СТОЛИЦА КОЈОМ ПОДИЖЕМО УЛОГ: Анализа "Новости" - шта би нашој земљи значило место несталне чланице СБ УН?

А. РОВЧАНИН

16. 04. 2024. у 08:17

БИО би ред да Србија седи као нестална чланица за овалним столом у Савету безбедности УН, с обзиром на то да су она, али и Западни Балкан, често међу темама на Ист Риверу. Председник Александар Вучић је најавио да ћемо се и кандидовати за 2026. годину, ако Генерална скупштина УН усвоји резолуцију о Сребреници, која нас етикетира као геноцидан народ, а столица у СБ УН би нам донела могућност да будемо у центру одлучивања, гласамо, учествујемо у дискусијама, па и "тргујемо утицајем".

СТОЛИЦА КОЈОМ ПОДИЖЕМО УЛОГ: Анализа Новости - шта би нашој земљи значило место несталне чланице СБ УН?

Фото: Принтскрин

Савет безбедности има 15 чланица, пет сталних са правом вета Француска, Велика Британија, САД, Кина и Русија, док се десет несталних бира на две године по регионалном принципу. Непарних година у СБ УН улазе по једна земља из Африке, Азије и Латинске Америке и две из групе западних земаља, а парних две из Африке и по једна из Азије, Латинске Америке и Источне Европе. Ко ће добити позицију, одлучује ГС већином гласова.

Некадашњи министар спољних послова Владислав Јовановић рекао је за "Новости" да свакако треба да се кандидујемо.

- Противкандидати Румунија, Бугарска или још нека НАТО земља су интегрисани са Западом, а остатак света жели да у СБ УН види неке самосталније земље. Несталне чланице учествују у дискусији, а ми смо земља која се често налази као тема у УН у сложеним и осетљивим околностима, па би било значајно да можемо и да говоримо - истакао је Јовановић.

Фото: Принтскрин Јутјуб

Владислав Јовановић, бивши министар спољних послова 

Он каже да уколико је тесно када је у питању гласање за дневни ред, онда би наш глас постављао додатну тежину.

- Суштина је да учешћем у СБ УН подижемо улог, а можемо да се бавимо и трговином, давањем подршке некој земљи да се наметне битна тема која би помогла нама заузврат. Кад год се појави питање које нас тангира попут КиМ или БиХ односно РС, ми бисмо били ту да иницирамо дискусију пред СБ УН, пред којима се морају решавати оба питања по Резолуцији 1244 и Дејтонском споразуму.

У ГС УН, напоменуо је Јовановић, има 193 гласа, од чега НАТО земље 31 и ми ту имамо велику шансу:

- Када су у питању европске организације, ту нема самосталног одлучивања, они морају да стану у један ред и гласају како им каже први. И даље смо у сродству са земљама трећег света и уз добру организацију имамо велику шансу да будемо нестална чланица.

Трећина света без места

ВИШЕ од трећине земаља чланица УН никада нису биле заступљене у СБ УН. Међу њима су и Србија, Црна Гора и Северна Македонија, док су Словенија и Сијера Леоне уписале по два мандата, Алжир четири, а Гвајана и Јужна Кореја по три... Рекордер је Бразил који је био 11 пута. Некадашња СФРЈ је четири пута била нестална чланица, а од њеног распада су као самосталне државе, чланице тог оперативног тела биле Словенија, Хрватска и БиХ. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НИСАМ СЕ ОПРОСТИО ОД АЈАКСА: Тадић најављује повратак, али постоји један услов, ево и који