БЕОГРАД И ЛОКАЛ ГЛАСАЈУ 2. ЈУНА: Власт изашла у сусрет захтевима прозападне опозиције, избори ће бити спојени

М. Ст.

19. 04. 2024. у 07:00

ПРЕСТОНИЧКИ и гласачи из унутрашњости ићи ће на биралишта у истом дану - 2. јуна. Ова одлука о обједињавању београдских и локалних избора донета је јуче, након двонедељних сучељавања власти и опозиције.

БЕОГРАД И ЛОКАЛ ГЛАСАЈУ 2. ЈУНА: Власт изашла у сусрет захтевима прозападне опозиције, избори ће бити спојени

Фото: Принтсцреен

Председница Скупштине Ана Брнабић изборе у 87 градова и општина ће расписати у недељу, а томе ће претходити измена закона како би локалне самоуправе могле на гласање у ранијем термину.

Одлуку о овом преседану да се организује гласање у градовима и општинама, којем би редован термин био у јулу и августу, и изађе у сусрет свим захтевима опозиције, Брнабићева је донела у консултацији са председником Александром Вучићем. Истакла је да би било противуставно да је она прекинула изборне радње, како је тражила коалиција "Србија против насиља", и да је ово био једини могући начин да се испуне њихови предлози.

Брнабићева је истакла да у овом тренутку постоји двотрећинска већина у парламенту која ће омогућити да се овакав преседан догоди. То ће захтевати измену члана 35 Закона о локалним изборима, према којем се тренутно "одлука о расписивању локалних избора доноси најраније 120, а најкасније 45 дана од истека мандата одборника, док од дана расписивања до дана гласања не може проћи мање од 45 ни више од 60 дана".

- То захтева измену закона, а предлог ће бити у Скупштини у суботу на пленуму. Ситуација у којој се налази земља је изузетно тешка, у таквим околностима нама треба што веће јединиство и унутрашња стабилност. Да је другачија околност у којој се налази земља, верујем да би и моја одлука била другачија. Мислим да је много боља била опција да је Београд био када му је време, а да сви остали избори буду када им је термин. Ово је био једини могући компромис и они су опет из опозиције добили скоро све што су желели. Није најбољи демократски преседан, али ће бити лековит за нашу земљу.

Сада је на потезу опозиција, која би требало да саопшти своју коначну одлуку - да ли остаје при идеји бојкота или ће под овим условима изаћи пред бираче. Председник Новог ДСС Милош Јовановић рекао је јуче да је његов лични став да не би требало учествовати и да би евентуални излазак показао одсуство самопоштовања, али да ће се консултовати са својим партнерима. Да је бојкот лоша опција која на дуги рок разара опозиционо ткиво, став је Добрице Веселиновића из Зелено-левог фронта.

Како налажу постојећи закони, најранији термин за све локалне изборе је 9. јун, док би последњи био 14. јул. Изузетак је Општина Нови Београд, чија је Скупштина конституисана најкасније - 8. септембра 2020. године, док је најраније формирана општина Чајетина. Одборници и градоначелници бирају се на четири године.

Кутије од Ниша до Сомбора

БИРАЧКЕ кутије 2. јуна биће постављене у градовима: Ниш, Нови Сад, Суботица, Зрењанин, Кикинда, Вршац, Панчево, Сомбор, Нови Сад, Сремска Митровица, Ваљево, Пожаревац, Јагодина, Ужице и Чачак. Општине у којима се гласа су: Бачка Топола, Мали Иђош, Житиште, Нова Црња, Нови Бечеј, Ада, Кањижа, Нови Кнежевац, Сента, Чока, Алибунар, Бела Црква, Ковачица, Ковин, Опово, Пландиште, Апатин, Оџаци, Бач, Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Бечеј, Врбас, Жабаљ, Србобран, Сремски Карловци, Темерин, Тител, Инђија, Ириг, Пећинци, Рума, Стара Пазова, Шид, Свилајнац, Бољевац, Ариље, Нова Варош, Сјеница, Чајетина, Горњи Милановац, Ивањица, Врњачка Бања, Рашка, Тутин, Алексинац, Сврљиг, Босилеград, Бујановац и Сурдулица. Гласаће се и у 23 градске општине у Београду: Чукарица, Нови Београд, Палилула, Раковица, Савски венац, Стари град, Вождовац, Врачар, Земун, Звездара, Барајево, Гроцка, Лазаревац, Младеновац, Обреновац, Сопот, Сурчин, у Нишу : Медијана, Палилула, Црвени крст, Пантелеј, Нишка Бања и у Пожаревцу, у Костолцу.

Ново пребивалиште, старо биралиште

КАДА је реч о могућим изменама прописа по којима бирачи који су променили пребивалиште у последњих шест или 12 месеци морају да гласају на старом бирачком месту, Брнабићева је рекла:

- То је један од закона којим треба да се бави радно тело. Да ли ће стићи за београдске изборе, зависи од њих. Цесид је предложио шест, "Србија против насиља" 12 месеци. Најбоља пракса Венецијанске комисије каже максимално до шест месеци. Један од главних захтева је био да ће обједињавање избора спречити миграције бирача, самим тим немамо проблем са тим.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОГЛАСИО СЕ НОВИ ТРАГАЧ: Кошаркаш прокоментарисао свој ангажман у квизу Потера