ЦИЉ ДА ИМАЈУ ВИШЕ ГЛАСОВА ОД УЗДРЖАНИХ И ПРОТИВНИКА Анализа "Новости": Зашто су Немци и САД одложили изјашњавање о Резолуцији о Сребреници
ГЛАСАЊЕ о Резолуцији о Сребреници пред Генералном скупштином Уједињених нација, првобито планирано за 2. мај, померено је за најмање четири дана, јер Запад жели да добије на времену како би прикупио додатне гласове. Према сазнањима "Новости", измену у календару на Ист Риверу изазвао је најновији пресек, по којем тренутно у збиру има више држава које хоће да гласају против документа или да буду уздржане, него оних које су сигурно "за".
После дипломатске акције тима Србије, који је предводио председник Александар Вучић, а у којем су били и наши кадрови из Београда и Њујорка, велики број држава одлучио је да буде уздржан током гласања. И то би довело до тога да победа западних сила које гурају резолуцију не буде убедљива, чиме би се аутоматски довела у питање и легитимност скаредног текста којим се жигоше цео српски народ.
У УН своје столице имају 193 државе чланице. Председник Републике Српске Милорад Додик изнео је податак да би око 40 земаља требало да буде против резолуције, око 80 уздржаних, што значи до скоро двотрећинска већина није "за". Није упитно да Немачка и остали западни моћници могу многима да нареде како да гласају, али да документ иза кога су стале неке од највећих светских сила, подржи седамдесетак земаља, ипак, оставља горак укус у устима. Зато су дали додатни рок (померање на 6. мај или нешто касније) и назвали га временом за усаглашавање текста, а заправо се ради о притисцима и проналажењу начина да "сломе" још неке веће и утицајније државе да им се приклоне. Штаб за прикупљање подршке, како је рекао председник Вучић, налази се у Бечу. Он је навео и да смо успели мало да закомпликујемо ствари.
- Чини се да они који су направили нацрт резолуције о Сребреници, с намером да она буде усвојена на Генералној скупштини УН, немају баш тако сигурну већину која би им гарантовала да ће она бити усвојена и да им је потребно додатно време да разјасне њен садржај земљама које би могле да гласају, али се из неког разлога двоуме - рекао је посланик СНС Милован Дрецун. - Одлагањем гласања за резолуцију показало се да је српска делегација урадила добар посао и предочила чињенице да у Сребреници није постојао никакав геноцид, већ да је почињен ратни злочин. Представљене су чињенице које се односе и на садашњост и будућност, и то да би усвајањем такве резолуције тензије у Босни и Херцеговини биле подигнуте до максимума између Бошњака и Срба и да је то пут који би могао да доведе до растакања БиХ и створи нова непријатељства.
НА СПИСКУ МРТВИХ И ЖИВИ ЈУСУФ: Име пензионера Смајловића на меморијалном зиду у Поточарима
ПРЕДСЕДНИК Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила из Сребренице Бранимир Којић истакао је да међу 8.372 имена погинулих сребреничких Бошњака у јулу 1995. године, на меморијалном зиду у Поточарима, има и људи који су живи. Таквих је 79, а међу њима и Јусуф Смајловић.
- Смајловић се након успостављања двоетничке власти у Сребреници вратио и радио као возач начелника општине, а након пензионисања живи недалеко од највећег муслиманског војничког гробља у Европи, које се налази у његовом селу - рекао је Којић, и додао да се и Јусуф смејао кад је чуо где му је име уписано. - Сви релевантни историјски подаци и докази говоре да у јулу 1995. око Сребренице није страдало осам хиљада Бошњака. Упркос свим настојањима и малверзацијама ни за 20 година бошњачка страна није успела да обезбеди задати број жртава. До сада је, према бошњачким изворима, у Поточарима укопана 6.751 жртва, међу којима је свега неколико цивила страдалих у борбеним дејствима или они који су били у војној колони која се пробијала кроз положаје Војске Републике Српске према Тузли.
Којић је указао и на то да међу укопанима нису само страдали из јула 1995, већ су ту и посмртни остаци муслиманских бораца погинулих током целог рата. Он је напоменуо да су у Поточаре пренесени и посмртни остаци Суље Суљагића, оца актуелног директора овог центра Емира Суљагића. Старији Суљагић је погинуо 24. децембра 1992. у Вољавици код Братунца, тамо је био укопан, али је у јулу 2005. пренет у Поточаре као наводна сребреничка жртва из 1995. Таквих случајева, напомиње, има више стотина.
Лидер Срба у Северној Македонији Иван Стоилковић истакао је да је резолуција о Сребреници једно обично наметање, којом српском народу жели да се стави етикета колективне одговорности:
- Када кренете да омаловажавате Србе онда почнете да измишљате свашта. Тако је и о поменутој резолуцији. Симптоматично је кад вас оптуже за геноцид, а ви им узвратите, онда сте ви оптужени за говор мржње, а они су хероји демократије. Сматрам да ће руководства Српске и Србије одговорити најбоље што могу и заштитити свој народ.
Резолуција о Сребреници предвиђа да се 11. јул обележава као међународни дан сећања, да се злочин назива геноцидом и да таква лекција уђе у образовни систем. Документ нема сагласност Председништва Босне и Херцеговине, које, према Дејтонском споразуму, одлуке доноси конзензусом сва три члана. Упркос томе, амбасадор БиХ при УН Златко Лагумџија радио је на доношењу резолуције, уз помоћ западних земаља које су спонзори текста.
Воз смрти на Ђурђевдан
АМБАСАДОР БиХ Златко Лагумџија рекао је да је гласање одложено за после 6. маја, а Ђурђевдан има посебну симоболику. Наиме, тог датума 1942. године хрватске и муслиманске усташе НДХ, наредили су да се Србима у Сарајеву припреми "ђурђевдански уранак". У четири сата ујутро у град су се сливале колоне заробљеника из Јајце - касарне - са брда изнад Бембаше, из логора Беледије, Ћемалуше, те Централног и Градског затвора, као и касарне Војводе Степе. Колоне су се сусреле на Обали Кулина бана где су дочекали воз смрти.
У колони је било око 3.000 махом младих људи. Усташе су узвикивале: "Ђе сте Срби? Бесплатно вас водимо на теферич у Јасеновац!". Воз је из Сарајева кренуо ка злогласном логору. У општем хаосу један од њих, за кога се тврди да је био члан сарајевског културног друштва "Слога", у сопственом грчу и немоћи, из поноса и пркоса, запевао је чувену песму: "Пролеће на моје раме слеће, ђурђевак зелени, свима осим мени - Ђурђевдан је!"
Препоручујемо
"ОВАКО ИЗГЛЕДА ИСТИНА": Додик поделио снимак о Сребреници (ВИДЕО)
27. 04. 2024. у 09:23
ДА ЛИ ЈЕ СРЕБРЕНИЦА ГЕНОЦИД ? Горан Шарића анализира актуелну тему (ВИДЕО)
27. 04. 2024. у 07:54
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)