"ИЗБОРИ БИЛИ СЛОБОДНИ И ПОШТЕНИ" Интервју - Дејан Калох, словеначки посланик и посматрач ОЕБС

04. 03. 2024. у 12:25

КАО искусан међународни посматрач, морам позитивно да оценим парламентарне изборе у Србији - као слободне и поштене. Сам изборни процес био је демократски и транспарентан.

ИЗБОРИ БИЛИ СЛОБОДНИ И ПОШТЕНИ Интервју - Дејан Калох, словеначки посланик и посматрач ОЕБС

Privatna arhiva

Овако у интервјуу за "Новости" о децембарским изборима у Србији говори словеначки посланик Дејан Калох, који је био део посматрачке мисије ОЕБС током изборног дана - 17. децембра. Оцењујући гласање на бирачким местима на којима је био присутан, Калох одговара да је, по његовим запажањима, протекло уредно и без проблема:

- На дан избора, заједно са белгијским парламентарцем, обишао сам десет бирачких места у центру Београда, Савском венцу, Земуну и Батајници. На сваком од њих смо се задржали око пола сата и више, што је довољно да се стекне објективан утисак о томе како се спроводе избори. Није било никаквих инцидената. Никаква политичка пропаганда није била видљива ни изван ни унутар бирачких места. На биралиштима су виђени и представници невладиних организација, који су несметано обављали посао.

За изјаве словеначког европосланика Грошеља о нерегуларности избора у Србији рекли сте да су на ивици међународног инцидента. 

- Српски председник Александар Вучић, одговарајући на оптужбе Европског парламента о наводним неправилностима, четворицу европарламентараца, међу којима је и Грошељ, назвао је непријатељима Србије. И ја бих ову четворку могао описати као обичне провокаторе. Али, када на међународној сцени намерно штете некој држави, не треба чудити ако их највиши представници те земље називају непријатељима. Грошељ је стручњак за одбрану, али очигледно је у последње време постао највећи специјалиста за изборе. Најсмешније су Грошељеве изјаве у којима је окарактерисао Вучићеву свеприсутност у медијима. Србија очито има проактивног председника, у чему је проблем? Да ли је потребно да председничке активности и обавезе потпуно стану због разних Грошеља? Заступник сам у словеначком парламенту други мандат, али не сећам се ниједне паметне ствари да је Грошељ урадио за Словенију, а камоли за неку другу државу. Мислим да га словеначки бирачи више неће слати у Брисел.

Које је ваше мишљење о резолуцији Европског парламента? 

- Таква резолуција није фер према Србији, иако ју је прихватила већина европарламентараца. Ваља напоменути и да око 100 европарламентараца није прихватило ову резолуцију. Од недостатака су наведени случајеви гужве на бирачких местима, кршења тајности гласања, те бројни случајеви групног гласања. Лично ништа од тога нисам запазио. На неким бирачким местима је заиста било доста бирача, али то је празник демократије.

Сматрате ли да Србија треба да дозволи међународну истрагу о наводној изборној крађи и задирање у суверенитет наше државе? 

- Некаква међународна истрага о наводним неправилностима потпуно је непотребна и заправо увредљива за Србију. Неки заступници у ЕП користе врло тешке речи када кажу да ако се покаже да су српске власти биле умешане у изборну крађу, ЕУ треба привремено да заустави исплату новца Србији. С толиким бројем међународних посматрача таква интервенција власти у изборни процес потпуно је немогућа. Само под покровитељством ОЕБС на српским изборима учествовала су 32 посматрачка тима.

ЕУ се понаша маћехински

о МИСЛИТЕ ли да овакве резолуције доприносе томе да се Србија удаљава од ЕУ?

 Од 2012. Србија је и службени кандидат за улазак у ЕУ. Верујем да Србија припада великој породици европских земаља, има и подршку Словеније. Европска комисија такође истиче да је Србија једна од најнапреднијих земаља на путу у ЕУ, па овакве резолуције ЕП непотребно руше међусобно поверење. ЕУ позива Србију у своју средину, али се према њој понаша маћехински. Тако се не ради са будућим партнерима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (0)

БРЕД ПИТ ДАНАС ПУНИ 61. ГОДИНУ: Каријеру започео у Југославији, излазио у СКЦ и навијао за Звезду