ВУЧИЋ ИЗБЕГАО ЗАМКУ: Оружје за Зеленског јак рафал у неутралност

М. Станојковић

01. 03. 2024. у 10:00

ИАКО финансијски интерес постоји, с политичке тачке гледишта учествовање у балканској мрежи производње муниције, за коју је интересовање на самиту у Тирани показао украјински председник Владимир Зеленски, могло би да угрози позицију војне неутралности Србије и наше националне интересе.

ВУЧИЋ ИЗБЕГАО ЗАМКУ: Оружје за Зеленског јак рафал у неутралност

Фото: Принтскрин

Званични Београд је од почетка руско-украјинског сукоба заузео став да неће продавати оружје ниједне од зараћених страна, али најновија геополитичка кретања, имајући у виду високу извозну моћ наше наменске индустрије, могла би да доведу до новог таласа притисака Запада на нас да се прикључимо антируском блоку. Овако аналитичари оцењују идеју украјинског лидера о својеврсној војној копродукцији његове земље и Западног Балкана, а коју је изложио у главном граду Албаније. С обзиром на то да је упитан наставак војне помоћи Америке, о којој се тренутно "ломе копља" у Конгресу, Зеленски је сусрете у Тирани искористио с циљем да обезбеди инјекцију са другог тржишта.

Одговарајући на питање да ли је потписао неке конкретне споразуме са Зеленским у вези са наоружањем, председник Србије Александар Вучић одговорио је одрично. Некадашњи шеф дипломатије Владислав Јовановић ову иницијативу не види као самостални подухват лидера Украјине, већ као један у низу софистицирано агресивних покушаја Запада да се Србија изведе на чистину у односу на украјински проблем и доведе у ону позицију како га Запад види:

- Они очекују да се ми прикључимо ефикаснијем снабдевању Украјине артиљеријском муницијом, што није прихватљиво јер смо искључиви у ставу да нећемо са наоружањем да учествујемо у рату, пошто се то коси са нашом политиком војне неутралности. Самит у Тирани на ком су учествовале балканске и црноморске земље, само зато што су и они кандидати за чланство у ЕУ, један је од начина да се споји неспојиво - балкански ред чекања са црноморским и да би се наша земља у том ланцу нашла у мањини са својим ставовима. Верујем да можемо да се одупремо притисцима, јер смо, у међувремену, израсли у озбиљнијег чиниоца на Балкану, што друге силе почињу да уважавају.

Политички аналитичар и директор Центра за проучавање глобализације Дејан Милетић указује на то да 50 одсто наоружања Западног Балкана производи Србија, због чега је њен улог веома значајан.

- Украјини не одговарају калибри које има НАТО, њима више треба ово што ми производимо, будући да се то ослања на совјетску индустрију наоружања. Мене не изненађује њихова иницијатива, али је велико питање какви су интереси Србије и у којој мери ће они бити задовољени будући да смо чули од председника да је 60 одсто нашег капацитета попуњено, да имамо још доста тога што бисмо произвели за наше потребе. Упркос огромној потражњи на тржишту и прилици за велику зараду, наша земља је донела одлуку да извоз оружја смањи на најмању могућу меру. Но, без обзира на то, Србија је стално изложена оптужбама да се наше оружје користи у Украјини. Министарство одбране је изричито да "није уговорена испорука ниједној од зараћених страна и да ће при томе остати све док траје оружани сукоб".

Сивим каналима до жаришта

УПРКОС строгој контроли, често се дешава да легално испоручено оружје сивим каналима стигне у ратна жаришта. - За продају наоружања и војне опреме кључан је крајњи корисник, јер је то тачка до које је испоручено оружје или муниција у легалној зони. За сва остала кретања и евентуалне препродаје продавац не може да сноси одговорност - појашњено је "Новостима" у Министарству трговине, чији је печат неопходан предуслов за извоз војне робе у иностранство.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СИНЕР ИСПИСАО ИСТОРИЈУ ТЕНИСА: Нестварна сезона за италијанског тенисера