БАНКАРИ У ОДБРАНИ КУРТИЈЕВЕ ОТИМАЧИНЕ: У Северној Митровици редови пред банком, у Бриселу данас разговори о забрани динара
У ДУГАЧКОМ реду испред банке, углавном, млади људи, а стрепња и страх за будућност скоро опипљиви.
Сви постављају иста питања - како без новца да купимо храну и књиге, уплатимо семестар, пријавимо испите... Студенти су дошли по стипендије и кредите који су им уплаћени, а млади из програма "Моја прва плата" по зараду. До новца је поново било готово немогуће доћи, јер су банкомати били празни, а на шалтеру је могло да се подигне највише по 10.000 динара.
Оваква слика била је јуче, испред експозитуре Поштанске штедионице у северном делу Косовске Митровице, а све уочи упрте су у данашњу рунду дијалога у Бриселу на којој би централна тема требало да буде одлука Приштине о укидању динара на територији КиМ.
Наши сународници надају се да ће њихова држава Србија успети да се избори за механизам који ће омогућити да им новац убудуће несметано стиже.
Страхиња Јефтић испричао је за "Косово онлајн" да је са колегама који су запослени преко програма "Моја прва плата" дошао по паре, али безуспешно:
- Ми заиста желимо да останемо на овим просторима, али под оваквим условима и у овом околностима, нисам сигуран колико је реално имати нормалан живот. Једино нам преостаје да се на сваки легитиман начин боримо за бољу будућност и надам се да ћемо успети.
Студент Ранко Миловановић рекао је за "Косово онлајн" да су и академци дошли да искажу незадовољство због ситуације:
- Студентски расходи су велики, плаћамо дом, школарину, мензу, књиге... Овом одлуком нама је ускраћено нормално студирање у 21. веку. Многи од нас су корисници студентских картица преко којих примају кредите и стипендије које издаје Министарство просвете Србије, али сада нисмо у могућности да их користимо како бисмо подигли новац.
Многобројни студенти долазе овде из централне Србије, родитељи им уплаћују новац, а не могу да дођу до њега. У име свих студената нашег универзитета, позивам међународну заједницу, појединце, организације и органе да учине нешто - поручио је Миловановић.
Од 1. фебруара, када је на снагу ступила уредба тзв. ЦБК којом је динар протеран из платног промета, Приштина је наш народ довела у готово безизлазну ситуацију. Јер, већина живи од уплата које им стижу из централне Србије, а најугроженији су корисници социјалне помоћи, породице с више деце, стари и немоћни... Захваљујући новцу који шаље Београд опстају и школе, болнице и факултети који раде по систему Републике Србије. Сад је све под знаком питања.
Портпаролка у спољнополитичкој служби ЕУ Набила Масрали саопштила је да су обе стране потврдиле учешће на данашњој новој рунди дијалога Београда и Приштине, и навела да ће састанак бити усредсређен на "решења о многим отвореним питањима у вези са недавном одлуком о готовинским трансакцијама".
Делегацију Србије предводи директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић, а из Приштине се ка Бриселу упутио и представник тзв. Централне банке Косова. Ова нова финта премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија не улива наду да би на данашњем састанку могло да дође до помака. Откад је кренуо прогон динара са КиМ Курти се правда да је све урађено на основу уредбе "независне институције" у чија рад се он наводно не меша. Зато сада у бриселски процес увлачи те своје банкаре, с јасним циљем - да одложи решење чвора који је сам замрсио и да Србе што дуже остави без новца за живот.
Са Сарацином и Нетанијахуом
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић састао се јуче са специјалним изаслаником Немачке за државе Западног Балкана Мануелом Сарацином.
- Разговарали смо о широком спектру тема, од регионалних и међународних односа до предстојећих састанака у Бриселу и развоја ситуације на Косову и Метохији - написао је председник на инстаграму.
Вучић је телефоном разговарао и са израелским премијером Бењамином Нетанијахуом о даљем унапређењу билатералних односа:
- Сва важна питања су покренута и верујем да ће обе стране од тих разговора имати значајне користи у будућности.
БРНАБИЋЕВА У ЛОНДОНУ ПОБИЛА КУРТИЈЕВЕ НАВОДЕ О ПРИЗНАВАЊУ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ
НЕКО ЈЕ ОВДЕ У ОЗБИЉНОЈ ЗАБЛУДИ
ПРЕМИЈЕРКА Србије Ана Брнабић поручила је јуче премијеру привремених приштинских институција Аљбину Куртију да живи у озбиљној заблуди. Био је то њен одговор на Куртијев наступ на лондонском самиту Европске банке за обнову и развој, током којег је "фризирао" број земаља који подржавају лажну државу.
Брнабићева је током одговарања на питања публике све време говорила о територији Косово и Метохија, што је Куртију засметало, па се јавио за реч. Прво је рекао да је тзв. Косово "република", навео да их је признало 117 земаља, па почео да набраја колико је "суседа" уз њих, колико чланица НАТО...
Председница владе је одмах уложила приговор и упозорила публику да Курти не говори истину што се тиче бројки око признавања. Курти је тад рекао:
- Овде је речено да смо ми Косово и Метохија. Онда бих ја вама одузео много времена, пошто бих Србију морао да назовем Србија и Војводина и Санџак и Бујановац и Тимок!
А овај коментар Брнабићеве додатно је изнервирао премијера лажне државе:
- Неко нам је овде у озбиљној у заблуди.
Препоручујемо
БРНАБИЋЕВА У ЛОНДОНУ ИЗБАЦИЛА КУРТИЈА ИЗ ТАКТА: "Неко нам је овде озбиљно у заблуди"
26. 02. 2024. у 13:05
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)