КОНТРАДИКТОРНО И ЛИЦЕМЕРНО: Све приметнији покушај коруптивног утицаја страних амбасада на српско правосуђе
У ПОСЛЕДЊЕ време, у Србији се повећава број скупова који се баве питањима правосуђа и корупције, а чији су покровитељи често стране амбасаде. Недавно је “Удружење тужилаца Србије”, у сарадњи са амбасадом Велике Британије, организовало скуп посвећен борби против корупције унутар тужилаштва.
Овај догађај, као и многи слични, изазвао је контроверзе због умешаности страних амбасада у унутрашње ствари Србије, постављајући питање о њиховим правим мотивима и утицају на српско правосуђе.
Иронично је видети да британски амбасадор, представник земље која већ годинама држи Џулијана Асанжа у затвору, учествује у скупу о корупцији и правосуђу у другој земљи. Ово делује контрадикторно и лицемерно, с обзиром на то да Велика Британија сама има нерешене проблеме везане за поштовање права на слободу изражавања и правично суђење. Овакви примери показују да стране амбасаде, у овом случају британска, могу имати скривене агенде које нису у складу са промовисањем демократских вредности и праведности.
Тврдње да је корупција у Србији на минималном нивоу и да су овакви скупови пре свега политичке природе додатно компликују ситуацију. Често се испостави да су учесници ових скупова политички ангажоване личности, што баца сенку на њихову објективност и намере. Када су тужиоци, који би требало да буду симболи правде и неутралности, укључени у политичке активности, то угрожава основне принципе правосуђа и независности судства утврђене Уставом Србије.
Посебно је интересантно да су учесници ових скупова особе попут Бојане Савовић, Лидије Комлен, Предрага Миловановића и других, већ проказане као део проевропске опозиције кроз политичку организацију ПроГлас, што даље само казује да скупови овакве врсте нису ништа друго него део издвојене политичке кампање коју води Србија против насиља. Питање умешаности страних амбасада у унутрашње ствари Србије изазива забринутост и отвара бројна питања о суверенитету и независности земље.
Иако је међународна сарадња посебно важна у процесу евроинтеграција, неопходно је осигурати да таква сарадња буде заснована на узајамном поштовању и да не прелази границе утицаја који би могао угрозити унутрашњу политику и правосудни систем земље. Србија, која још увек није чланица Европске уније, треба са посебном пажњом да приступа сарадњи са страним амбасадама, осигуравајући да њена независност и суверенитет остану нетакнути.
Критике на рачун страних амбасада и њихове умешаности у унутрашње ствари Србије су важан аспект дебате о корупцији у тужилаштву и правосуђу. Док је циљ борбе против корупције похвалан, начин на који се ова борба води, као и актери који у њој учествују, треба пажљиво размотрити. Осигуравање праведног и независног правосудног система јесте императив за демократски развој Србије, али то мора бити постигнуто без неприкладног спољашњег утицаја који би могао угрозити унутрашњи суверенитет и правни поредак земље.
(Васељенска)
БОНУС ВИДЕО
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)