ПРЕМИЈЕРКА О ИЗВЕШТАЈУ ОДИХР-а: Извештај показао да су избори били регуларни - Читава кампања опозиције била је против Вучића (ФОТО/ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИЦА Владе Србије Ана Брнабић обратила се јавности поводом извештаја Канцеларије ОЕБС-а за демократске институције и људска права (ОДИХР) о изборима одржаним у децембру у Србији.
- Жао ми је што ову конференцију држим пре финалног извештаја који ће изаћи касније данас. Али је чињеница да сам ово морала да урадим јер су одређени медији у оквиру Јунајтед групе већ јуче, иако извештај није ни био финализован, "ексклузивно" почели да наводе ствари из финалног извештаја ОДИХР-а, а што се до сада, причали смо са људима, никада до сада ни у једној земљи није десило. То приказује озбиљно непоштовање и према овом финалном извештају ОДИХР-а, али је добро да и они виде са чиме се ми у Србији суочавамо - навела је премијерка.
- То су урадили да би наставили да формирају лажни наратив који се већ месецима креира. Зато сам морала да реагујем, и да кажем оно што претпостављам да ће се наћи у финалном извештају ОДИХР-а, да не бисмо даље слушали бесмислице и лажи, од људи који нису могли да сачекају да се објави извештај. Морали су да пожуре да би тај свој лажни наратив формирали - додала је она.
- Након вишемесечне нестабилности и кризе коју су креирали одређени медији, НВО, политичке структуре, креирали их пласирањем хиљада и хиљада лажи и бесмислица свим доступним механизмима комуникације, коначно је стигао извешта ОДИХР-а о изборима у Србији одржаним у децембру 2023. године. Овај извештај ставља тачку на све бесмислице и лажи о крађи избора. Након вишемесечне нестабилности и криза креираних лажима и бесмислицама, овај извештај коначно ставља тачку на све то.
- Шта су наши најважнији закључци?
1. Настављамо да радимо са ОДИХР-ом и настављамо са имплементацијом свих њихових препорука, у складу са праксом коју смо увели 2019. године, од када постоји радна група за сарадњу са њима. Ценимо их, да ли се слажемо са свиме што пише у овом, свакако не, али настављамо да радимо на имплементацији препорука. Ко год буде водио будућу владу РС, ми смо направили одлуку да смо посвећени даљем раду с ОДИХР-ом.
2. Морам да констатујем да је извештај ОДИХР-а неупоредиво објективнији од извештаја неких других међународних институција, које су, сада је то још очигледније, искористиле све ово да воде политичку кампању против Србије. Овај извештај то још једном показује, да њихови извештаји нису имали никакве везе са одржаним изборима у Србији, већ су били притисци на Србију, ради неких других и другачијих геополитичких интереса.
3. Влада РС најснажније осуђује све оне који су злоупотребом јавних ресурса, медија, а захваљујући постојању различитих геополитичких интереса, искористили све ово у последњим месецима за напад на своју земљу, јер то је оно што се десило. Када прочитате извештај и видите препоруке, сви ће моћи да виде да не постоје никакви ни докази ни критике у вези са оним што су они називали крађом избора. Самим препорукама је јасно да су у Србији били фер, поштени, транспарентни избори, да имамо прпеоруке које су сада, након рада са ОДИХР-ом од 2019. године, много блажи него у многим земљама чланицама ЕУ. Самим тим то показује да су избори били фер, транспарентни и у складу са демократским нормама. Жао ми је што су неки ово искористили за напад на сопствену земљу. Шта је закључак - Влада РС, ко год био на њеном челу, наставиће да ради са ОДИХР-ом и ОЕБС-ом, наставиће да се бори за владавину права, за јаке институције и транспарентност, и верујемо да ћемо у овим тешким тренуцима, а ситуација у свету постаје све комплекснија, као што смо јуче могли да видимо након састанка председника Макрона у Паризу, да ћемо ми свакако успети да сачувамо стабилност, демократски поредак, слободе и права грађана - истиче Брнабићева.
Имплементација препорука до сада
- Верујем да су сви у нашој земљи чули како ми до сада нисмо имплементирали никакве препоруке ОДИХР-а, ја сам најмање три пута одговарала на различита питања о томе од стране различитих медија, углавном из Јунајтед групе, и говорила како то није истина и да смо много препорука до сада имплементирали у сарадњи са ОДИХР-ом. Хвала им на томе, ОДИХР је у овом извештају потпуно јасно навео које су све препоруке које је РС до сада имплементирала. Укупан број у потпуности спроведених препорука је 13, укупан број углавном спроведених је 8, а укупан број делимично проведених препорука 33. У овом финалном извештају ОДИХР-а препознато је да је Србија у претходних 7 година спровела у целини, углавном или делимично 54 препоруке ОДИХР-а. Толико о томе како ниједна препорука до сада није имплементирана. ОДИХР је нагласио да уколико посматрамо само извештаје од априлских избора 2022. године, без обзира на ограничени период мандата претходне Владе, а ограничен је био јер је опозиција захтевала и претила да ће малтретирати грађане, блокирати грађане и институције уколико се не одрже ванредни парламентарни избори до краја 2023. године - препознао је ОДИХР да је имплементирано ту 13 од 26 препорука, две у потпуности, 11 делимично. Чак и у том периоду од формирања Владе док нису расписани нови избори- навела је Брнабићева.
- У оном коначном извештају имамо мање препорука за даљи рад и имплементацију него након избора у 2022. години, укупно 25 сада, тада је било 26. У приоритетним препорукама имали смо девет препорука 2022. године, имамо седам ове године. Мањи број, што такође говори о томе да је ситуација много боља. Када су у питању медији, 2022. смо имали пет препорука, сада имамо две препоруке које се тичу медија. Ваљда све ово говори да смо радили и да је ситуација значајно боља - навела је премијерка.
Шта су позитивни елементи овог извештаја?
- Да су основне слободе углавном поштоване током кампање, да је изборна администрација ефикасно спровела изборне припреме. Најпозитивније је оцењен рад РИК-а. РИК је, каже ОДИХР, углавном уживала поверење, побољшану комуникацију и транспарентност - РИК је редовно одржавао и преносио онлајн седнице које су биле отворене за медије и посматраче, објављивао све своје одлуке у року од 24 сата на свом сајту. "Укупно гледано РИК је ефикасно спровео изборне припреме, локалне изборне комисије су углавном ефикасно управљале техничким припремама" - цитирала је премијерка извештај.
- Да вас подсетим, то је онај РИК у који су насилно покушали да уђу хладним оружјем, испред којег су напали директора Републичког завода за статистику Миладина Ковачевића, то је тај РИК. Тај РИК је добио најпозитивније могуће коментаре у коначном извештају ОДИХР-а. Само да подсетим који је то РИК.
- Даље, правни оквир у целини обезбеђује адекватну основу за спровођење демократских избора. Већина саговорника посматрачке мисије није изразила забринутост у вези са инклузивношћу спискова или приступом бирача личним документима. Кандидати нису известили ОДИХР, политички кандидати, о било каквим тешкоћама у вези са приступом оверавајућим органима - ово је била критика из претходног извештаја, па смо сада добили похвалу. Слободе изражавања и окупљања су углавном поштовани током кампање, избори су понудили бирачима избор између аутентичних политичких опција. Измене закона из 2022. су побољшале регулацију финансирања кампање и адресирале неколико препорука ОДИХР-а. У октобру 2023. усвојен је закон о електронским медијима, и закон о јавном информисању и медијима. Подсетићу вас да смо у одређеним медијима чули од одређених аналтичара да уколико усвојимо ове законе, да ће то зауставити наш европски пут. А сада имамо похвалу за то. Сви национални емитери су покривали кампањске активности у складу са законом - навела је премијерка неке од ставки у извештају ОДИХР-а.
Истакла је да се у извештају ОДИХР-а каже да су, након широке консултација са релевантним заинтересованим странама, усвојена та два закона и признају се позитивни аспекти тих измена. Такође, речено је да су сви национални емитери покривали кампањске активности у складу са законом, обезбеђујући једнако време у етру за све кандидате.
- Српска напредна странка је добила од 10 до 26 одсто покривености. СПС између шест и 14 одсто. Двери шест до 14 процената у неутралном или позитивном тону. Србија против насиља је добила између 10 и 36 процената. Листа "Александар Вучић - Србија не сме да стане" добила је између 10 и 26 процената. Такође, нешто што можете да нађете у финалном извештају ОДИХР-а - поручила је Брнабићева.
О релокацији и мртвим бирачима, основна тема опозиције
ОДИХР је констатовао да је то постојало као проблем, али на начин "да су се током дана шириле тврдње о потенцијално великом броју бирача из иностранства који су организовано довезени да гласају за владајућу странку".
- И у самом извештају нема доказа да су те тврдње тачне - не можете, зато што нису тачне. Не можете имати доказ за нешто што се није десило. "Ове оптужбе су покопале јавно поверење у интегритет локалних и резултате" - написао је ОДИХР... Ја се са овим не бих у потпуности сложила, али делимично да, јер је то и била логика свих тих бесмислица и лажи, да се поткопа јавно поверење и дестабилизује Србија - рекла је Брнабићева.
- ОДИХР каже и да по закону превоз аутобусима није забрањен осим ако се у замену нуди глас, додала је она, те навела и део извештаја у којем се јасно наводи да су постојале тврдње о наводним "мртвима" на бирачком списку, али не и докази.
Налази се, додала је, да су представници листе Србија против насиља тврдили да 40.000 бирача доведено у Београд да гласа.
- Исто тако се налази и моја изјава да је на дан избора око 20.360 особа прешло границу, укупно. Не да су сви држављани Србије, укупно 20.360 прешло границу из БиХ у Србију, што само по себи показује бесмисленост ових тврдњи. Притом ОДИХР каже у извештају да по закону превоз бирача аутобусима није забрањен, осим када се пружа у замену за гласове. Сасвим јасно - рекла је Брнабић.
- Имамо потпуно кристално јасно наведено да је потпуно доминирао председник Вучић у кампањи, тачно! Јер је опозиција изборну кампању водила као референдум за или против Александра Вучића. Навела је и примере одговора опозиције у дебатним емисијама у којима су на сва питања одговарали да су против Александра Вучића, чак и еколошким.
Кампања опозиције усмерена против Вучића
- Они само нек наставе. Да будем сасвим искрена, ми немамо проблем с таквом кампањом. Ми се поносимо Александром Вучићем. Никакав проблем немамо. Ако наставе у будућности такве кампање, увек ће добијати све мање гласова - рекла је Брнабић.
Поновила је да је читава кампања опозиције била заснована на личним увредама према Вучићу и његовој породици, тако да са те стране име Александра Вучића јесте доминирало кампањом.
- Ако је то негативан аспект, у реду, онда верујем да тај негативан аспект може да се припише опозицији. Што се мене тиче, никакав проблем да доминира и будућим кампањама. Како год будете желели, ми ћемо одговарати на кампање онако како је то у интересу ове земље и свих грађана, а то је отвореношћу, истином, транспарентношћу - поручила је Брнабић.
Говорећи о наводима о бирачким списковима у извештају ОДИХР-а, Брнабић је истакла да су у финалном извештају наведене тврдње опозиције о изборнима неправилностма, али је такође извештај навео и то што су власти одбациле тврдње о фиктивним регистрацијама бирача у Београду тако што су пружиле податке који указују на стабилност у броју регистрованих бирача у главном граду.
- Финални извештај прича о томе, на начин да 'многи тврде то многи и тврде то'. Оно што је занимљиво и симптоматично је да су они (опозиција) већ најављивали пре избора да ће то (неправилности у списку) тврдити и након избора. Али им бирачки списак никако није сметао да траже хитне ванредне парламентарне изборе, како би можда могли некако да искористе мајске трагедије, па да се докопају власти - рекла је Брнабић.
Додала је да им тада (опозицији) бирачки списак није сметао и да им евентуалне неправилности на списку тада нису представљале проблем.
- Него дајте што брже да идемо на ванредне парламентарне изборе. По могућству до краја 2023. године. Никако касније. Ако им је сметао бирачки списак, што нисмо седели онда и гледали бирачки списак. А имали смо верификациону комисију, која је могла да верификује тај бирачки списак и верификовала га је, само у складу са законом који имамо, о заштити података о личности.
Први пут емитери имали дужност да кандидатима обезбеде бесплатно време
Ана Брнабић је изјавила и да су током протеклих избора по први пут јавни емитери били дужни да обезбеде свим изборним учесницима бесплатно време у етру за представљање њихових платформи, а да, поред тога, емитери могу да продају време у етру кандидатима под условом да утврде недискриминаторно ценовнике.
Она је рекла да је за протекле изборе у земљи већина главних телевизијских канала учинила тако плаћено време доступним осим кабловских канала Н1 и Нова С, који су како је рекла, одлучили да то не ураде.
- Све жалбе и апелације су размотрене у роковима, регистар жалби и апелација који води Републичка изборна комисија је редовно ажуриран, доприносећи транспарентности решавања изборних спорова - рекла је премијерка.
Дан избора је протекао "глатко", додала је, понавља се да је позитивна оцена изборног процеса у 93 одсто од 1.208 посматраних бирачких места - негативне оцене углавном приписане пренасељености, односно превише људи на БМ, и неадекватним мерама за обезбеђивање тајности гласања.
- Доприносећи транспарентности, прелиминарни резултати гласања брзо су објављени онлајн у складу са претходном препоруком ОДИХР-а, у складу са препоруком прелиминарни резултати били су расчлањени по бирачким местима, такође су садржали скениране протоколе и на инклузиван начин РИК је акредитовао укупно 5.112 посматрача из девет невладиних организација и 475 међународних посматрача из 25 организација - рекла је премијерка. Додала је да су наведени све позитивни аспекти, односно похвале на рачун институција у Србији које су биле задужене за ефикасно и демократско спровођење избора.
Седам приоритетних препорука, ниједна не захтева међународну истрагу
Она је рекла да су бесмислице "тенденциозно пласиране да би се оптужила Србија и да би онда у оваквим геополитичким околностима неки дошли и даље притискали нашу земљу због неких других ствари.
Притисак је велики да се формира власт у Београду, водићемо разговоре и даље
Она је на питање новинара да прокоментарише када ће бити донета одлука рекла да постоји огроман притисак да се конституише већина у градској скупштини и формирају институције, рекла је да је битно и да се чују мишљења председника СНС Милоша Вучевића, кандидата за градоначелника Александра Шапића, као и савет председника Александра Вучића.
- Мислим да се 1. марта неће о томе одлучивати већ 2. или 3, у складу да законским оквирима. Ми већину имамо и оно што је Вучић нама рекао је да пазимо о легитимитету. Многи мисле да је легитимитет неупитан самим тим што је листа 'Ми глас из народа' носила име Александра Јерковића и да у том смислу не постоји проблем. Притисак је огроман јер многи сматрају да су избори бесмислени, а ми времена за губљење немамо. До 2027. имамо пуно посла - рекла је Брнабићева.
Препоручујемо
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)