СЛАВЕ УБИЈАЊЕ И ПРОТЕРИВАЊЕ СРБА: Скандалозна манифестација у Хрватској

Новости/Танјуг

01. 05. 2024. у 10:00

НИЗОМ манифестација Хрватска данас обележава годишњицу злочиначке акције Бљесак, током које су убијене 283 особе српске националности, а протерано је најмање 15.000 Срба.

СЛАВЕ УБИЈАЊЕ И ПРОТЕРИВАЊЕ СРБА: Скандалозна манифестација у Хрватској

FOTO: Arhiva novosti

У оквиру целодневног програма предвиђен је и прелет вишенаменских борбених авиона Рафала, које је Хрватска половне купила од Француске, а недавно јој је испоручено шест од укупно 12 летилица.  

Иначе, тог 1. 2. маја 1995. колоне Срба који су се кретали јужно од Саве, у Републику Српску хрватске снаге су гађале и артиљеријом и ваздухопловним дејствима. Хрватски авиони МИГ 21 су у два наврата гађали и Босанску Градишку, када је погинуло неколико лица, међу њима и двоје деце. Такође, артиљерија је са простора Хрватске гађала српска села на супротној обали Саве у Републици Српској. Више особа је убијено и рањено.  

За масакр Срба у збегу никада нико није одговарао. Трибунал за бившу Југославију у Хагу, априла 2011. прогласио је кривим генерале ХВ Анту Готовину и Младена Маркача, због учешћа у удруженом злочиначком подухвату под вођством председника Хрватске Фрање Туђмана, чија је намера била присилно и трајно уклањање српског становништва за време и после операција "Бљесак" и "Олуја".

Они су били осуђени на вишегодишње затворске казне, али су касније ослобођени свих оптужби и пуштени на слободу. У Хрватској су дочекани као хероји. Ова војно полицијска акција, којом су хрватске снаге запоселе део Западне Славоније који се налазио у саставу Републике Српске Крајине, била је заправо завршетак етничког чишћења Срба из Славоније који је већим делом остварен током 1991. године.

"Бљесак" завршни чин етничког чишћења Срба из Западне Славоније

Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта изјавио је данас да је акција хрватских оружаних снага "Бљесак" била завршни чин етничког чишћења српског народа из Западне Славоније и да 29 година од те акције нико није ни оптужен, а камоли осуђен.

- Прошло је 29 година од злочиначке акције „Бљесак“ и 33 године од злочиначких акција „Откос“, „Оркан“ и „Папук 1991“, а још нико није одговарао за масовне злочине против нашег народа. Нису подигнуте ни оптужнице а камоли да је неко осуђен. То је један од многих доказа да је хрватско правосуђе етнички мотивисано и у функцији хрватске државне политике - саопштио је Линта.

Он истиче да се у Хрватској величају и славе ратни злочинци и одају почасти хрватским жртвама а српске жртве се понижавају, прешућују и негирају. Линта подсећа да су хрватске оружане снаге 1. маја 1995. године извршиле агресију на српску област Западна Славонија која је била под заштитом Уједињених нација и да је током и после злочиначке акције "Бљесак" протерано близу 20.000 Срба, убијене или нестале су 283 особе, од којих 114 цивила тј. жена, деце и старијих лица преко 60 година. Међу несталима се води још 109 лица.

- Не сме се заборавити чињеница да је већина Срба из Западне Славоније протјерана до краја 1991. године. У лето, јесен и зиму 1991. године у злочиначким акцијама хрватских паравојних и полицијских снага "Откос", "Оркан" и "Папук 91" са око 80 одсто подручја Западне Славоније протерано је више од 70.000 Срба а страдало је око 2.000 Срба. Тада је попаљено, опљачкано и минирано око 200 српских села - наводи Линта.

Према његовом мишљењу, Србија треба да оснује посебну државну институцију тј. Меморијални центар српских жртава на простору бивше Југославије и започне активну борбу за истину о масовном страдању српског народа током деведестих година прошлог века.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

Цедевита подржава клинЦЕ креативЦЕ: Деца из СОС Дечјег села Србија освојили јавност уметничким делима у склопу кампање Буди ТУ. Буди ЦЕ.