НАША МАЛА ПОБЕДА УЗ ИНФУЗИЈУ ЗА РЕЗОЛУЦИЈУ 1244: Анализа "Новости" - Има ли Београд право на наду после одржавања седнице СБ УН о КиМ

КОЛИКО год махом западне земље покушавале да уруше Резолуцију 1244, која недвосмислено територију Косова и Метохије третира као део Србије, њена јачина показала се прексиноћ на седници СБ УН посвећеној јужној покрајини, а заказаној на захтев Београда. Мотиви овог документа провејавали су током расправе, а више пута се чуло да се међународно право и одлуке УН, као и Повеља највеће светске институције морају поштовати. Управо због тога, заседање СБ УН које је наша дипломатија успела да издејствује у кратком року и наметне свету тему о дешавањима на КиМ и то у тренуцима када се све "врти" око рата у Украјини и Гази, мора се сматрати малом победом наше земље.

НАША МАЛА ПОБЕДА УЗ ИНФУЗИЈУ ЗА РЕЗОЛУЦИЈУ 1244: Анализа Новости - Има ли Београд право на наду после одржавања седнице СБ УН о КиМ

Фото: Принтскрин

Овако би се, укратко, могли сумирати утисци са полемике на Ист Риверу, где је Србију представљао председник Александар Вучић. Његов говор, у којем је указао на прогон над нашим сународницима којима власт Аљбина Куртија ствара неподношљиве услове за живот, те додао да је у питању злочин против човечности, наши саговорници оценили су као аргументован, са пуно чињеница и без отровних речи, чиме је јасно створио слику како изгледа свакодневица Срба у срцу Србије и Европе.

Некадањши министар спољних послова Владислав Јовановић истакао је за "Новости" да Резолуција СБ УН 1244 даје право вета матичној држави, Србији, да не могу да јој одузму оно што је њено.

- Дакле, могу да се служе разним триковима, довијају се уценама и предлозима, играју се речима из басне као што је француско-немачки, односно европски план о КиМ, али ми не смемо да упаднемо у замку. Јасно је да је 1244 документ који третира КиМ као део Србија, али осим њега Србија има још међународних докумената на које се позива. Бивше републике СФРЈ, а међу њима и Србија, примљене су у УН у државним границама новонасталих земаља, на основу Бадинтерове комисије која је закључила да се те границе силом не могу мењати. Такође, ОЕБС у документу из 1992. године о правима националних мањина говорио да имају сва колективна и друга права, али не и право на државу. Максимално могу да добију неки облик аутономије који им матична земља да - објаснио је Јовановић.

Он је навео да је Вучићев говор био чињеничан, није провокативан, у њему није било речи само да би се говорило, није било скупљања поена на емоције, а све је то створило утисак једног аргументованог говора и могућности да се из прве руке чује шта се дешава на КиМ:

- За онога ко не прати ситуацију на КиМ, после говора је све било јасно. Ефектнија су обраћања овог типа, него прејаке речи. Било је важно поменути међународно право, јер се ови који су признали Косово, а пре тога га ампутирали, сада праве да ништа не знају и говоре о документима о признању лажне државе. А, сва друга документа која сам поменуо су старија и морају да важе за све.

Начелна сагласност око динара

ЗАНИМЉИВО је да су се Исток и Запад на седници СБ УН сложили око једнога, а то је да је одлука о укидању динара лоша и да угрожава Србе. Ипак, док су Русија и Кина инсистирале на томе да она треба да буде укинута, западњаци, а посебно Сједињене Америчке Државе, сматрају да је треба одложити и припремити терен за њено спровођење. То је јасно истакла и амбасадорка САД Линда Томас-Гринфилд.

Амерички стручњак за Западни Балкан и професор на Универзитету "Џон Хопкинс" Едвард Џозеф изјавио је да су Курти и његови блиски сарадници себи дали аутогол због своје популистичке политике. Он је на платформи "Икс" написао да би ванредна седница СБ УН о КиМ требало да буде прекретница у политици Приштине и да би Курти и сарадници требало да схвате да су сами себи нанели штету.

- Курти је пре него што је донео одлуку о динару требало да најпре направи план, а не да уведе забрану. То је сложено питање, али један елемент је једноставан - косовски Срби који зависе од трансфера не би требало да буду оштећени. Друго, једини начин да се опоравите од аутогола је да постигнете гол у противничкој мрежи. Смањите безбедносне притиске. Озбиљно радите са америчком амбасадом на имплементацији Охридског споразума. Покажите свима разлику између начина на који демократија третира своје мањинске грађане и аутократије која очајнички жели да буде на власти. Шутирај напред, Аљбине, не уназад - рекао је Џозеф.

Марко Блажић из Центра за друштвену стабилност сматра да је Вучић разобличио Куртијеве лажи.

- Циљ седнице је био да се прикаже истина да су Срби директно угрожени деловањем Куртија и да су то све једнострани потези ескалације ситуације на терену, са крајњим циљем да се Срби протерају са КиМ. Председник Вучић је аргументовано образложио зашто је ситуација за Србе на КиМ постала неподношљива, а то је стопа раста од преко 300 одсто етнички мотивисаних напада, као и да је 14 одсто Срба напустило КиМ. Затим је дао и образложење за динар, да Срби тај новац не пребацују џаковима, како је то Курти рекао, него специјализована британска агенција превози новац - истакао је Блажић.

Косово вратити на Ист Ривер

АМБАСАДОР Русије Александар Боцан-Харченко поручио је јуче да је одржавање седнице СБ УН зрачак наде и да питање јужне српске покрајине мора да се врати под окриље одлучивања тог тела светске организације.

- Нема сумње да седница Савета безбедности представља напредак, али није заокрет у решавању кризе на КиМ. Сада се све креће у једном добром правцу, о чему смо и причали. Косово мора као питање за разматрање да се застално врати у СБ УН. Најозбиљнији проблем је што нема промена на терену, већ погоршања. За нас као основ постоји само Резолуција 1244.

Подсетимо, одлуком власти ДС питање КиМ је 2010. из УН пребачено под окриље ЕУ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Црногорски судија пехаром ударио тренера из лажне државе Косово (ВИДЕО)