(ИСПРАВКА) БиХ је коспонзор Резолуције са Немачком и Руандом
НАШ портал је 3. априла објавио текст наслова ИРОНИЈА ЈЕ ДА НЕМЦИ ОД СРБА ПРАВЕ ГЕНОЦИДАШЕ: Резолуцијом о Сребреници Запад жели да "намири" муслимане који су кивни због Палестине", који је након тога од стране портала Раскринкавање.ба оцењен као медијско негирање "геноцида" кроз "пажљив" одабир саговорника, те пристрасно извештавање.
Из изворног текста уклоњен део изјаве дипломате Бранка Бранковића, који је навео да амбасадор БиХ при УН Златко Лагумџија ради мимо одлуке Председништва БиХ и Министарства спољних послова у Савету министара, што није тачно јер иницијативу за доношење Резолуције није поднела Босна и Херцеговина, већ су то урадиле Немачка и Руанда. БиХ је заједно с неколико других земаља била коспонзор Резолуције.
Према речима дипломате Бранковића, који је својевремено био амбасадор Србије при УН, хипокризија је да ће резолуцију предложити Немачка и Руанда.
- Историјски, Немачка има огромног путера на глави када је геноцид у питању. Била је колонијална сила када је народ убијала на улици. У Руанди је био геноцид, а не прича се о томе него је суштина да је Руанда муслиманска земља, па је зато изабрана као погодна.
Наш саговорник је истакао да ће се видети какав је однос снага по питању резолуције.
- Не бих се изненадио да нека земља затражи да за усвајање резолуције буде потребна двотрећинска већина. Државе чланице на то имају право ако сматрају да је тема од изузетне важности. Онда се прво процедурално гласа о том предлогу и одлука се доноси обичном већином. Уколико не прође предлог, за резолуцију је довољна проста већина. Јасно је да иза резолуције стоје европске земље и САД и учиниће масовни притисак да документ добије зелено светло. Резолуције Генералне скупштине нису обавезујуће, али имају политички значај. Усвајање може да одјекне у неким муслиманским земљама и на њих може да се изврши притисак, политички и економски, да гласају "за" с обзиром на актуелни тренутак напада Израела на Палестину, навео је Бранковић и додао да је покушај усвајања резолуције пропао 2022. године, али су тада биле другачије околности, а сада "Запад губи позиције у сукобу у Украјини и покушава да добије поене где год да може".
Како је рекао бивши министар спољних послова Владислав Јовановић за "Новости", Запад се доводи у "непријатну ситуацију због оживљавања успомена на кршење међународног права, које су починили 1999. над нама".
Подсећа на то да је већ два пута одбијен предлог Русије да се о агресији расправља пред СБ УН, а "што више то блокирају, већа је слабост коју показују тиме да не смеју да уђу у дијалог у вези са злочином који су спровели пре четврт века":
- Запад жели да пређе у контраофанзиву, а нас бирају као мету јер смо ми били жртве њихове агресије. Они би са оживљавањем идеје о нашој геноцидности желели да нас врате на стуб срама где су хтели да нас ставе још деведесетих.
Он је указао да је у "Руанди Запад крив јер није учинио ништа да их заштити од грађанског рата у којем се десио геноцид и сада желе да то исправе".
- Први геноцид који је извршен у модерно време спровела је Немачка у својој колонији Намибији 1904, а пре неколико година је признала геноцид и почела да плаћа одштету. Одговорност Немачке је и Холокауст, а желела би да тај одијум за геноцид пренесе на нечија туђа леђа. И то је радила и раније, јер је током кризе у Југославији била увек против Србије, навео је Јовановић.
ШТА ПИШЕ У АНАЛИЗИ РАСКРИНКАВАЊА?
У анализи портала Раскринкавање објављеној 6.7.2023. године у склопу серијала “Расвјетљавање” наведен је преглед познатих чињеница о догађајима у Сребреници 1995. године.
Каже се да је у јулу 1995. убијено више од 8.000 особа бошњачке националности, углавном мушкараца и дечака, у околини Сребренице након што је Војска Републике Српске (ВРС) преузела контролу над тим градом.
Портал Раскринкаванне наводи да не злочин у Сребреници оквалификован је као геноцид у пресудама које је су изречене у Међународном кривичном суду за бившу Југославију, Међународном суду правде и Суду Босне и Херцеговине.
Даље кажу да је за злочине у Сребреници је до сада осуђено 50 особа, а од 20 пресуда Међународног суда за бившу Југославију за злочине у Сребреници њих седам укључује пресуде за "геноцид".
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)