СРБИЈА СЛАВИ ДАН ДРЖАВНОСТИ: Вијориле се тробојке у Орашцу; Вучевић - Сваки пут када чујемо реч Србија ми се поносимо (ФОТО/ВИДЕО)

Дејана Калинић
Дејана Калинић

15. 02. 2024. у 10:26 >> 11:36

СРБИЈА обележава Дан државности – у знак сећања на 15. фебруар 1804. године, када је подигнут Први српски устанак и Сретење 1835. године, када је донет Сретењски устав. Овај дан као државни празник слави се од 2002. године. Централна манифестација одржанаје у Орашцу.

СРБИЈА СЛАВИ ДАН ДРЖАВНОСТИ: Вијориле се тробојке у Орашцу; Вучевић - Сваки пут када чујемо реч Србија ми се поносимо (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Принтскрин

Обраћање Вучевића

После културно-уметничког дела програма, присутнима се обратио Милош Вучевић, министар одбране.

Фото: Принтскрин

"Прошлост његове породице, прошлост његових предака, његовог народа. Та прошлост представља једно невидљвио, али врло јако утемељење. Оријентир како ћемо напред, путоказ и надахнуће да се сетимо ко смо и шта смо", рекао је Вучевић.

Истакао је да је то дух прошлих времена и живо сећање на оно што нас обележава и што нас чини каквим јесмо.

"Свако онај ко је с резигнацијом одбио да буде оно што јесте и што једино може бити губио се у времену и простору. Покушавао је да се прикаже другачијим, различитим, да вредности и тековине наше представи као ругло, да је све туђе, лепше и боље. Некада је та негација себе и свога ишла у самонегацију и аутошовинизам", навео је Вучевић.

Истакао је да се тај бунт против самог себе на крају увек завршавао погубно, јер се на тај начин увек радило у корист своје штете.

"Ово важи како за појединце, тако и за читав народ. И нације, и појединци утемељени у свом бићу имају једну велику предност. Свесни себе својих мана и врлина, они могу да бирају пут успеха, јер постоји нешто што нам струји кроз крвоток, кроз мишице и кроз цео организам и нешто што надахњује нашу душу, нешто што нас држи и вуче ка напред", навео је Вучевић.

Како је Вучевић навео, то нешто је вера и да је вера све.

"Вера у себе и свој род, вера у брата, у мајку, у оца. Вера у бога, у народ. Вера да смо били синови, ћери царски, да је за оним брдима разорен двор и да је мојега цара баш тамо једном био јуначки збор. И вера да ћемо спокој наћи кад Србин више не буде роб. И на овом месту је, драга браћо, био управо један такав збор и ту су се окупили они који нису имали ништа и имали су све", истакао је Вучевић.

Додик: Српска слави Дан државности Србије - ми смо један народ

Председник Републике Српске Милорад Додик обратио се присутнима у Орашцу уз констатацију да су се наши преци пре 220 година окупили на том месту и кренули ка путу слободе.

Додик је захвалио председнику Александру Вучићу што све важне празнике Србија и Република Српска обележавају заједно.

"Исказујем задовољство што се увек нађемо на важним данима. Људи у Републици Српској овај дан славе и то нико не може да забрани. Срби су својим гласом показали пре 220 година да постоје. Треба да се окупи српски свет и да држимо до свог идентитета и да не дозволимо ником да нам то оспори", навео је Додик.

Председник РС је подсетио да је 146 буна подигнуто за ослобођење од Дахија.

Фото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

"Ми у Републици Српској желимо јаку и стабулну Србију, јер без ње ми смо изложени као глинени голубови. Природно је да РС и Србија теже јединству, ми смо један народ, ми желимо да имамо што више јединствених пројеката", каже Додик.

Напоменуо је да је мирна и развијена Србија коју гради Вучић, она која треба Србима.

"Верујем у Србију и верујем у Александра Вучића, радимо заједно, иако многи желе да развале то јединство. Ми као мали народи немамо потенцијал да се бавимо глобалним питањима, ми треба да сачекамо како ће се ствари разрешити", рекао је Додик и додао да се радује јачању српске војске

Фото: Принтскрин

"Србија нека буде јака и вечна, нека живи српски народ и Република Српска", поручио је Додик.

Полагање венаца на споменик Карађорђу у Орашцу

Министар одбране Милош Вучевич и председник Републике Српске Милорад Додик положили су венце на споменик вожду Карађорђу уз интонирање химне Боже правде.

Након што су положени венци присутнима се обратио Ивица Дачић.

Фото: Принтскрин

Почела централна церемонија поводом Дана државности

Опелом које служи епископ шумадијски Јован, почела је централна церемонија обележавања Дана државности у Орашцу, у  знак сећања на два догађаја која су пресудно утицала на развој наше државе.

Фото: Принтскрин

Фото: Принтскрин

На церемонији ће се обратити министар спољних послова Србије Ивица Дачић, председник РС Милорад Додик и потпредседник Владе Србије Милош Вучевић.

Планиран је и уметнички програм, а церемонија ће се завршити нумером "Востани Сербие". Обележавању Дана државности присуствују бројни српски званичници међу којима су министар унутрашњих послова Братислав Гашић, министар државне управе и локалне самоуправе Александар Мартиновић, министар финансија Синиша Мали, министарка културе Маја Гојковић, министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић. Присуствују и министарка просвете Славица Ђукић Дејановић, министар за бригу о селу Милан Кркобабић, министарка пољопривреде Јелена Танасковић, министар без портфеља задужен за координацију активности и мера у области односа Републике Србије са дијаспором Ђорђе Милићевић, министарка правде Маја Поповић, министарка заштите животне средине Ирена Вујовић, министар за јавна улагања Марко Благојевић.

Вучевић, Мали, Дачић и Јовановић честитали грађанима Дан државности

Потпредседник Владе и министар одбране Милош Вучевић честитао је грађанима празник. "Србијо, срећан Дан државности", написао је Вучевић на својој Инстаграм страници "милосвуцевиц".

Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић упутио је грађанима Србије честитке и најбоље жеље поводом 15. фебруара, Дана државности.

"Пре тачно 220 година, у Орашцу, Србија је кренула путем борбе за слободу и изградње своје модерне државе. Сретење је наш највећи државни празник када славимо вековну тежњу нашег народа за слободом и независношћу и када се сећамо свих који су уградили себе у државну традицију Србије. Сваког 15. фебруара имамо чиме да се поносимо, јер Србија је снажна и слободна земља, а наш народ има јасну перспективу живота у миру и сталном напретку", наводи се у честитки Дачића.

Министар финансија Синиша Мали упутио је честитке грађанима.

"Свим грађанима Републике Србије честитам Дан државности! Живела Србија!", написао је Мали на својој Инстаграм страници "мали_синиса".

Председник Привременог органа Града Београда Александар Шапић честитао је грађанима Дан државности.

"Срећан Дан државности Републике Србије!", написао је Шапић на својој инстаграм страници "ацасапиц".

Министар унутрашњих послова Братислав Гашић честитао је празник грађанима.

"Следећи стопе својих предака, на нама је да данас поносни на њихову борбу, наставимо да чувамо мир и слободу, своју независност за генерације које долазе.Живела Србија!", написао је Гашић на својој Инстаграм страници "братиславгасиц".

Потпредседник Главног одбора СНС Владимир Орлић упутио је честитке грађанима поводом Дана државности.

"Срећан Дан државности. Живела Србија", написао је Орлић на својој Инстаграм страници "владимир_орлиц".

Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић честитала је грађанима празник. "Срећан Дан државности", написала је Вујовић на својој Инстаграм страници "irenavujovic.official".

Министар информисања и телекомуникација, Михаило Јовановић, упутио је честитку поводом Дана државности и националног празника Сретења, свим грађанима Републике Србије.

"Данас славимо Дан државности и прослављамо национални празник Сретење, дан који је симбол борбе за слободу, национални идентитет и суверенитет Србије. То је дан када се сећамо храбрости и жртава наших предака у херојским борбама за слободу своје отаџбине", истакао је Јовановић.

Час историје на Тргу српских ратника у Краљеву

У Краљеву је полагањем цвећа на споменик Српском ратнику и својеврсним часом историје на Тргу српских ратника обележен Дан државности.

Председник Вучић честитао грађанима Дан државности

Председник Србије Александар Вучић честитао је грађанима Србије Дан државности – Сретење.

Положен венац на гробу Незнаног јунака

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић, као изасланик председника Србије, уписао се у Спомен књигу, након полагања венаца код Споменика Незнаном јунаку на Авали, поводом обележавања Дана државности.

Венац је положио у пратњи начелника Генералштаба генерала Милана Мојсиловића и команданта Гарде бригадног генерала Николе Дејановића.

Фото: Танјуг

- Слобода је била и остала и биће идеја водиља и главна вредност за коју су се бориле, боре и за коју ће се борити генерације грађана Србије, напајајући се примером јунаштва српских устаника из 1804. и 1815. и мудрости полтичке и дипломатске вештине уставобранитеља из 1835. године. Српском народу и свим грађанима Србије држава је била и биће гарант слободе, слобода шанса за развој и напредак. Живела Србија! - записао је Селаковић у спомен књигу.

Борба за независност

Борба Срба за независност, започета Карађорђевом буном на Сретење 1804. године, успешно је окончана деценијама потом, поред другог захваљујући мудрости и вештини књаза Милоша Обреновића.

Карађорђе је током Првог српског устанка (1804–1813), у склопу обнове српске државности, између осталог устројио и низ важних институција, непходних за поступно обликовање државног устројства, почев од хералдичких знамења, па до Велике школе, највише заслугом Доситеја Обрадовића, првог министра (попечитеља) просвете обновљене Србије, што се узима као далеки зачетак данашњег Универзитета у Београду.

Први Устав Кнежевине Србије

Сретење је одабрано за Дан државности Србије и због чињенице да је 1835, на тај дан, у Крагујевцу, донет први Устав Кнежевине Србије, назван – Сретењски. Формални назив је тада заправо био Књажество.

Његов творац Димитрије Давидовић израдио га је по узору на француска уставна решења из 1791, 1814. и 1830, као и устав новообразоване Белгије из 1831. Давидовић је творац и термина – устав. Претходно је кориштен термин – конституција, чему је уосталом придавано магловито значење.

Давидовић је устројио законско решење по највишим стандардима оновременог поимања политичких слобода, али сасвим непримерено приликама у којима се тадашња вазална Србија налазила. Између осталог, у то време, ни Аустријско царство, ни Турска, ни Русија, нису имале уставе. Управо те земље извршиле су притисак да се од Сретењског устава одустане.

Устројен по узору на најслободоумнија уставна решења оновременог света, попут Француске, односно Белгије, Давидовићев устав, иако усвојен, остао је формално на снази свега 55 дана.

Сретењски устав био је подељен на 14 поглавља, и садржао је 142 члана.

Предвиђао је пуну поделу власти на законодавну, судску и извршну. Замишљено је да књаз и Совјет деле извршну власт. Веома важно, Устав је прокламовао личну неприкосновеност, слободу кретања, занимања, пуну правну равноправност свих грађана. Феудални односи су сасвим одбачени, као и ропство.

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (56)

КОЛИКО ТРОФЕЈА! ПА, ЈА НЕМАМ ТОЛИКО ГОДИНА! Килијан Мбапе остао у неверици када је ово сазнао о саиграчу (ВИДЕО)