ДЕЛИМИЧНО НЕВИДЉИВ, УЗ ТО УБОЈИТ: Шта је "рафал" - може да обавља широк спектар борбених задатака и дању и ноћу

Б.С.

09. 04. 2024. у 10:05

АВИОН "рафал", о чијој је набавци за Војску Србије у Паризу преговарао председник Александар Вучић, сматра се најбољом светском вишенаменском борбеном летелицом. Интересовање авијација целог света за њу је огромно, без обзира на то којим су ваздухопловима националне армије опремљене. Србија би увођењем "рафала" направила значајну диверсфикацију свог летећег арсенала и превладала зависност од само једног произвођача.

ДЕЛИМИЧНО НЕВИДЉИВ, УЗ ТО УБОЈИТ: Шта је рафал - може да обавља широк спектар борбених задатака и дању и ноћу

Фото: Принтскрин

"Рафал" је двомоторни авион са могућношћу надзвучног крстарења брзином од 1,4 маха, без додатног сагоревања горива, а највећа брзина му је је 2.223 километра на час. Борбени долет је 1.852 километра, а неборбени 3.700 километара са прикљученим спољним спремницима. Брзина пењања је 304 метра у секунди, а највећа висина лета 16,8 километара.

Он се издваја међу осталим авионима због могућности обављања широког спектра борбених задатака и дању и ноћу, у свим временским условима захваљујући интегрисаном информатичком систему "Спектра" који пилоту на визиру кациге омогућава изузетну свест о тактичкој ситуацији, укључујући упозорења на радарско озрачење и надолазеће ИЦ вођене пројектиле, као и извођење противмера и ометање непријатељских фреквенција. Исти систем софтверски смањује радарски одраз авиона слањем лажних података који ометају противничке радаре, што летелицу чини делимично невидљивом.

Авиони "рафал" са ознаком "Ф" се користе за извиђање, борбу у ваздуху, дејство против циљева на копну и води. Опремљени су најсавременијим конвенционалним наоружањем, а могу носити и нуклеарне пројектиле. Најнапреднији модел Ф-4 обухвата нову електронску опрему и наоружање, а Србија преговара о набавци 12 ловаца-бомбардера управо овога типа. Ти авиони стандардно носе ракете ваздух-ваздух типа "мика" (MICA - Missile d Interception ef de Combat Aerien), домета 60 или 150 километара.

"Рафале", поред Француске, користе ратне авијације Грчке, Хрватске, Египта, Катара, Индије, Уједињених Арапских Емирата, а велики број летелица наручила је Индонезија. До сада је коришћен у сукобима у Авганистану, Либији, Малију, Ираку и Сирији.

Појачање из "Ербаса"

ДИВЕРСИФИКАЦИЈУ "летећег арсенала" Србија је већ направила набавком "Ербасовог" вишенаменског лаког хеликоптера Х-145М (војна ознака Х-50). Он је намењен за извиђање и осматрање бојишта, ватрену подршку, транспорт људи и материјала, трагање и спасавање, медицинско превожење, а налази се у саставу 119. мешовите хеликоптерске ескадриле.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ова девојка је шокирала све понашањем на Светском првенству, а њена земља је сад повукла невероватан потез