РУСИ СУ ПОСЛЕ 1999. СХВАТИЛИ ШТА ИМ СЕ СПРЕМА: Скуп "НАТО агресија на Југославију: историјско сећање и дугорочне последице" у Руском дому
Боцан-Харченко: Све етапе од 1991. биле усмерене на потчињавање Србије. Вучелић: Логика доминације само једне Империје и данас жива
ВРХУНСКИ научници, дипломате и новинари Руске Федерације јуче су научним скупом "НАТО агресија на Југославију: историјско сећање и дугорочне последице" у Руском дому у Београду одали признање Србији не само за отпор који је она показала 1999, тада јединој светској империји, већ и на предвиђању да је "српски случај" само увежбавање рата који ће закуцати и на руска врата.
Скуп је отворен изложбом фотографија које су 1999. под бомбама начинили фото-репортери "Вечерњих новости" и снимака подршке Србима из Русије, које су овековечиле њихове руске колеге из националне агенције ТАСС. Наша кућа је тако добила признање као врхунски сведок епохе у којој се преламала будућност света.
- ТАСС у архиву има хиљаде фотографија из тог времена, али смо одлучили да изложбу поделимо са српским колегама из "Вечерњих новости", чији снимци носе невероватне емоције. Изложба треба да подсети на догађаје после којих се изменио цео свет. Није преувеличавање рећи да су сви ратови који су потом вођени у Авганстану, Либији, Ираку и који се продужавају у Палестини и наравно у Украјини започели 24. марта 1999. у Србији. Ми то морамо да памтимо и да говоримо о томе, не смемо да остављамо нашим опонентима који врло добро раде на медијском плану могућност да испуне вакуум својом пропагандом - нагласио је главни уредник агенције ТАСС Андреј Кондрашов.
Приликом свечаног отварања изложбе скупу се обратио и Милорад Вучелић, главни и одговорони уредник "Вечерњих новости", подсећајући да је она упечатљиво сведочанство страдања српског народа током 78 дана агресије НАТО, али и указао да она није престала када је оружје заћутало.
- Политика која је довела до агресије је и даље жива и активна и спремна да ратује због својих завојевачких циљева и претензија. Безброј је примера, и данас и јуче, ужаса који то илуструју. Та логика доминације једне Империје и њених сателита, укупног агресивног НАТО и даље је спремна да у том циљу почини најгора непочинства и ужасе. О томе упечатљиво сведочи и све оно што се дешава на њиховом фронту против Русије, на коме ће, знамо, поломити зубе и привести се са разуму и миру, надамо се - поручио је Вучелић.
Скупу се затим обратио Фјодор Лукјанов, политиколог и директор за научни рад Међународног дискусионог клуба "Валдај", модератор дискусије.
- Руси су после агресије на СРЈ 1999. схватили шта се спрема нашој земљи, чак и они који нису симпатисали Милошевића и они који су били за тесну сарадњу са Западом. Увидели су да је бомбардовање део једног глобалног процеса, а Југославија и Србија су имали ту тужну част да постану центар светских догађања. После 25 година видимо да "Нови светски поредак" и даље покушава да се учврсти, али свет је на путу да постане другачији. Не гајимо илузије, знамо да то носи моного изазова и није довољно да се само сећамо жртава, ни храбрости једних и кукавичлука других. Важно је изнад свега да анализирамо све лекције из тог рата. Те лекције су посебно важне за Русију, која је у врло специфичном положају, као и много пута у историји.
Амбасадор Руске Федерације у Београду Александар Боцан-Харченко нагласио је да је обележавање 24. марта 1999. у ствари обележавање врхунца дугог процеса чији је циљ био сламање Србије.
- Када говоримо о 1999. ми уствари говоримо о целој кризи у Југославије од 1991, чије су све етапе биле усмерене против Србије и Београда. Сећам се добро деведестих када је било тешко појмити шта се догађа и америчких дипломата који су говорећи о дезинтеграционим процесима на Балкану ублажавали озбиљност дешавања речима "свака земља има своје интересе". С временом је постало очигледно да су они имали у виду потчињавање Србије, јер без тога нису могли доминирати Балканом. Против Србије је била усмерена и хрватска трагедија и Словенија, а да не говоримо о веома трагичном, крвавом и веома антисрпском конфликту у БиХ. Политика потчињавања Србије се одвијала у етапама, а последњи ударац требало је да буде оружана агресија. Она је била веома пажљиво планирана, то је био хибридни рат. Србија је требало да буде прво угушена економским санкцијама, које су почеле још 1992, да би се створила омиљена ситуација за Америку: слаб противник који је осуђен на пропаст, демонизован у информативном рату. О агресији је било речи и 1993, али су у Вашингтону одлучили да је прерано. Међутим, и 1999. је такозвана хуманитарна операција веома брзо прошла по злу по њене планере и то је био шок за НАТО. Американци су мислили да ће сви Срби отићи да се скривају у подрумима, а суочили су се са најобичнијим људима који су пркосно демонстрирали на местима која су проглашена за циљеве напада - рекао је Боцан-Харченко.
Скупу се обратио и Директор Rossotrudničestva Јевгениј Примаков, унук руског министра иностраних послова Јевгенија Примакова, који се у време НАТО агресије показао као један од највећих пријатеља Србије у Москви.
- Пре 25 година је срушено међународно право као такво. Био је у праву наш велики мислислац Солжењицин када је пишући о трагедији Југославије, констатовао да се рат дешава на југословенској територији, али да се дешава много страшнија ствар, која подсећа на излазак Хитлера из Лиге народа. НАТО уопште није обраћао пажњу на међународно право ни на УН, што говори да нас чекају веома велике последице и потреси у првој половини 21. века. Напад на Југославију 24. марта била демонстрација Запада којом је започео ланац догађаја у Ираку, Северној Африци, Блиском истоку, Украјини. Промовисано је право јачег да диктира као у време када је западни свет пиратским нападима заузео колоније и остварио првобитно нагомилавање капитала. Сада је осујећен у таквој намери и бесан, а прва демонстрација тог беса је приказана у Југославији. Били су у праву наши пријатељи који су нам говорили: "Они ће сада све да испробају на нама, па ће доћи код вас".
ВУЛИН: НЕМА КРАЈА ИСТОРИЈИ
РАТ из 1999. није престао, напротив, он се против српског народа у целини води и данас, упозорио је Александар Вулин, доскорашњи директор БИА:
- Лоши ђаци историје су 1999. поверовали у сопствену лаж да је историја завршена, да су последња времена дошла и да никада неће бити казне за оно што су урадили. Били су убеђени да ће Америка заувек владати, да ће безначајни српски отпор бити заборављен, да ће се они мирно посветити Русији и Кини. Али историја није завршена, њој нема краја. Последице НАТО агресије нису само готово трајно тровање наше земље, нису готово трајно уништење српског народа, већ покушај установљења политике која има за циљ уништење сваког другачијег погледа на свет. Покушај стварања света у коме нема места ни за Бога, ни за нацију, ни за породицу. То је сукоб цивилизација. Али без обзира на све, Резолуција 1244 коју смо изборили жилавим отпором народа и војске нам даје какво-такво право да се боримо.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)