ДИПЛОМАТСКА АКЦИЈА СРБИЈЕ: Како до хитне седнице Савета безбедности о Косову и Метохији?
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић најавио је данас да ће Србија затражити хитну седницу Савета безбедности УН поводом ситуације на Косову и Метохији. Да би седница била заказана, мисија Србије при УН такав захтев треба да достави председавајућем СБ, а током фебруара то је Гвајана.
Председавајући је дужан да тај захтев изнесе на првој седници СБ и да утврди да ли око тог питања има консензуса међу чланицама како би оно могло да се уврсти у дневни ред.
Уколико консензус изостане, захтев се ставља на гласање на ком је потребно девет позитивних гласова од 15 чланица овог тела и овде право вета не постоји.
Осим пет сталних чланица - САД, Велике Британије, Француске, Русије и Кине, у актуелном саставу СБ као несталне чланице су председавајућа Гвајана, Алжир, Еквадор, Јапан, Малта, Мозамбик, Република Кореја, Сјера Леоне, Словенија и Швајцарска.
Од ових 15 чланица, њих девет је признало Косово (САД, Велика Британија, Француска, Гвајана, Јапан, Малта, Швајцарска, Република Кореја и Словенија), док Косово не признаје шест држава чланица СБ (Русија, Кина, Еквадор, Мозамбик, Алжир, као и Сјера Леоне који је повукао признање Косова).
Ако одлука буде да се хитна седница одржи, она се заказује у првом расположивом термину. То наравно подлеже договору чланица СБ, али је уобичајено да то буде у најкраћем року, па може бити и истог дана, за два сата, у суботу или недељу ако то захтева тема или за неколико дана.
Познаваоци праксе рада у УН кажу и да ако је захтев за седницом поднет на основу угрожавања мира и безбедности, односно ако је у питању отворени рат и сукоб, да се тада иде по хитном поступку, а када то није случај, да онда захтев иде у радну агенду СБ.
Једно од правила УН је и да држава која је чланица Уједињених нација, али није у Савету безбедности, може да учествује у расправама СБ, али без гласања, када Савет сматра да су погођени интереси те земље, па тако на оваквој седници може да присуствује и представник Србије.
Седница може да буде затворена или отворена за јавност.
(Косово онлајн)
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)