УЦЕНЕ ЗАПАДА РУШЕ ПОДРШКУ УЛАСКУ У ЕУ: Резолуција ЕП значајно утицала на промену става грађана
УЦЕНЕ које Запад свакодневно сервира Србији, очекујући од ње да се одрекне свог суверенитета и територијалног интегритета, док истовремено нема видљивих помака на европском путу, довеле су до све израженијег пада подршке грађана наше земље чланству у Европској унији.
Да се смањи проценат оних који би на референдуму дали свој глас за приступање, последње је утицала резолуција Европског парламента о Србији којом се захтева међународна истрага о наводној изборној крађи.
О овој видљивој промени у јавном мњењу на тему европског пута, недавно је указао и председник Србије Александар Вучић, који је истакао да је опозициона хајка против сопствене земље у ЕП, нанела велику штету држави, али и утицала на промену ставова грађана о чланству у друштво "двадесетдседморке". Шеф државе, истакао је да, према подацима којима он располаже, подршка ЕУ опала за 10 одсто.
- Они су убеђивали људе из ЕУ како је дивно то што је Европски парламент донео резолуцију против Србије. А шта се догодило у јавном мњењу Србије? У једном дану изгубили су 10 процената. Са неких 44 или 43 одсто од оних који би вероватно или сигурно били за улазак, то је пало на 40 одсто. Иначе они који су сигурно "за" - само 24,2 процената, а сигурно против 26 одсто, по први пут. И, шта сте то радили слушајући оне који су, не само мањина у земљи, већ који не воле своју земљу? И сад ћете да кажете да сам ја крив за то?! Не. То сте ви урадили, а ја ћу да се борим да вам подигнемо популарност, зато што сви који су "вероватно за" јесу они који 99 одсто верују и мени - рекао је Вучић.
Коментаришући заинтересованост грађана Србије за чланство у ЕУ у овом тренутку, каријерни дипломата Зоран Миливојевић истиче да је, узимајући у обзир како се ЕУ понаша према нашој земљи, добро да некаква подршка уопште и постоји.
- Србија се уцењује одрицањем дела своје територије и политике независности, а Срби по правилу никада нису прихватали уцене - објашњава Миливојевић, за "Новости". - Тај пад је дошао до изражаја после срамне резолуције Европског парламента и захтева да се Србија одрекне своје суверености.
Миливојевић сматра да су се још два кључна разлога пресудно одразила на мишљење јавног мњења. Први, како наводи, јесте неуспех ЕУ у дијалогу између Београда и Приштине, а други је тај што Унија не поштује сопствене обавезе у вези са Бриселским споразумом:
- Још једно врло важно питање је шта је Брисел у последње време учинио да подстакне на подршку. Две године није отворен ниједан кластер иако су испуњени услови. Уколико наставе у правцу притисака на Србију да призна де факто независност Косова, а у међувремену не учини ниједан добар гест према нама, не отвори ниједан кластер, тај тренд ће се сигурно наставити у негативном правцу и не треба очекивати значајнију промену расположења.
Почетни ентузијазам грађана Србије да би могли да имају светлу европску будућност, од 2012. године откако је Србија добила статус кандидата, осетно је спласнуо. Истраживање Министарства за европске интеграције, рађено пре годину дана, показало је да, када би се за чланство изјаснило 43 одсто грађана, док би против било 11 одсто мање. У односу на испитивање јавног мњења две године пре тога, седам одсто грађана је променило мишљење, односно изјаснило се да није више за европски пут.
Министарка за европске интеграције Тања Мишчевић поручила је недавно у ауторском тексту да је током преговарачког процеса, за сад отворено 21 поглавље, а затворена два. У јануару ове године, навршено је десет година откако су отпочети приступни преговори Србије са Унијом.
Залет после укидања виза
ПОСЛЕДЊИ пут, више од половине грађана Србије било је за чланство 2021. године, када се "за" изјаснило њих 57 одсто, док је 30 процената било против. Највећа подршка била је у моменту одлуке Брисела, 2009. године, да укине визе за наше грађане и тада је подршка евроинтеграцијама била већа од 70 одсто. Најмања је била када су изручени хашки оптуженици.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (2)