"НОВОСТИ" ОТКРИВАЈУ: БЕРБОКОВА ЗАХТЕВА ДА СЕ СРБИМА СТАВИ ЖИГ ГЕНОЦИДА

В.Н.

14. 04. 2024. у 07:00

ПРОФЕСИОНАЛНЕ дипломате у Министарству спољних послова у Берлину имале су велике резерве према новој резолуцији о геноциду у Сребреници, али је Немачка постала покровитељ овога скареднога документа на тврдоглаво инсистирање шефице поменутог ресора Аналене Бербок - сазнају незванично "Новости".

НОВОСТИ ОТКРИВАЈУ: БЕРБОКОВА ЗАХТЕВА ДА СЕ СРБИМА СТАВИ ЖИГ ГЕНОЦИДА

Foto: Tanjug/AP

Тиме је унука одликованог официра Вермахта, који је по изводима из војних архива био "безусловни националсоцијалиста" инспирисан Хитлеровомм књигом "Мајн кампф", потврдила своје антисрпске позиције, које се, засигурно, не могу доводити у везу са њеном оправданом женском срџбом, јер ју је недавно увредио гост на Хепи телевизији.

Тежња званичног Берлина да у Уједињеним нацијама Србима утисне жиг геноцидности и да Републику Српску утопи у унитарну БиХ, осим у практичном деловању самозваног високог представника Кристијана Шмита, има своје извориште и у задатом сентименту који према Сарајеву и злосрећној варошици на истоку Босне гаје Бербокова и њена лево-либерална сабраћа.

Тако је приликом недавне посете БиХ фокус ставила управо на "сецесионистичку политику Бањалуке", превиђајући да је том процесу највише кумовао њен земљак који се понаша као неприкосновени тутор, који одузима имовину РС, шаље на суд њене лидере, преправља историјске читанке, дели казне због прославе Дана Републике...

И то без икаквог легитимитета, јер га није именовао Савет безбедности УН. Неизоставнa је била и шетња Башчаршијом: - Пре 30 година овде је одбрањена европска идеја. Једнако како данас срце Европе куца у Кијеву, деведесетих је овде куцало у опкољеном Сарајеву - с емотивним патосом је казала свом пратиоцу и колеги из БиХ Елмедину Конаковићу.

Покушала је и пре две године у Београду "да замути Дрину" на састанку са председником Србије Александром Вучићем, намећући као приоритет неповредивост граница БиХ (наравно, та неповредивост не важи само за српске међе).

Није лако бити унука нацисте

АЛЕКСАНДАР Вулин, оснивач Покрета социјалиста, коментарисао је јуче изјаве француског амбасадора Пјера Кошара: - Ако се резолуција о геноциду не односи ни на један народ, као што нам објашњавају земље НАТО и ЕУ, зашто се онда осим Сребренице не помиње, на пример, стрељање крагујевачких ђака и зашто се за светски дан обележавања геноцида није одабрао 21. октобар када је Вермахт, регуларна војска Немачке, стрељала српску децу. Није лако бити унука нацисте као Аналена Бербок, али за ту патњу не треба Срби да плаћају. Разумем ја унуке немачких злочинаца, али не разумем унуке бораца против Немачке у Другом светском рату. Пошто се деде не стидите, стидећете се унука.

- Недвосмислено сам говорио о поштовању територијалног интегритета БиХ, што Србија увек истиче, као и о позицијама РС унутар БиХ - одговорио је тада Вучић, враћајући своју гошћу на постулат "Дејтона": постојање два ентитета и забрану доминације једног народа над осталима. Подсетимо, Немачка је са Руандом спонзор текста резолуције о геноциду у Сребреници о којој би 2. маја требало да се гласа у Генералној скупштини УН.

Документ, чији су садржај ексклузивно откриле "Новости", предвиђа да 11. јул буде међународни дан сећања на геноцид у Сребреници, осуду свих који "негирају геноцид" и да се ова тема нађе у образовним програмима у уџбеницима. Желећи да осујети усвајање поменутог текста, председник Вучић разговараће са лидерима 50 држава, са посебним акцентом на земље Африке. У кругу оних који подржавају резолуцију, осим Немачке и Руанде, су и Сједињене Америчке Државе, Велика Британија, Чиле, Нови Зеланд, Малезија, Јордан, Турска, Словенија, Албанија, Француска, Италија, Ирска, Лихтенштајн, Холандија и Финска, али се очекује да се прикључи још њих.

Све оне врше политичке, али и економске притиске на чланице УН да њихови делегати подигну руке "за". За усвајање је потребна проста већина (постоји могућност да неко затражи да буде двотрећинска, а онда се о томе изјашњава парламент). Зато ћемо морати све карте да бацимо на то да земље које имају добре односе са Србијом, буду у сали и гласају против или макар буду уздржани.

Према нашим информацијама, фокус је на земљама Сахела, међу којима су Сенегал, Алжир, Нигер, Централноафричка Република, Етиопија, Еритреја... Такође, изузетно је важно придобити Египат као земљу која у Африци има велики утицај, али и Анголу, као и Тринидад, карипску земљу која председава "светском кућом". Иначе, резолуције које доноси Генерална скупштина УН нису обавезујуће, али имају политичку тежину. Обавезујући су документи које изгласа Савет безбедности УН. Покушај да се пред овим телом донесе акт о Сребреници пропао је 2015. године. Велика Британија је тада желела да се изгласа текст у који се на Србе пребацује сва кривица, али је Русија уложила вето и план је пропао.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ПРКОСИ ГОДИНАМА: Модрић извео фудбалску магију (ВИДЕО)