећи о суседним земљлама, Вучевић је рекао да је Црна Гора  држава која кроз историју није имала никог ближег од Србије и нема разлога да тако не буде поново.

- Иза нас су године вештачки креираних подела, а испред нас су дани заједничке победе - поручио је Вучевић и додао да Србија никада није, нити ће оспоравати црногорску државност.

Додао је да верује да ће односи између наше две земље ићи само узлазном путањом.

Говорећи о БиХ, истакао је да је то држава три конститутивна народа, међу којима је српски.

- То је држава чији интегритет ми поштујемо и који никада нисмо довели у питање. Нити ћемо то чинити. Свако ће увек у Србији имати саговорника уколико жели да ради на јачању дејтонске БиХ. Државе у којој ће се поштовати слово, а не произвољни дух Дејтонског мировног споразума из 1995. године. Држава у којој ће Република Српска моћи да остварује сва она права која следују и које српски народ жели да остваре - поручио је Вучевић.

Додао је да нам нико не може забранити да волимо Републику Српску, нити наметнути кривицу и стигму геноцидног народа.

- Никада више Дрина неће бити река на којој се успоставља ембарго Срба против Срба. Републику Српску ћемо помагати, штитити и волети као нико други и као никога другог, свидело се то неком у међународној заједници или не - истакао је мандатар.

Он је нагласио да дубоко верује да је историјски договор Срба и Бошњака могућ и да Бошњацима жели све најбоље.   

Истакао је да је Хрватска држава с којом имамо комплексно историјско наслеђе.

- Свесни смо бројних изазова који стоје на путу поравка наших међусобних односа. Нико не треба да очекује да ћемо зарад поправљања релација са Загребом одустати од свог права на истину, тугу и правду. Уколико то друга страна искрено жели, нека зна. Ми да разговарамо увек хоћемо. Ми да поправљамо односе желимо. А уколико буде обостране воље, верујем да то и можемо - рекао је Вучевић.

Нагласио је да ће Србија увек помагати Србе у Хрватској.

Што се тиче Северне Македоније, истакао је да је то држава која у Србији увек може пронаћи партнера, али и више од тога.

- Срби и Македонци више немају ни једну тему која нас удаљава. Не постоји ни једно питање око кога би се могли раздвојити, односно где би могло бити посебан раздор. Пројекат Отвореног Балкана нас је додатно зближио, а разрешење црквеног спора уклонило и последњу препреку на путу изградње међусобног поверења и заједничког рада какав није виђен од распада бивше Југославије - сматра Вучевић.

За Албанију је рекао да је држава са којом смо кроз пројекат Отвореног Балкана вероватно успели да досегнемо максимум односа у задатим околностима.

- Настојаћу да се тај ниво одржи и у наредном периоду. Знам да се Албанија и Србија вероватно никада неће сложити када је реч о статусу Косова и Метохије, али исто тако верујем да можемо имати заједничке интересе - рекао је Вучевић.

Говорећи о односима са Мађарском, Вучевић је рекао да смо захваљујући визији и јасној политици нашег државног руководства успели много тога што је некада деловало немогуће.

Нагласио је да ће Србија и Мађарска бити пример свима у ратом захваћеној Европи како се историјске разлике могу оставити по страни и заједно корачати у будућност.  

Што се тиче Румуније, мандатар је нагласио да је то једина држава са којом никада нисмо били у никаквом сукобу.

- Не заборавимо то да је Румунија уз Босну и Херцеговину наш једини сусед, који упркос бројним притисцима није признао нелегалну и једнострано проглашену независност тзв. Косова - поручио је Вучевић.

За Бугарска је рекао да је држава која по многу чему личи на Србију.

Фото: АП

"Један од главних приоритета биће подизање животног стандарда"

Он је поручио да ће један од главних приоритета владе бити подизање и очување животног стандарда грађана кроз економско јачање и напредовање.

- На крају 2023. БДП је достигао 69,5 милијарди евра, до 2027. године очекујемо да БДП нарасте до 94,2 милијарди евра.

- Ако будемо добро радили, можда и до 100 милијарди евра. То је више него три пута свега што смо стварали за само 15 година.  Јавни дуг нам је на нивоу 47,7 одсто БДП-а на крају марта, док је јавни дуг Еврозоне у четвртом кварталу 2023. године износио 88,6 одсто БДП-а. Најзадуженије земље Европске уније у четвртом кварталу 2023. године су биле Грчка, Италија, Француска, Шапнија - рекао је.

Стопа запослености у 2023. години, рекао је Вучевић износила је 50,5 одсто, а незапосленост је била 9,1 одсто, што је за 0,3 одсто мање у односу на четврти квартал 2022. године.

- Очекујемо да незапосленост 2027. године буде осам одсто. Пред нама је важан задатак да незапосленост држимо на нивоу између 7 и 9 одсто. Просечан број регистрованих запослених у 2023. године је износио 2.306.955 лица. Данас имамо 450.000 више формално запослених него у периоду пре 2012. године.  Просечан број формално запослених у фебруару 2024. године је износио 2.311.258 лица.

Вучевић је рекао да је просечна плата у јануару 2024. године износила 95.836 динара, односно 818 евра, а у односу на јануар 2023. године просечан нето зарада у јануару 2024. године је номинално већа за 15,8 одсто, а реално за 8,8 одсто".

Он је рекао да је Србија на првом месту по страним директним инвестицијама на Западном Балкану у последње три године, и има 51, 5 одсто укупних инвестиција Западног Балкана, односно 47,1 одсто укупног бруто домаћег производа.

Вучевић је казао да су бруто девизне резерве Народне банке Србије, које су основа за  очување економске стабилности  земље и гарант  економске независности, на крају фебруара 2024. године износиле више од 25 милијарди евра, што је њихов највећи износ краја месеца од 2000. године.

"Изградња инфраструктуре је кичма развоја сваке земље"

Мандатар је рекао да је изградња инфраструктуре кичма развоја сваке земље и да је Србија много напредовала у тој области, као и да ће нова влада наставити да улаже у развој друмске, водне, железничке и водне инфраструктуре.

- Србија ће у наредним четири године бити велико градилиште. Експанзија грађевинске индустрије је у протеклој деценији нешто на шта треба посебно да будемо поносни. Док већина земаља које су чланице ЕУ бележи пад у сектору грађевинарства, у Србији овај сектор бележи раст. Прошле године у Србији је вредност грађевинских радова била већа за 11,2 одсто у односу на годину раније. У четвртом кварталу прошле године издато је 15,6 одсто више грађевинских дозвола, него у истом кварталу 2022. године. Учешће грађевинарства у БДП земље 2012. године износило је три одсто, а 2022. године ово учешће износи 5,5 одсто. Вредност свих грађевинских радова на територији Србије износила је 1,6 милијарди евра, док је прошле године вредност свих грађевинских радова у нашој земљи износила чак 5,6 милијарди евра - рекао је Вучевић.

"Бројне мере у области пољопривреде"

Мандатар за састав Владе Милош Вучевић изјавио је да ће нова влада спровести бројне мере у области пољопивреде и да ће завршити дигитализацију пољопривредних система.

Вучевић је подсетио да пољопривреда и прехрамбена индустрија имају значајан удео у БДП-у српске економије, као и да је петина запослених у Србији ангажована у овом сектору.

- То је једна од грана привреде која остварује суфицит у спољнотрговинској размени, нова влада ће значајан фокус својих активности усмерити управо у правцу јачања овог сектора - рекао је Вучевић.

Он је указао да је за 12 година буџет за пољопривреду увећан за скоро три пута, са 40,8 милијарди динара колико је износио 2012. године на 114,3 милијарде динатра, колико износи данас.

- Тим рекордним буџетом успели смо да исплатимо све заостале субвенције из претходних година - навео је Вучевић.

"Београд ће остати посвећен дијалогу са Приштином"

Београд ће остати посвећен дијалогу са Приштином ако из тог процеса може да проистекне ишта продуктивно што би допринело миру и стабилности у региону, каже Вучевић.

- Међународна заједница је гласном тишином поводом Куртијевог насиља и прогона Срба дијалог претворила у оквир за легализацију једностраних и противправних потеза Приштине.

"Србија је правна држава, злочини неће моћи да се исплате"

Милош Вучевић изјавио је да ће се залагати за правну државу, за веће кажњавање оних који чине злочине и већу бригу према жртвама злочина, нагласивши да је Србија правна држава која својим грађанима обезбеђује право, правду и сигурност и у којој злочини неће моћи да се исплате.

- Правда држи земљу и градове. Ово је насушна мисао која нам увек мора бити звезда водиља која ће нас инспирисати да се жртвујемо, али и учинити да побеђујемо како бисмо свом народу обезбедили право, правду и безбедност - рекао је Вучевић.

"Награда за олимпијску медаљу 200.000 евра"

Вучевић је рекао да ће нова влада када је реч о спорту наставити континуитет препознавања тог важног сегмента за здравље нације и да ће кроз програм Скок у будућност извршити значајна улагања у спорт.

- Предвиђено је у договору са председником Србије и са спортским делатницима, да и награда за сваку златну олимпијску медаљу на олимпијским играма у Паризу буде 200.000 евра, што је скоро три пута више него на олимпијским играма у Токију, када је награда износила 70.000 евра - нагласио је Вучевић.

"Нова влада ће наставити да јача систем заштите културног наслеђа"

Мандатар Вучевић рекао је да ће нова влада наставити интензивно улагање у културу и у реализацију великих инфраструктурних пројеката у тој области, као и на јачању система заштите културног наслеђа и оснаживању културне дипломатије.

- Влада коју ћу предводити имаће задатак да у области културе направи прогрес и створи предуслове за квантни скок. И то сматрам нашом часном дужношћу - рекао је Вучевић.

"Нова влада ће са пажњом чувати верску толеранцију"

Мандатар Вучевић рекао је данас да ће влада коју ће предводити са пажњом чувати верску толеранцију и да ће у њему сваки великодостојник традиционалних хришћанских, исламских и јеврејских верских заједница имати адекватног саговорника.

- Црква и држава су раздвојене. Србија је секуларна држава и у њој све традиционалне верске заједнице уживају једнака права. Разумем потребу верских заједница да јавно износе ставове по питањима које се тичу њихове пастве и увек ћу их са пажњом слушати - рекао је Вучевић.

Седници присуствује 195 посланика

Председница Скупштине на почетку је рекла да седници присуствује 195 посланика. Она је истакла да ће парламент данас радити дуже од 18 часова.

Вучевић је јуче саопштио имена 31 члана свог кабинета које ће предложити парламенту, а међу којима има осам нових личности, док ће три особе после извесног времена поново бити у влади. Вучевић је предложио и да нова влада има четири потпредседника и пет министара без портфеља.

Нестраначких личности је четири, а жена има 10, рекао је Вучевић и додао да је учешће СНС још веће, и да је највише нових министара предложила СНС, као и највећи број жена.

- Водили смо рачуна колико је нових и старих, питање је било ко може да одговори на изазове и задатке, ко може да буде део јединственог тима, јер не сме да буде конфедерација министара - казао је Вучевић.

Заједничка порука је, како је истакао, да буду јединствени у очувању државних и националних интереса.

Како је предвиђено Уставом Србије, Народна скупштина гласа у целини о програму Владе и избору председника и чланова Владе.

Влада је изабрана ако за њен избор гласа већина од укупног броја, односно већина од 250 народних посланика.

Владу чине председник Владе, један или више потпредседника и министри, а може имати и министре без портфеља. Број потпредседника Владе и министара без портфеља одређује Народна скупштина при сваком избору Владе, на предлог кандидата за председника Владе.

Мандат Владе тече од дана полагања заклетве пред Народном скупштином, а траје до истека мандата Народне скупштине која ју је изабрала.

Заклетва гласи: "Заклињем се на оданост Републици Србији и својом чашћу обавезујем да ћу поштовати Устав и закон, да ћу дужност члана Владе вршити савесно, одговорно и предано и бити посвећен очувању Косова и Метохије унутар Републике Србије".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (32)

О ПЛЕСУ ДОНАЛДА И МЕЛАНИЈЕ БРУЈИ ПЛАНЕТА: Непријатна сцена све оставила без речи (ВИДЕО)